Šonka v Budapešti vyhrál, Petr Kopfstein na skvělý výsledek v kvalifikaci nenavázal

0

Už to začíná vypadat jako prokletí. Petr Kopfstein obsadil i ve čtvrtém závodě letošní sezony Red Bull Air Race 9. místo. Nedokázal tak zopakovat vynikající výkony z tréninků a kvalifikace, které ho pasovaly do role jednoho z největších favoritů závodu. V předchozích dnech se zdálo, že Team Spielberg bude bojovat o celkové vítězství – jeden měřený trénink vyhrál, v dalším skončil druhý a ze sobotní kvalifikace si odnesl vynikající třetí místo. Dokonce se mu dvakrát podařilo stanovit nový traťový rekord! Do nedělního závodu tak mohl český pilot vstupovat s oprávněným optimismem.

Ve kvalitní výsledek se ho ovšem proměnit nepodařilo. V Round of 14 nastoupil Petr Kopfstein proti Ni-colasi Ivanoffovi, který byl do té doby v průběžném pořadí mistrovství světa s jedním bodem na posled-ním místě. Zkušený francouzský pilot vletěl do tratě v historickém centru Budapešti jako první. Ač neudě-lal žádnou chybu, připsal si nad Dunajem nevýrazný čas 0:59.417, který byl o téměř jeden a půl vteřiny pomalejší než Petrův výkon z kvalifikace.

Na prvních dvou mezičasech Petr roli favorita potvrzoval a držel si před zkušeným soupeřem mírný ná-skok. Pak ovšem zpomalil a cílovou branou proletěl s minimální ztrátou 48 tisícin. „Slyšel jsem, kolik pilo-tů bylo přede mnou diskvalifikováno za překročení povoleného přetížení. A když jsem se pak ještě dozvěděl Nicolasův čas, věděl jsem, že nemusím zbytečně riskovat. Ve vertikálních obratech jsem proto tahal pomaleji, abych nepřekročil ,géčka‘. Jenže to bylo až příliš pomalé, takže to opět ve výsledku ne-stačilo. Když řeknu, že to je pro náš tým obrovské zklamání, tak je to slabé slovo,“ zhodnotil závod Petr.

Do celkového pořadí si tak připsal stejně jako ve všech předchozích závodech letošní sezony dva body. Celkem jich má na kontě osm a patří mu průběžně 12. příčka. Naopak druhé české želízko v ohni,Český pilot Martin Šonka ovládl čtvrtou zastávku světového šampionátu Red Bull Air Race v Budapešti. Po vítězství v kvalifikaci se mu dařilo i v závodě, i když zpočátku bojoval se správným nastavením svého stroje. Před velkým množstvím českých fanoušků, kteří v Budapešti byli jasně nejpočetnější skupinou, pak ve finále zaletěl nejrychlejší čas a připsal si své třetí vítězství v této sérii v kariéře. V celkovém pořadí stáhnul náskok na vedoucí dvojici Australana Halla a Američana Gouliana a v průběžném pořadí je třetí.

Šonkovi v prvním kole závodu ze zdravotních důvodů odpadl soupeř, a tak letěl na jistotu postupu. Ve druhém kole vyřadil Francouze Levota, na finálovou čtyřku si pak schoval svůj nejlepší let dne. “Je to neskutečný pocit. Závod v Budapešti je výjimečný, je to pro nás jako Monte Carlo ve Formuli 1. A vyhrát právě tady před obrovským davem českých fanoušků, to se jen těžko popisuje. Je to opravdu hodně emocionální, speciální… Před závodem jsme toho museli spoustu vyřešit, měnili jsme válce, některé věci nefungovali, jak by měly. Každý člen týmu ale pracoval opravdu tvrdě, abychom mohli doufat v takový výsledek. A povedlo se,” líčil po doletu dojatý Šonka.

Po nepříznivém začátku sezóny, kdy byl v prvních dvou závodech diskvalifikován za technické problémy to vypadá, že je Šonka zpět a může pomýšlet na boj o nejvyšší příčky. “Je to strašně důležité vítězství, protože Matt Hall s Mikem Goulianem nám kvůli tomu špatnému začátku sezóny odskočili a teď jsme jejich náskok trochu stáhli. Zároveň jsme všem ukázali, že stále dovedem být hodně rychlí. Určitě ale víme, že máme co zlepšovat a kam se posouvat. Teď si ale trochu odpočineme a hlavně užijeme tohle speciální vítězství. Celý tým si to zaslouží.”

Stříbrný v závodě skončil Francouz Brageot a bronz bral lídr průběžného pořadí Matt Hall. Druhý český pilot Petr Kopfstein nepostoupil z prvního kola po souboji s Francouzem Ivanovem. Šampionát vstoupí do své druhé poloviny závodem v Kazani 25. a 26. srpna.

foto: Red Bull Content Pool

Komentáře