Taktické obranné vozidlo 4×4 GERLACH se uchází o první tendr. Mezi jeho schopnosti patří i driftování

Jízda dveřmi napřed není obvykle to, co očekáváte od armádního vozidla, žádoucí je spíše průchodnost terénem či balistická ochrana. Nebo ne?

0

Asi každý zná značku Zetor ze souvislosti se zemědělskou technikou, traktor značky Zeotr je (nejenom) tuzemským fenoménem. Nicméně to, co tady máme teď, je něco jiného, s tímhle strojem na brambory nepojedete, jde o nové taktické obranné vozidlo. GERLACH tedy pochází z dílny společnosti Zetor Engineering Slovakia a je mezi osmicí uchazečů o tendr slovenské armády. Projekt nabízí novou úroveň obrany, modularity, mobility a komfortu pro nejrůznější typy nasazení.

Projekt, který cílí nejen na slovenský trh, ale i další země, jež budou v nejbližších letech realizovat nákup obdobné bojové techniky, je připravený i na vysokou volitelnou balistickou a protiminovou ochranou až na STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zařízením. Kabina vozidla je dimenzovaná tak, aby se do ní pohodlně vešlo až šest členů posádky o výšce až 190 cm a váze 120 kg včetně osobní výstroje a výzbroje. Prostor pro náklad pojme až 1 500 kg zátěže, v případě nouze i další posádku.

Potenciální zákazníci mají možnost jak konfigurace prostoru pro posádku na 2+2, 2+3, ale i 2+4 členy, tak i samotného využití vozidla. Rodina vozidel GERLACH již nyní počítá s variantami pickup, ambulantní vozidlo, RCWS (vozidlo s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí), vozidlo s manuálně ovládanou zbraňovou stanicí a také HWS (heavy weapon station). V případě zájmu ji lze rozšířit také o variantu RDV, tedy vozidlo rychlého nasazení. A ano, jak je patrné z přiloženého videa, jakkoli je to asi to poslední, na co by jeden v rámci bojové mise, myslel, tak GERLACH se umí klouzat bokem.

Zdroj a foto: Lesensky.cz

Komentáře