NOIR: Detektivky v komiksu

0
Noir: Detektivky v komiksu

Temná ponurá atmosféra starých detektivek ve formě kratičkých komiksových příběhů – přesně taková je právě vycházející sbírka NOIR: Detektivky v komiksu.

Zločiny, vraždy, podrazy, dámy v nesnázích a všudypřítomná ponurost a syrovost. Přesně tak by se dal definovat žánr noir. Zlatý věk detektivek silně ovlivněných německým expresionistickým hnutím nastartoval ve 40. a 50. letech novou vlnu americké kinematografie. Pryč byly doby vesměs veselých filmů s efektními „nadživotními“ scénami.

Noir se vyznačoval hořkými příběhy a drsnými charaktery často hledajícími útěchu v alkoholu. Na vtip a odlehčení nebylo moc prostoru a přesně tomu odpovídala i temná vizuální stránka těchto snímků s velmi kontrastním svícením utápějícím obrysy postav na temném pozadí.

Tenhle vizuální styl se od začátku dařilo velice dobře přenášet i na stránky komiksů. Naprosto geniální práci v tomto ohledu předvedlo proslulé Sin City Franka Millera – tedy hlavně po vizuální stránce, obsahově se spíše jedná spíše o pulp.

Ve sbírce NOIR: Detektivky v komiksu se oproti tomu dočkáte čistokrevného noiru. Násilí samozřejmě nechybí, jen není tak explicitní. O to je ale v mnoha chvílích děsivější. Doslova husí kůži mi nahnal kousek s názvem Albánec od M. K. Perkera – poslední stránka skutečně zamrazí.

Je skutečně až impozantní, jak málo stránek autorům vybraných komiksů stačí k vytvoření zápletky se silnou pointou – je ale pravdou, že scénářů se chopili opravdu zkušení autoři. Mimo jiné se ve sbírce blýskne třeba Batmanovský autor Brian Azzarello do jehož repertoáru patří například i u nás vycházející autorská série 100 nábojů.

Výjimečné postavení má v knize příběh Důvěryhodnost. Jde totiž o krátkou prózu z pera Kena Lizziho doplněný několika ilustracemi Joëlle Jones. Ve sbírce komiksů působí na první pohled trochu nepatřičně, tematicky však naprosto skvěle zapadá a nebojím se jej označit za takovou drobnou třešničku na dortu.

NOIR: Detektivky v komiksu byste rozhodně neměli vynechat, pokud máte noir v oblibě a libujete si v příbězích drsné školy. Stejně tak by pro Vás mohla být kniha zajímavá třeba i jen z toho důvodu, že se rádi seznámíte s novými komiksovými autory – vybraná desítka příběhů Vám představí skutečně zajímavé tvůrce.

 


NOIR: Detektivky v komiksu
Scénář: Chris Offutt, Paul Grist, Brian Azzarello, Jeff Lemire, Gary Phillips, Ken Lizzi, M. K. Perker, Dean Motter, Alex de Campi, Rick Geary
Kresba: Hugo Petrus, Paul Grist, Rick Geary, Stefano Gaudiano, Joelle Jonesová, Dean Motter, Brian Azzarello, Jeff Lemire, M. K. Perker, Eduardo Barreto, Kano
Vyšla listopad 2021
Vydavatel: BB/Art s.r.o.
stran: 96
vazba: vázaná 168 × 258 mm
ISBN: 978-80-7595-517-3
cena: 299Kč

 

Komentáře