Warhammer 40000: Marneus Calgar

0

Válka, válka a nic než jen válka. Ve vesmíru Warhammeru 40K snad nic jiného ani neexistuje. A každá válka má své hrdiny. Jedním z nich je velmistr kapituly ultramariňáků Marneus Calgar.

Warhammer 40K se světu poprvé představil v podobě stolní hry v roce 1987. Bizardní svět zasazující fantasy rasy do prostředí čistého science fiction se brzy stal kultem a již v ranných devadesátkách se začaly objevovat knihy a videohry s jeho tématikou.

Ultramariňáci, orkové a vesmírní elfové

To, čím Warhammer 40K vyniká, je jeho ujetost. Zástupci lidské rasy se vesmírem prohánějí ve vesmírných lodích připomínající gotické katedrály. Geneticky, chirurgicky i technologicky upravení ultramariňáci se v nekonečné válce utkávají s orky tak trochu zaseklými v industriální éře, heretiky, nekromanty, elfy, ale i regulérními vetřelci.

Podstatnou roli ve světe Warhammeru 40,000 hrají různá náboženství. Lidské impérium oslavuje svého nesmrtelného císaře (který je v reálů už po tisíce let živoucí mrtvolou) a inkvizice se bez váhání vypořádá s každým, kdo by měl jen trochu kacířské myšlenky.

Pod taktovkou Marvelu

Warhammer 40000: Marneus Calgar je první komiksovou knihou tohoto světa, která vychází pod taktovkou Marvelu. Pro mnohé půjde zároveň o první seznámení se světem Warhammeru 40K a proto je jen dobře, že kniha nezabrušuje příliš do hluboko a mnoho událostí spíše jen naznačuje.

„Utečeme?“

„Stojíš po boku vesmírného mariňáka maličký adepte, my neutíkáme. My se stahujeme.“

Pár stránek v knize je věnováno čistě expozici některých historických událostí, což trochu napomáhá v orientaci. To, že se první kniha drží trochu při zemi je na jednu stranu dobře – dokáže díky tomu nabídnout docela ucelený a srozumitelný příběh.

Na druhou stranu je však trochu škoda, že se na stránkách setkáme pouze se dvěma stranami konfliktu – ultramariňáky a silami chaosu. Nedostane se tak ani zdaleka na to nejujetější, co Warhammer 40K.

Ostatně celá kniha tak trochu hraje na trochu vážnější nótu a nebýt občasných přehnaně drsňáckých hlášek, mohl by Warhammerem nepolíbený čtenář nabýt dojmu, že jde o temný drsný svět bez jakékoliv nadsázky. Orků se snad dočkáme někdy příště.

Velmistr Calgar

Kniha vypráví příběh Marnea Calgara, Ultramariňáckého velmistra, který se při návratu na svou rodnou planetu Nova Thulium zároveň vrací v myšlenkách do svého mládí. Dozvídáme se tak nejen o naprosto nekompromisním a brutálním výběru adeptů, jejich neúprosném výcviku a radikálních genetických a chirurgických úpravách, ale také o smrtícím nebezpečí, které se z minulosti vynořilo opět na povrch.

„Je jich mnoho, můj pane.“

„To je. Pojďme s tím něco udělat.“

Samotná postava Marnea Calgara je výbornou reprezentací toho, co dělá Warhammer 40K tím, čím je. Neohrožený vesmírný mariňák s naprostou absencí znalosti strachu. Po všech stránkách vylepšená mašina na zabíjení, navlečená v pancéřové zbroji, neváhající položit život za pět tisíc let „nemrtvého“ císaře.

Výborné zasvěcení

Za scénářem stojí Kieron Gillen u nás známý například sériemi Král, jenž byl a bude, Star Wars či Uncanny X-men a jeho práci rozhodně není moc co vytknout. Děj má v obou časových osách spád a vcelku příjemně plyne kupředu, aniž by se příliš zamotával do dlouhého vysvětlování.

Za zmínku stojí i kresba Jacena Burrowse. Ta se sice nijak zásadně neodchyluje od současného (vysokého) marveláckého standardu, naprosto však vyniká ve vykreslení násilných scén – a těch je ve světě Warhammeru 40K požehnaně. Ostatně Burrows se již dříve předvedl v Punisher: Svět sovětů a jen stěží si dovedu představit lepší volbu pro komiks ze světa Warhammeru 40K.

Ve výsledku je Warhammer 40000: Marneus Calgar knihou, která bude zajímavá pro fanoušky Warhammeru 40K, ale zároveň nevyžaduje natolik hluboké znalosti, aby odradila nové čtenáře – naopak je k nim v mnoha ohledech shovívavá a s hromadou vysvětlivek nabízí celkem příjemný vhled do problematiky světa.

 


Warhammer 40000: Marneus Calgar
Kieron Gillen
kresba: Jacen Burrows
překlad: Zuzana Komprdová
Vyšla Únor 2022
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 128
vazba: brožovaná 168 × 258 mm
ISBN: 9788076790957
cena: 369Kč

 

Komentáře