Spider-Man: Bez domova

0

Spidermanova identita je prozrazena a nepříjemnosti jej provázejí na každém kroku. Právě proto se Peter Parker obrací na Doktora Strange s prosbou, která nakonec způsobí pár trhlin v realitě a pořádnou dávku marveláckého fanservisu.

Marvel díky dohodě se Sony úspěšně integroval Spidermana do MCU a dokázal již trochu upadajícího hrdinu opět pořádně vyzdvihnout. Tom Holland působí v kůži dospívajícího superhrdiny skutečně svěže a přirozeně.

Peter Parker má problém

Třetí snímek v postavou v jeho podání navazuje přesně tam, kde předchozí díl skončil – Spidermanova totožnost je prozrazena, což s sebou nese mnohá úskalí. Zatímco někteří jej oslavují jako hrdinu, najdou se i takoví, které uráží jeho samotná existence.

Každý jeho krok je pod drobnohledem a nepříjemnosti se nevyhýbají ani jeho blízkým, proto se Peter Parker rozhodne vyhledat Doktora Strange s prozbou, zda by nemohl nějakým kouzlem jeho identitu opět přede všemi skrýt.

Jenže kouzlo se Peterovým přičiněním úplně nevyvede a začne docházet k narušení hranice našeho vesmíru – ano, přesně tak, dochází k tolik očekávanému narušení multiverza.

Fanservis v plné parádě

Multiverzum umožňuje udělat jednu věc – oživit předchozí rebooty a zvalidovat je i v rámci současné série. Je to zcela jednoznačně věc, která nadchne všechny fanoušky a Marvel se ji nebojí vyždímat do poslední kapky.

Do univerza aktuálního Petera Parkera se tak dostávají nejen úhlavní nepřátelé předchozích filmových iterací Spidermana, ale i jeho samotní představitelé. V jeden moment tak na plátně se současným Spidermanem v podání Toma Hollanda spojí síly Spiderman Tobeyho Maguira i „úžasný“ Spiderman Andrewa Garfielda, aby se společně vypořádali s Green Goblinem, Doc Ockem, Sandmanem, Elektrem a Lizardem.

Na první pohled to může znít přeplácaně, ale Marvelu se opět povedlo všechno tak nějak správně vybalancovat na hraně mezi tím, co je ještě zábavné a tím, to už je příliš patetické a trapné. Spider-man: Bez domova tak dokáže chrlit jednu parádní hlášku za druhou a pohrávat si s narážkami na předchozí filmy, a přitom příliš nezabřednou do nostalgického hnípání ve věcech minulých.

Pořádná jízda

Spider-man: Bez domova rozhodně není bezchybný, nabízí ale natolik vydatný fanservis, že mu to rádi odpustíte. Dokáže zahrát na tu správnou notu fanouškům MCU i předchozích filmů, ale přitom zvládá nezahltit nově příchozí hromadou referencí, které nemají šanci pochopit.

Zároveň slouží jako vcelku příjemné završení Spidermanovské série s Tomem Hollandem v titulní roli – přitom ponechává otevřený prostor pro další případná pokračování.

Komentáře