Profesionální zabiják Jason Bourne opět zaútočí. A rovnou třikrát

Návrat agenta bez minulosti je tady, oblíbená série se vrací. Nové díly jsou zatím v nedohlednu, "opáčko" klasiky ale také bude stát za to.

0

Podzim je sice jedním z nejbarevnějších ročních období, avšak spolu se spadanými pestrými listy s sebou přináší do ulic i ostrý vítr a nepříjemné studené přeháňky. Schovejte se před sychravým počasím doma a zapomeňte na chřipkové období u známých filmových klasik, podzimní program televizní stanice AMC je bohatý. Eskapády žlutých mimoňů vás zaručeně rozesmějí a filmová adaptace slavného King Konga z dílny režiséra Petera Jacksona vám vezme dech, stejně tak jako kouzelné příběhy ze starověkého Egypta. Výběr toho nejlepšího si na říjen připravila stanice AMC, tak se zachumlejte a užijte si filmové večery.

Žlutí nemotorové, které všichni zbožňují
Kdo ví, co se francouzskému režiséru Pierru Coffinovi honilo hlavou, když v roce 2010 připravoval první díl animovaného filmu Já, padouch. Jisté je, že se společně s jeho uveřejněním strhla po celém světě žlutá lavina. Roztomile žvatlající potvůrky si oblíbili všichni, bez ohledu na věk. Od své prvotiny přichystal Coffin pro mimoňové nadšence ještě 12 dalších kratších či celovečerních snímků o jejich oblíbencích. Valné většině malých protagonistů navíc propůjčil svůj hlas.

Úkol rozmluvit necelou tisícovku jednookých či dvouokých příšerek měl sice na začátku připadnout někomu jinému, když však Coffin namluvil na zkoušku pár vět „mimoňovkým“ dialektem, producenti hned věděli, že žádného externího dabéra hledat nemusí. Francouzský režisér tak svým hlasem obdařil okolo 899 žlutých nemotorů a nechal je promluvit směsí francouzštiny, angličtiny, španělštiny, italštiny, do kterých přeložil některé názvy indických pokrmů. Myslíte, že dokážete z úst slavných mimoňů postřehnout nějaká slovíčka? Přesvědčte se a pusťte si film Já, padouch.

Opičí král podle režiséra Pána prstenů
Každý už asi někdy slyšel příběh o obrovitém gorilím králi, který unese nebohou krásku a vyšplhá s ní na budovu Empire State Building. Okázalou podívanou se pokusilo ztvárnit hned několik režisérů, mezi nimi i Peter Jackson, známý především díky sérii filmů Pán prstenů, Hobit nebo například fantastickému dramatu Pevné pouto. V příběhu o králi divočiny Novozélanďana nejvíce ovlivnilo filmové zpracování King Konga z roku 1933. Do třicátých let minulého století situoval i vlastní verzi příběhu, kterou ovšem okořenil notnou dávkou trikových efektů a excelentní výpravou.

Dokonalé zpracování smyšleného světa nadchlo kromě mnohých diváků také tvůrce počítačových her a videoher, kteří se následně motivy Jacksonovy varianty King Konga nechali inspirovat ve vlastní tvorbě. Zpestřete si sychravý podzimní večer snímkem King Kong oceněným jednou cenou BAFTA a třemi Academy Awards i vy.

Trilogie o nejznámějším egyptském přízraku
První film od amerického režiséra Stephena Sommerse o světoznámém přízraku z rozpáleného Egypta spatřili diváci již v roce 1999. Američan návštěvníkům naservíroval obraz starověké říše, které ve filmu složil hned několik nenápadných poklon. Jednou z nich je například jméno hlavní ženské postavy – Evelyn (Rachel Weisz), jež se shoduje se jménem lady Evelyn Carnarvon, šlechtičny z britského rodu, který se podílel na objevení hrobky samotného Tutanchamona.

Archeoložka Evelyn se objevuje i v pokračování dobrodružného příběhu Mumie se vrací taktéž z dílny amerického režiséra. Tam však Weiszová skončila a ve třetím filmu Mumie: Hrob Dračího císaře se tak hlavní hrdina Rick (Brendan Fraser) objevil po boku neméně půvabné herečky Marie Bellové. Změny nenastaly jen u hlavních hrdinů a při natáčení třetí filmové adaptace na režisérské křeslo usedl Rob Cohen, známý například pro snímek Rychle a zběsile.

Říká se, že každý režisér má při práci vlastní tempo a své filmy dokáže prodchnout charakteristickými detaily. Zvládnete vypozorovat jemné nuance v příbězích z tajuplného Egypta od různých tvůrců? Zkuste to a pusťte si na stanici AMC prvotní snímek Mumie v neděli 8. 10. v 18:20, pokračování Mumie se vrací v pátek 13. 10. ve 20:45 a příběhy starodávné říše zakončete přesně za týden 20. 10. ve 21:00 filmem Mumie: Hrob Dračího císaře.

Agent bez minulosti
Předními vlastnostmi tajných agentů bývají nejčastěji jasná mysl, síla, obratnost a samozřejmě notná dávka šarmu, elegance i ledové rozvahy. Hlavní hrdina a profesionální zabiják Jason Bourne (Matt Damon) všechny zmíněné charakteristiky splňuje, ovšem žádnou svou vlastnost si na začátku tří akčních příběhů nepamatuje. Trpí totiž amnézií, kvůli které zapomene i své jméno. Jak to s ním dopadne?

Agent bez minulosti, pokračování Bournův mýtus, vyvrcholení Bourneovo ultimátum následující aneb thrillery protkané mysteriózní linkou mají na svědomí režiséři Paul Greengrass a Doug Liman. Oba pánové se nechali inspirovat knižní předlohou Američana Roberta Ludluma. Liman dle ní natočil v roce 2002 první z trilogie – snímek Agent bez minulosti, při jehož natáčení zavítal celý štáb i k nám do České republiky. Brit Greengrass následně navázal pokračováním Bournův mýtus v roce 2004 a tři roky nato divákům naservíroval Bourneovo ultimátum.

Komentáře