Superliminal

0
Superliminal

Jaké to je, když se Vaše perspektiva stane realitou?

Perspektiva je zrádná věc. Malá krabička, kterou držíte v ruce pár centimetrů před obličejem, se může jevit větší než celý dům opodál. Co kdyby tomu tak ale skutečně bylo? Právě na základech rozdílů v perspektivě se rozhodlo založit svou herní prvotinu Superliminal nezávisle herní studio Pillow Castle.

Perspektiva se stává realitou

Princip téhle experimentální logicko-zážitkové hříčky je docela jednoduchý, realita se odvíjí kolem Vaší perspektivy. Pokud tedy uchopíte do ruky malou herní kostku a podíváte se na ni v prostoru, může se Vašim očím jevit jako kdyby zabírala velkou část místnosti. A přesně to se také stane v momentě, kdy kostku upustíte.

Takto si ve hře můžete (tedy spíše musíte) pohráváním si s předměty dopomoct k vyřešení logických hádanek, které si na Vás autoři hry připravili. Ne vždy jde ale jen o pouhé zvětšování či zmenšování předmětů, takový koncept by se asi velice brzy omrzel.

Zábava na pár chvil

Hra se na Vás vytasí s podstatně větším počtem triků, vesměs všech založených na Vaší perspektivě a vnímání. Někdy se musíte postavit správně tak, aby se z kresbiček na stěnách stal skutečný předmět, jindy zase musíte najít to správné místo, jak předmět do prostoru umístit. A někdy se zase jen tak procházíte prostorem a čekáte, jakým fíglem hra Váš zrak zmate tentokrát.

Jenže triků a hádanek založených na perspektivě nejde vymyslet neomezené množství, proto se tedy nejde divit tomu, že autoři sáhli spíše po docela krátké kampani. Superliminal není problém dohrát za méně než tři hodiny.

To ale popravdě není úplně špatně – hra po tu dobu neztrácí šmrnc a zvládá neustále překvapovat. Samozřejmě, že by se dalo všechno natáhnout, jenže potom by hra pravděpodobně rychle začala nudit. Na druhou stranu hra nabízí challenge mód, kde si můžete jednotlivé místnosti hry projít s omezeními, které docela značně zvyšují náročnost hádanek.

Trochu Portal a trochu Stanley Parable

Superliminal je tak trochu experimentálním mixem klasické logické hry, ne nepodobné legendárnímu Portalu, se zážitkovou hrou ve stylu The Stanley Parable. Sem tam vyřešíte hádanku a pak chvíli popojdete scénou pohrávající s Vašimi smysly. A k tomu Vám občas uklidňující hlas vysvětluje, do jaké bryndy jste se to vlastně zapletli.

Celkově je Superliminal velice neotřelou hrou, které mě během své krátké herní doby nepřestala udivovat a mile překvapovat, byť logické hádanky nejsou z nejnáročnějších. Její hraní je zážitek, který mohu rozhodně doporučit. Tedy pokud zkousnete cenovku téměř 17 EUR za necelé tři hodiny obsahu.

Komentáře