Blog: Pistole jako prostředek sebeobrany ano či ne?

Chcete být připraveni a cítit se bezpečně sami na ulici? Pistole může být jednou z možností, má to ale svá úskalí, včetně důsledků, se kterými musíte počítat.

0

Téma sebeobrany může být v této době lehce kontroverzní, zlí jazykové mohou obratem kontrovat s tím, že u nás žádné nebezpečí nehrozí, protože Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí nejenom v Evropě, ale i na celém světě. A v tomto by měli tito kritici pravdu, nicméně to, že je u nás bezpečno, zejména v kontextu migrace, teroristických útoků, neznamná, že u nás nění páchána „běžná“ kriminální činnost.

Zločin u nás byl vždy a vždy bude, je to prostě nedílná součást lidské kultury a společnosti, ať chceme nebo ne od doby, kdy Kain zabil svého bratra Ábela anebo od momentu, kdy první neandrtálec vzal druhého klackem po hlavě, ať uvedeme pro vyváženost také „ateistický“ příklad.

Zda se má či nemá člověk bránit, je-li napaden, to není na pořadu dne, protože bránit se samozřejmě má. Nejlepší obranou je prevence, pokud mohu, tak se konfliktu či nebezpečné situaci vyhnu. Pak je tady útěk jako ideální forma řešení konfliktu. Nicméně když první dva kroky nejdou realizovat, je třeba se bránit s nejvyšší možnou razancí a otázkou je jak. Jsou zde jednak možné druhy sebeobrany, od tradičních sportovních disciplín typu karate, judo, až po funkčnější a účinější systému jako je například izraelská Krav Maga. Umět se bránit tímto způsobem vyžaduje čas a trénink, protivníka nezneškodníte tím, že se podíváte na dvě instruktážní videa.

Sebeobranné pomůcky? Pepřový sprej, teleskopický obušek, nůž… První dva – proč ne, ale i s těmi je zapotřebí naučit se zacházet, bylo by mylné se domnívat, že pokud mám pepřový (či jiný) sprej v kapse či kabelce, jsem absolutně v bezpečí. Opravdu ve stresu nahmátnete sprej tak, abyste ho mohli použít na útočníka? Teleskopický obušek je velký, těžký, jednou ho vezmete, podruhé ho vezmete a potřetí už si řeknete, že dnes vám nic nehrozí. Což je chyba.

Bít hlava nehlava kolem sebe umí asi každý, nicméně sofistikovaná obrana vypadá jinak a ano, i obušek je třeba naučit se ovládat. Nůž za ideální prostředek sebeobrany nepovažuji. Ano, mám ho. Ano, nosím ho často u sebe, ale ne pro svou obranu, spíše jako praktickou pomůcku, když potřebuji něco uříznou, otevřít, nedejbože rozbít okno u auta. Anebo vyřezat zamotaného postiženého na vozíku z šípkového keře, což se mi jednou stalo, chlapík na vozíčku uvízl, nikdo mu nechtěl pomoct a přehlížel ho a já se ho snažil dostat ven. Holýma rukama – a od té doby nosím záchranářský nůž, šípkové trny jsem si tahal z dlaní ještě týden. Neumím si představit, že bych nůž vytáhl v případě přepadení, protože bych o něj mohl přijít a protivník by ho použil proti mně. Anebo bych musel, když už by byla čepel mezi námi, bodnout?! A kdo by pak byl útočník a kdo obět, až by přijela na místo a viděla mne v pořádku a vedle člověka s bodnými ranami v kaluži krve?

Jsme u pistole. A je to vlastně jednoduché a pro příklad je zde jednoduchá paralela s řízením auta. To, že máte zbrojní průkaz neznamená, že umíte střílet. To, že máte drahou zbraň neznamená, že umíte střílet. To, že se na střelnici v klidu a v pohodě strefíte do terče neznamená, že v reálu někde venku, unaveni, v dešti, zvládnete zbraň použít. Čili i zde platí, že musíte trénovat, trénovat a trénovat. A zbraň nosit a pokud ji nosíte, tak musíte být připraveni ji použít. Ano, někdy může stačit zbraň vytáhnout a její demonstrací ukončit konflikt. Pokud by toto nestačilo, musíte být připraveni střílet. Jste?

Čímž se vlastně dostávám k závěrečné odpovědi na otázku položenou v nadpisu. Ano, pistole je určitě skvělým prostředkem sebeobrany, pokud ji umíte použít, udržujete-li ji v perfektním stavu a jste připraveni v případě napadení vystřelit (a zasáhnout) se všemi možnými důsledky. Jinak, dle možností, věku, kondice, atd. podle mého názoru platí, že nejlépe je připravit se kombinací výše uvedených možností – cvičit a trénovat sebeobranu, mít po ruce a zvládat teleskopický obuček a za pasem nosit osobní střelnou zbraň. Paranoia? Možná, do určité míry, nicméně si myslím, že obět nedávného napadení v prostředku hromadné dopravy, kdy útočníka od brutálního napadení odradila přítomná žena pistolí a ukončila tak brutální exekuci, by měla na věc jiný názor.

Komentáře