Punisher: Četa

0

Další Punisherovská kniha z pera Gartha Ennise nás zavede zpátky do Vietnamu, na úplný začátek cesty. Poručíka Franka Castla čeká první bojové nasazení.

Punisher spatřil světlo komiksového světa již téměř před padesáti lety a za tu dobu se scénářů chopila ohromná hromada autorů. Troufnu si však tvrdit, že právě příběhy Gartha Ennise jsou představují Punishera v té nejlepší formě – obzvláště ty ze série Punisher MAX, které se opomíjejí zbytek Marvelovského univerza a jsou usazeny více do kruté a surové reality boje s podsvětím.

Ennis se však nezaměřuje pouze na brutálního a touhou po pomstě ovládaného Punishera, ale také na postavu samotného Franka Castla v dobách dávno předtím, než se nemilosrdný postrach Newyorkského podsvětí vůbec zrodil.

Vrch 861

To je i případ aktuální minisérie Punisher: Četa. Ta nás zavádí do Vietnamu roku 1968, kdy se čerstvý a nezkušený poručík Frank Castle poprvé dostává do akce. I přes praktickou nezkušenost vplouvá do víru války velmi přirozeným způsobem. Bez jakýchkoliv pochybností je naprosto ve svém živlu a nic jej nemůže zastavit.

Pod jeho velením se četě jemu přidělených vojáků daří přežít z brutálního útoku na vrch 861, ale z brutální léčky připravené Vietcongem. Musí se přitom vypořádat s protivnicí, která se v mnohém podobá tomu, čím se Frank Castle v budoucnu sám stane.

Elitní bojovnice Vietcongu Ly Quang, je totiž hnaná touhou po pomstě po ztrátě rodiny. A Frank Castle, byť s masakrem civilistů nemá nic společného, představuje pro mladou vietnamskou dívku prototyp amerického nepřítele.

Nic není černobílé

Punisher: Četa stejně jako předchozí knihy nabízí velmi tíživou atmosféru a spoustu surového násilí. Ne však bezúčelného a odlehčeného. Nečekejte násilí jako primitivní formu zábavy – Ennis se tentokrát snaží vykreslit obraz hrůz vietnamské války a v tom mu tentokrát kresbou skutečně skvěle sekunduje Goran Parlov.

Jako určitý komentář historického dění opravdu výborně slouží vedlejší postava Letronga Giapa – zkušeného a rozvážného vietcongskeho plukovníka.

My Lai, to byl zpackaný, dezorganizovaný a kontraproduktivní průser zrozený z frustrace a přehnané reakce. Typicky americké…. Ale já sám jsem nařídil i horší.

Vyobrazení vietnamské války je něco, čím kniha skutečně vyniká – konflikt bere s odstupem a nesnaží se ani jednu ze stran viktimizovat, ale ani přehnaně omlouvat.

Výborný příspěvek do série

Punisher: Četa asi nebude úplně fungovat jako vstup pro nové čtenáře, neznalé Punishera. Ne že by to nebylo dobré čtení či snad spoléhalo na nějaké hlubší znalosti dřívějších knih – jen to prostě není ten typický příběh o chlapíkovi s lebkou na tričku kosícím mafiány. Tohle je spíše kniha doplňková, rozšiřující mýtus Punisherovy postavy. Jako taková však funguje naprosto skvěle.

 


Punisher: Četa
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Goran Parlov
překlad: Richard Podaný
Vyšla listipad 2022
Vydavatel: BB/Art s.r.o.
stran: 136
vazba: brožovaná 168 × 258 mm
ISBN: 9788075956118
cena: 399Kč

 

Komentáře