Top Gun: Maverick

0

V rámci příprav na nový Top Gun jsem zhlédnul původní snímek a se zděšením zjistil, že je tahle klasika mého mládí ještě o kousek starší než já sám. Dostat na plátna kin sequel trvalo dlouhých 36 let. Ale vyplatilo se čekání?

Problém sequelů  – a těch přicházejících po mnoha letech po originálu zejména – je to, že se mnohdy snaží těžit slavnou značku a všechno ostatní jde trochu do pozadí. Často chybí mnohé klíčové postavy originálu a mnohdy se jen zápletka recykluje, je banálnější, produkční hodnoty upadají…

Řemeslná dokonalost

Polekal jsem Vás? Tak Vás rovnou uklidním – Top Gun: Maverick sice přišel o původní obsazení (vrátil se jen Tom Cruise a v malé míře se na plátně objeví i Val Kilmer) a zápletka také není úplně originální, jenže všechno ostatní drobné nedostatky vyvažuje. Ostatně dobrá režie dokáže i celkem banální příběh odvyprávět způsobem, který dokáže zaujmout a nadchnout.

Prim tady ale hraje řemeslná stránka. Filmy s Tomem Cruisem v posledních letech vynikají docela zásadním důrazem na praktické efekty a je to na nich skutečně znát. Velkolepé akční scény díky tomu působí trochu utlumeně, ale o to uvěřitelněji.

Šmrnc tomu všemu navíc dodává fakt, že Tom Cruise je sám vcelku zkušeným pilotem – ve filmu si ostatně sám několik letadel zapilotoval, tedy až s výjimkou prominentních F-18 Super hornet, s jejichž pilotáží americké námořní letectvo nedalo souhlas.

Sympatická žánrovka

Leteckých filmů se objevuje na plátnech poskrovnu. Těch, které nesází na CGI efekty je potom vyloženě jako šafránu. Top Gun je ale jen jeden. Původní film kdysi přinesl tak trochu revoluci v natáčení leteckých záběrů a stejně tak nový film posouvá hranice žánru ještě o kus dál. Lepší letecké záběry tady pravděpodobně ještě nebyly – alespoň ne ty reálné.

Tom Cruise je herecky stále při síle a člověk musí bez ohledu na osobní sympatie či nesympatie uznat, že Cruise prostě umí a jeho nasazení, bazírování na praktických efektech a odmítání dublérů film povyšuje na špičkovou úroveň.

No prostě – takovýto zážitek tady už dlouho nebyl. A je jedno jestli se jen vezete na nostalgické vlně, nebo jen máte rádi letadla, a nebo si jen užíváte kvalitní filmové řemeslo. Top Gun: Maverick nezklame.

Komentáře