Tim Weaver: Ztracené střípky

0
Ztracené střípky

Po nepovedeném pokusu o vraždu se Rebeka ocitá sama na opuštěném ostrově. Čeká na ni několik měsíců do začátku sezóny a v hlavě ji visí jedna zásadní otázka k řešení – proč se ji vlastně někdo snaží zlikvidovat?

Rebeka Murphyová má za sebou pár náročných měsíců. Smrt otce následoval rozchod s manželem, práce lékařky není zrovna odpočinková a dvě malé dcery doma také příliš relaxu nepřejí. Rebece tak vlastně přijde vhod možnost doprovodit bratra na odlehlý a mimo sezónu zcela opuštěný ostrov.

V tu chvíli ale netuší, že se kolem ní utahuje smyčka. Na Rebeku s bratrem Johnnym se totiž zaměřil nájemný zabiják. Po nepovedeném pokusu o vraždu zůstává Rebeka zcela sama s vidinou několikaměsíčního uvěznění na nehostinném ostrově.

Trajekt je pryč, civilizace mimo dosah, pokusy o únik jsou marné a komunikace s vnějším světem není dostupná.  Rebece nezbývá než se obrnit trpělivostí a připravovat se na příchod nové sezóny, který však bude znamenat i návrat nájemného zabijáka a jeho tajemného komplice.

Tou dobou pátrá detektiv po pohřešované Louise Masonové. Franku Travisovi zbývá do důchodu pouhý týden, ale cítí nutkavou potřebu svůj poslední případ uzavřít i přesto, že indicií k rozluštění případu je poskrovnu.

Pavučina lží

Tim Weaver si ve Ztracených střípcích opět pohrává se svým oblíbeným tématem – hledáním pohřešované osoby. Toto téma otevřel již několikrát v sérii knih se specialistou na pohřešované osoby Davidem Rakerem v hlavní roli.

Tentokrát si však dal Weaver od Rakera pauzu a v knize se věnuje detektivní práci pouze okrajově. O to více se zaměřuje na samotnou pohřešovanou Rebeku. V knize se odvíjí příběh očima Rebeky a částečně i Franka Travise a zároveň se proplétá hned několik časových os Rebečina života.

Postupně se odhalují jednotlivé střípky vedoucí až k překvapivému rozuzlení případu. Všechno totiž není tak přímočaré, jak by se postupně mohlo zdát, a pátrání po pravdě provází nejeden šokující zvrat.

Pomalejší rozjezd

Ačkoliv kniha rozjede příběh právě v napínavém momentě, kdy se Rebeka pokouší utéct před nájemným zabijákem, působil na mě začátek knihy trochu pomalejším tempem a chvíli mi trvalo, než jsem se skutečně začetl.

Weaver příběh často prokládá zdánlivě nesouvisejícími drobnostmi a příběh se tak ze začátku trochu vleče. Ony drobnosti ale mají své opodstatnění a ke konci zapadnou přesně na to správné místo. Zhruba v polovině kniha ale dostane spád, přináší jedno překvapení za druhým a jen těžko se odkládá.

Pokud máte chuť na solidní kriminální thriller, jehož protagonisty jsou vlastně úplně obyčejní lidé, jež se dostali do trochu neobyčejné situace, jsou Ztracené střípky dobrou volbou, jen je potřeba se prokousat trochu rozvláčnějším startem.


Ztracené střípky

Tim Weaver

Vyšla 24.5.2021

Vydavatel: Mystery Press

Originální název: Missing Pieces

Překlad: Alžběta Lexová

Stran: 544

Vazba: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

ISBN: 978-80-7588-271-4

Cena: 449Kč

 

Komentáře