Zatmívačka

0

Brubakerova noirová povídka z konce padesátých let nahlíží do nejtemnějších hlubin Hollywoodu v napjaté době paranoidního honu na komunisty.

Komiksový scénárista Ed Brubaker a několikanásobný držitel Eisnerovy ceny proslul převážně svými oceňovanými autorskými tituly Fatale a Criminal, na svém kontě má ale také několik superhrdinských komiksových sérií hlavního proudu – a to jak pro DC (Batman, Catwoman, Gotham Central), tak i pro Marvel Comics (Daredevil, Uncanny X-Men či vynikající Captain America: Winter Soldier).

S jeho na našem trhu nejnovějším komiksem Zatmívačka má ale Brubaker trochu osobnější pouto. Je totiž synovcem Johna Paxtona, proslulého scénáristy zlaté éry. A právě Paxtonův zahořklý postoj vůči holywoodské mašinérii inspiroval Brubakera ke vniku Zatmívačky.

Děj se odehrává na samotném konci čtyřicátých let, v době stále sílícího Mccarthismu, kdy Sněmovní výbor pro neamerickou činnost systematicky likvidoval životy mnoha lidí kvůli mnohdy nepodloženým podezřením pro sympatie se socialistickými či dokonce komunistickými myšlenkami.

V tomto paranoidním období se mnoho nepohodlných umělců octlo na černé listině a byli defacto odstaveni od oficiálních zdrojů příjmů. Mnoho scénáristů té doby mohlo psát pouze pokoutně díky tzv. „pokrývačům“, tedy kolegům, kteří jejich publikovali svým jménem.

Jedním takovým „pokrývačem“ je i hlavní hrdina Brubakerova příběhu, Charlie. Dříve oceňovaný scénárista po svém válečném nasazení ztratil svou schopnost psát, se u filmu dokáže držet pouze díky svému příteli Gilovi. Příteli, kterého byl donucen před komisí dříve sám udat.

Charlieho příběh začíná ve chvíli kdy se po vydatném flámu probouzí v domě jedné z vycházejících hereckých hvězdiček Valerie Sommersové. Problém je, že tato půvabná blondýnka leží na zemi uškrcená. Charliemu se sice povede z jejího domu zmizet a zamaskovat všechny stopy po své přítomnosti, snaha studia zamaskovat celou událost jako sebevraždu, jej nakonec donutí pustit se do hledání důvody Valeriiny vraždy.

Tím začíná Charlieho křižácké tažení proti hollywoodské mašinérii, při které spolu s věčně opilým Gilem odkrývá jedno zvrácené tajemství za druhým. A jak je v takovýchto příbězích zvykem, svým jednáním napáchají více škody než užitku, aniž by se přiblížili k hořké pravdě.

Příběh zatmívačky je trpký přesně tak, jak byste od noirové povídky očekávali. Ed Brubaker věnoval opravdu spoustu péče jeho postavám a potěší i pečlivost, s jakou se autor věnoval rešerším a historickým detailům.

Na kresbě se stejně jako v případě Fatale a Criminal podílel Sean Phillips, o barvy se postarala Elizabeth Breitweiserová a výsledkem jejich společného snažení je kresba částečně připomínající styl konce osmdesátých let sázející na výraznou kresbu tuší kombinující barvení vodovými barvami. Díky digitálnímu procesu je ale kresba podstatně přesnější a hodně detailnější. Prostě – vypadá to skvěle.

Zatmívačka je ve výsledku hodně originální záležitostí, nabízející čtenářovi příběh zasazený do vcelku věrně vykresleného pozadí hodně temného období amerických dějin. Mě osobně se tímto dílem Brubaker trefil do vkusu a těm z Vás nacházejícím zalíbení v noiru či poválečným americkým dějinám, ji mohu vřele doporučit.


Zatmívačka (The Fade Out)
Ed Brubaker, Sean Phillips
překlad: Štěpán Kopřiva
Vyšla 21.10.2020
Vydavatel: BBart
stran: 400
vazba: vázaná 168 x 258
ISBN: 978-80-7595-393-3
cena: 990 Kč

Komentáře