Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 4

0

Nekompromisní ochránce zákona je zpět. Soudce Dredd se tentokrát postaví organizovanému zločinu, temným soudcům z jiné dimenze i komunistické velmoci.

Dystopická budoucnost roku 2099, v níž po sérii jaderných útoků zbylo krom radioaktivní pustiny pouze několik obřích měst obehnaných vysokou obrannou hradbou. Lidé žijí v městských blocích, obrovských věžích pojímajících desítky tisíc rezidentů a nabízejících takřka vše potřebné k životu.

Ve zmatených poválečných letech zločin nabobtnal do takové míry, že byla třeba zásadní změna právního systému. Ulicemi se tak nyní prohánějí soudci, kteří na místě vynášejí rozsudek a zároveň zajišťují jeho vykonání.

Hrdina zahnaný do extrému

Naprostou špičkou Mega-City 1 je Soudce Dredd. Neohrožený hrdina s ostrými rysy a absolutním smyslem pro zákon. Nepleťte si ale zákon se spravedlností, Dredd totiž nezná smilování a pokud jste se proti zákonům vědomě provinili, čeká Vás trest. A to bez ohledu na to, jakou životní tragédií si zrovna procházíte.

Ano, chápete správně – příběhy Soudce Dredda srší satirou a hlavní hrdina sám o sobě je tak trochu parodií na všechny ty neohrožené ochránce zákona, kteří plnili stránky komiksů (obzvláště těch Amerických) v dobách naivních čtiva pro dospívající mládež.

Soudce Dredd zahání charakter za každých okolností kladného hrdiny bojujícího za spravedlnost až do krajního extrému. Není úplně výjimkou, že v komiksech zachrání člověka před téměř jistou smrtí, jen proto aby jej hned vzápětí poslal na pár dní do chládku za papírek odhozený na chodník.

Samotný svět Mega-City 1 nabízí dostatek prostoru pro bizardní příběhy, v nichž krom lidí vystupují také všemožní mutanti, roboti či mimozemšťané. Občas jako zákeřná hrozba, jindy zase jako naprosto bezbranné oběti průmyslové výroby léčiv.

Čtvrtá kniha sebraných soudních spisů

Aktuální čtvrtý díl navazuje na předchozí knihy mapující osudy širokou čelistí obdařeného hrdiny od samotných počátků v britském komiksovém magazínu 2000 AD v roce 1977. Kniha se rozjíždí pár drobnějšími příběhy týkajících se boje s organizovaným zločinem a brzy se vrhne na větší příběhové bloky.

V prvním z nich, pojmenovaném Soudce Smrt žije, se Dredd musí opět poměřit síly se Soudcem Smrtí, tentokrát v doprovodu jeho společníků, temných soudců. Ti ve své dimenzi dokázali nalézt spojitost mezi zločinem a životem a neváhali život samotný prohlásit za hrdelní zločin a náležitě jej trestat.

V příběhu Blokmánie občané Mega-City 1 ztrácejí rozum a rozpoutávají se boje mezi jednotlivými městskými bloky. Ty se nakonec rozrůstají do takové míry, že celé megaměsto trpí pod tíhou prapodivné občanské války.

Při navazující Apokalyptické válce je pak oslabené město vystaveno nemilosrdným útokům z komunistického East-Megu a invazi nepřátelských vojsk. Naštěstí je tady Soudce Dredd, který se dovede se skupinkou pár další elitních soudců postavit celé jaderné velmoci.

Čtivo pro zapálené fanoušky

Přiznejme si, co je zjevné. Staré komiksy se Soudcem Dreddem nejsou zrovna pro každého. Z dnešního pohledu jsou už trochu zastaralé a i přes všechnu tu satiru působí trochu naivně – komiks přece jen od konce sedmdesátých let prodělal pořádný vývoj.

Pokud jste si ale postavu absolutně drsného soudce již z nějakého důvodu oblíbili (třeba díky skvělému filmu Dredd z roku 2012 s Karlem Urbanem v titulní roli) a nebráníte se kuriózním výletům do komiksové minulosti, možná Vás zaujmou i tyto prapůvodní komiksy.

Pokud ano, připravte se na to, že budete chtít více – kultovní postava Soudce Dredda totiž dokáže zaujmout skutečně pořádně.


Soudce Dredd: Sebrané soudní spisy 4
John Wagner, Alan Grant
překlad: Michael Talián, Ľudovít Plata
Vyšla květen 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 400
vazba: brožoaná 187 x 258
ISBN: 9788074498893
cena: 599Kč

 

Komentáře