Sweet tooth – Mlsoun 2

0

Sweet tooth – Mlsoun 2

Druhá kniha z nejzvláštnějšího postapokalyptického světa posouvá děj zase o kus dále a chystá půdu pro finále plné napětí.

Druhý Mlsoun navazuje přesně tam kde první kniha skončila – Gus je spolu s dalšími hybridy uvězněn v táboře domobrany a jeho vyhlídky nejsou příliš optimistické. Jeho osud je v rukou vědců, kteří se s hybridy zrovna moc nepářou.

Jedppard v sobě mezitím nachází zbytky svědomí a chystá se Guse a ostatní hybridy vysvobodit. To se nakonec povede, byť za velmi bolestnou cenu. Přes Jeppardovy námitky se ke skupince přidává vědec domoborany přesvědčený o tom, že mezi Gusovým zrozením a nákazou pustošící svět existuje spojitost.

Bolestivá minulost

Zatímco první díl Mlsouna nám v podstatě jen představil postavy a nakopl příběh, druhá kniha již naplno rozjíždí komplikované vztahy mezi charaktery pošramocené dřívější zradou i bolestivou minulostí.

Kniha je tentokrát velmi volně dělená na tři samostatné kapitoly. První část se vypořádává s následky prvního dílu a slouží hlavně jako pojítko k opětovnému setkání protagonistů. Druhá část tvoří krátké intermezzo v němž se skupinka rozhoduje, jakým směrem se vydat dále.

Třetí část pak startuje strastiplnou cestu na Aljašku, díky které by mělo být odhaleno Mlsounovo tajemství. Celá skupinka se tak vydává skrze apokalypsou postižené spojené státy. Lemire přitom poodkrývá minulost některých vedlejších postav.

Celou knihu pak provází linka vztahu mezi Gusem a Jeppardem, který není po předchozích událostech zrovna nejvřelejší. Gus navíc přestává být nevinným dítětem ztraceným v krutém světě, naopak se pomalu začíná stavět do role ochránce ostatních hybridních dětí.

Nejen Lemireho kresba

Stejně jako v případě předchozí knihy Jeff Lemire druhého Mlsouna nejen napsal, ale také ilustroval. Byť v tomto případě ne zcela kompletně. V knize se objevuje několik flashbacků z historie vedlejších postav.

Na pár stránkách se tak čtenář může seznámit s kresbou Nate Powella, Emi Lenox či Matta Kindta. Tím, že se ostatním kreslířům dostalo prostoru právě ve flashbaccích nepůsobí jejich začlenění nijak rušivě – spíše právě naopak je tato drobná změna osvěžující a výborně doplňuje Lemireho výrazný a osobitý styl.

Příprava na finále

Druhá kniha trošku trpí syndromem prostředního dílu – zatímco první kniha uvádí čtenáře do zcela nového a neprobádaného světa a poslední přináší tolik očekávané rozuzlení, prostřední díly mají vždy tu nejtěžší práci – posouvat děj a připravovat půdu pro závěrečné dění.

I přesto však Mlsoun 2 nabízí hned několik silných momentů. A když říkám silných, mám tím na mysli silných po emoční stránce. Jeff Lemire totiž s postavami umí pracovat skutečně mistrovsky, takže čtenáři opravdu přirostou k srdci a jejich příkoří bude prožívat tak trochu s nimi.

Jestli něco druhá kniha zvládá opravdu dokonale, pak je to navnadění čtenáře na velké finále. Čekání na závěrečnou třetí knihu rozhodně nebude jednoduché – naštěstí by však měla vyjít ještě letos, takže nebudeme v napětí příliš dlouho.


Sweet Tooth – Mlsoun 2
Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Jeff Lemire, Matt Kindt, Emi Lenoxová, Nate Powell

Vyšla květen2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 304
vazba: vázaná s přebalem 168 × 258 mm
ISBN: 9788076791664
cena: 999Kč

Komentáře