Sweet tooth – Mlsoun 1

0

Myslíte, že už není v postapo žánru moc co vymyslet?  Originální Sweet tooth Vás bezpečně vyvede z omylu a nabídne skutečně výjimečné čtení.

Několik let poté, co zemi zasáhla vlna neznámé nemoci a vyhladila většinu světové populace přežívají poslední zbytky lidstva ve strachu a chaosu. Nikdo neví, co přesně nákazu způsobilo. Je zde ale jeden průvodní jev – po vypuknutí nákazy se přestaly rodit děti. Tedy alespoň ty normální.

Zvířecí děti

Všechny děti narozené po pandemii totiž trpí různými zvířecími deformacemi. Jedním z takových hybridních dětí je i Gus. Chlapec narozený s jelením parožím, který žije se svým umírajícím otcem ve srubu v izolaci hlubokého lesa.

Ona izolace má své opodstatnění. Tam venku v postapokalyptickém světě totiž na hybridní děti nečeká nic přívětivého. Bandy násilníku se předhání o to, kdo hybrida uloví. Někteří je chtějí rituálně pozabíjet, jiní „jen“ předat domobraně na pokusy – výměnou za trochu zásob, samozřejmě.

Po smrti svého otce se tak Gus stane snadnou kořistí. Ke svému štěstí však narazí na starého hromotluka Jepparda, který jej ze spárů lovců zachrání. I přes varování svého zesnulého otce se Gus vydává z bezpečí lesa doprovázejíc Jepparda do rezervace, kde by měl být spolu s dalšími hybridními dětmi v bezpečí.

Gus však netuší, že Jeppard má své vlastní plány.

Netradiční postapo

Byť je Mlsounovo téma docela aktuální, komiks začal v originále vycházet již v roce 2009. A sklidil oprávněný úspěch. Jakkoliv je apokalypsa ve Sweet toothově podání bizardní, jeho putování zdevastovanou zemí je skutečně fascinující.

Jeff Lamire na stránkách knihy výborně pracuje s kolizí krutosti a brutality umírajícího světa s dětskou naivitou a nevinností. Žánr postapo, mnohokrát omílaný a zdánlivě vyčerpaný, díky tomu v jeho podání dostává trochu jiný rozměr a nabízí příjemně mrazivý zážitek.

Zážitek vyjímajíce z hlavního proudu umocňuje i kresba – není krásná a líbivá, je v ní ale cítit určitý záměr a musím říct, že jsem si ostré rysy, podivné tváře a silné kontrasty z pera Jeffa Lemireho nakonec zamiloval. Sweet tooth je prostě originální.

Výjimečné čtení

První kniha obsahuje úvodních 12 čísel a končí zhruba ve chvíli, kdy čtenáře trochu více seznámí s postavami a trochu je uvede do děje. Jinými slovy – končí přesně ve chvíli, kdy Mlsounův příběh začnete skutečně hltat a jen špatně snesete pomyšlení, že nemůžete ihned sáhnout po pokračování.

Naštěstí je tady dobrá zpráva – zbylé dvě knihy by měly vyjít ještě letos, takže bychom neměli čekat až příliš dlouho. A věřte mi – tohle je jeden z těch příběhů, které si budete chtít přečíst až do konce.


Sweet Tooth – Mlsoun 1
Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Jeff Lemire

Vyšla listopad 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 296
vazba: vázaná s přebalem 168 × 258 mm
ISBN: 9788076790940
cena: 949Kč

Komentáře