Recenze: RUI K25 – Když se záchranář nasouká do obleku

Masivní čepel s kombinovaným ostřím ukrytá v elegantních barevných střenkách. Elegance není prioritou, ale pokud na vzhledu záleží, pak je to jedna ze silných stránek.

0

Nejprve něco základních technických dat a detailů. Zavírací nůž RUI Tactical K25 je jedním ze záchranářských nožů španělského výrobce, čepele typu drop point měří na délku 9 centimetrů. délka rukojeti je 12,5 centimetru, nůž v otevřeném stavu pak logicky měří 21.5 centimetru. Nerezová ocel blíže neurčeného typu (dle zkušenosti spíše levnější než dražší a kvalitnější) je kryta šedou titanovou úpravou, ocelové jsou příložky, dalším materiálem je hliník použití na střenky, lakované v červenočerném barvě.

Otevírání čepele je asistované, stačí lehce zabrat palcem za kolík na boku anebo ukazováčkem na čepu, flipper, abychom mluvili jazykem hodným milovníků nožů, který po otevření slouží jako záštita, a nůž se velice rychle otevře. Čepel zapadne a je uzamčena v otevřeném stavu pojistkou liner-lock.

Je tady hrot na rozbíjení skla a řezač pásů. Ostrý jako břitva řečeno s nadsázkou, bohužel čepel je sice kryta v tradičním zahloubení v rukojeti, s trochou nešikovnosti lze ale při hledání nože v kapse vklínit prst do prostoru u čepelky a říznout se. Snad proto je tady nylonové pouzdro, aby nůž nelevitoval v kapce, ale byl bezpečně uklizen na opasku.

Zpět k čepeli, kombinuje hladké ostří a zuby, řezání „čehokoli“ je velmi snadné, od provazu přes lano ke koženému řemenu. Samozřejmě mluvíme o záchranářské práci ne o pečlivém a detailním krájení nudliček zeleniny do domácího vývaru.  Nůž se docela dobře drží, byť hliník v dlani působí někdy mírně odtažitým a chladným dojmem, rukojeť je možná až příliš robustní, být méně hřmotná, nůž by byl skladnější. To samozřejmě nevadí při nošení v pouzdře, ale ku prospěchu věci masivní rukojeť v tomto případě tak nějak není. Otvor v rukojeti v blízkosti řezače pásů nabízí průvlak pro šňůru, na druhou stranu, ze něco málo přes sedm set korun je to dobrý pracovní nástroj, který vypadá možná až příliš načančaně, nicméně pod výraznou barevnou fasádou je kus poctivého a funkčního nože.

Komentáře