Recenze: Kyzliar Sturm – ruská variace na německé téma

Původ daleko na východě, cíl mise "na západě." Tak jako tak nůž, který si na nic nehraje a umí toho opravdu hodně

0

Kdysi asi nemyslitelné, aby se ruský výrobce zbraní zaobíral vybavením pro německý trh, nicméně dnes to je zcela v pořádku. Výrobce Kyzliar, působící na východ od hranic našich posledních evropských sousedů připravil model Sturm. Pokud mě paměť a znalost němčiny nenechají na holičkách, Sturm je bouře v řeči našich naopak západních sousedů. Jak pikantní, že Kyzljar je dagestánské město, ke kterému se dostaly německé jednotky v rámci ofenzivy během druhé světové války… No nic. S cílením na německý trh souvisí nejenom název Sturm, ale i délka čepele, abych šel rovnou k věci. Ta je 119 milimetrů, což je přesně jeden milimetr pod povolenou hranicí dvanácti centimetrů. Německo patří mezi země, kde se nemůžete jen tak procházet s nožem, jsou tady jistá omezení a Sturm jim vyhovuje délkou čepele vyhovuje.

Celková délka nože je 250 mm, ručka působí na první pohled až možná příliš dlouze v porovnání s čepelí, ale do ruky sedne. Mně do ruky sedne, abych nemluvil obecně, a to i přes prvotní obavu, že vybrání střenek pod ukazovák v takřka pravoúhlém tvaru bude pro držení nepříjemné. Není. Jak v holé ruce, tak v rukavici samozřejmě už vůbec ne. Choil má opravdu netradiční tvar, ale k noži sedne jak vizuálně, tak po funkční stránce.

Čepel ve tvaru drop-point je konstruována jako full-tang, ručku kryjí střenky z kratonu, a tady musím zmínit zajímavost, odlišnost nebo jak to jak nazvat. Když jsem si šel nůž vyzvednout do obchodu, byl jsem dotázán, zda mi nebude vadil odlehčená verze. Co to? Podle písmene L vyraženého zespodu a demontáží střenek byl zjevné o co jde. V oblasti ukryté pod kratonem je ocel vybraná, nůž pak neztrácí podle mého nic na své pevnosti a k tomu působí lehčím a obratnějším dojmem. Při síle čepele 4,5 milimetru není Sturm určen pro tu nejjemnější práci, ale s trochou dobré vůle se dá tato zvládnout, hrubější zacházení a tvrdší „nasazení“ bude však noži vyhovovat více.

Ostří není tak jedovaté jako například u Gerber StrongArm, se kterým mám Sturm neustále tendence srovnávat – a který mi přijde v mnoha ohledech horší. Vlastně jsem si koupil Sturm jako reakci na nespokojenost s americkým nožem, na který jsem hodně sázel a který u mne vyvolal spíše negativní pocity, zejména s ohledem na nekvalitní zpracování jak pouzdra, tak nože, tedy konkrétně ostří.

Recenze: Gerber StrongArm – Překonává předchůdce, co ale ta kvalita zpracování?

Zpátky k ostří Sturmu, které není vyloženě řezivé, na hrubé úkoly je plně dostačují, vidím Sturm jako pár tandemu s nějakým malým ostrým nožem pro detailní práci, celkový výsledek pak bude fantastický.

Nezmínil jsem otvor pro provlečení paracordu na opačném konci od hrotu, tam z ruček vykukuje ocel tvarovaná do špičky a umím si představit, že s ní rozbiju sklo, pokud budu potřebovat. Nebo nalouskám ořechy, rozdrtím, eh, cokoli co mne napadne, jakkoli teď zrovna nevím, kromě pepře, co tak drtit. Kůru na troud, ať se držím tématu outdooru a ne kuchyně.

Lanko otvorem neprovlékám, nemám to rád, ale pokud někdo potřebuje prodloužit páku nože, například pro sekání, s provlečeným lankem, obtaženým kolem ruky, získá na jistotě, že mu nůž při sekání nevyletí z dlaně a kýženého efektu větší razance dosáhne.
Nepadlo ještě, z jaké oceli je nůž vyroben, mělo by jít o nerezovou AUS 8, doplnění se patří dodat i ke střenkám, z kratonu, jak jsem řekl, s jádrem z ABS plastu.
Rukojeť je stažena ze dvou střenek proti sobě inbusy, disponuje protiskluzovou texturou pro bezpečné držení a bezpečnost prstů zaručuje i decentní záštita. Má zvláštní tvar, je na konci ubraná a já se přiznávám, že jsem nepřišel proč. Jestli má vybrání nějakou funkcí, mne nenapadá, jediné co mi problesklo hlavou, byl šroubovák. Na šroubování je ale záštita hodně široká, širší než většina drážek na šroubech, a to už vůbec neřeším, že by šroubovat záštitou bylo dost nepraktické, a ne právě bezpečné. Takže – opravdu nevím.

Pouzdro je nylonové. Mám radši když jsou pouzdra opatřena závěsem na úrovni ručky, tady je průvlek na pásek až pod čepelí, takže nůž je na pásku hodně vysoko, ale proč ne. Spíše „vojenskému“ užití napovídá jak absence závěsu, tak aplikace na MOLLE vazbu. Uchycení je rotační, lze nastavit v libovolném úhlu, takže můžete nosit nůž v klasické poloze s ručkou nahoru, vodorovně, anebo klidně i čepelí vzhůru. Pouzdro je samovorné, a drží nůž opravdu pevně takže i poslední zmiňovaná poloha „nohama vzhůru“ je bezpečná, nůž z pouzdra nevyklepete. A poslední zmínka k pouzdru, v úrovni špičky nože je otvor sloužící jako drenážní pro případ, že se v pouzdře vysráží vlhkost nebo když zasunete nůž do pouzdra neočištěný.

Nebudu asi komentovat nápisy a loga, vlastně je mi dost jedno, jestli na noži je nápis se jménem značky a modelu, anebo odkaz na zemi původu, tole úplně neřeším. A pokud se postupem času nápisy opotřebují a zmizí, nevadí mi to.

Závěrem krátké shrnutí. Sturm se mi vizuálně líbí, opravdu hodně, takže i když hodnocení vzhledu považuji za ryze osobní a subjektivní, tak Kyzliar za Sturm pochválím. Chválím i za vyváženost a pevný úchop, stejně jako za univerzálnost použití, jakkoli vím, že potenciál nože zcela nikdy nevyužiji, „lesní“ potřeby splní dokonale, jako útočná Sturm nikdy použít nehodlám, přestože cítím, že by i tady svým tvarem, svou robustností, tím jak umí prostupovat materiálem, obstál také na výbornou. Definitivní závěr patří zmínce o ceně, aktuálně lze Kyzliar Sturm koupit za cenu lehce pod tři tisíce korun a já myslím, že svou cenu dokáže tento nůž úplně obhájit.

Komentáře