Nobody

0
Nobody

Nový akční film posle scénáře Dereka Kolstada přináší variaci na dobře známé téma Johna Wicka. Nobody však nekopíruje, jde si vlastní cestou a nešetří nadsázkou.

Vzpomínáte na to, s jakou parádou před pár lety přišel John Wick? Příběh špičkového nájemného zabijáka opředeného mýty, který se po pár letech v ústranní dočká návštěvy trochu neinformovaných ruských gangsterů s chutí ukrást jeho auto a nutkavou potřebou zabít jeho psa, si oprávněně získal hromadu fanoušků.

Proč to zmiňuji? Nový snímek Nobody je totiž tak trochu Wickův duchovní nástupce – Wickova série sice ještě neskončila, plány však nabraly trochu obludných rozměrů a studio se nás rozhodlo bombardovat dalšími díly až do roku 2023. Proč? Protože triologie už dneska nestačí a téma je třeba dojit, dokud to jde. Ne že by pokračování Johna Wicky nebyly dobré, jen už trochu postrádají kouzlo prvního snímku.

Nobody je oproti tomu vcelku svěží variací na stejné téma – ostatně za scénářem stojí Derek Kolstad, scénárista prvních tří dílů Johna Wicka. Proto není překvapením, že se paralel mezi oběma snímky najde docela hodně. Nobody se sice občas inspiruje ale nedá se říct, že by Wicka vykrádal. Jde si svou vlastní cestou, občas zahraje na stejnou notu, ale obvykle přidává zábavný twist.

Hlavním hrdina Hutch žije naprosto nudným životem fotříka od rodiny. Dělá na průměrné pozici v průměrné firmě vlastněné otcem jeho manželky, jeho manželský život postrádá intimitu a vlastně všechno je tak trochu monotónní.

Poté co ve svém domě přistihne lupiče a rozhodne se i přes vyloženě perfektní příležitost nezasáhnout, jej začnou všichni mít tak trochu za neschopného losera. Jenže Hutch má tak trochu temné tajemství obnášející tak trochu speciální práci ve speciálních jednotkách. Hutch není obyčejný nikdo, on je Nikdo.

Prvotní monotónnost se samozřejmě zvrhne v pořádnou akci plnou totální anihilace ruských gangsterů všemi možnými způsoby. O to, aby to vypadalo skutečně dobře se postaral Ilja Najšuller, režisér několika videoklipů, ale hlavně vcelku zábavné akční řežby z pohledu první osoby Hardcore Henry.

V hlavní roli se tentokrát představí Bob Odenkirk, známý především jako slizký právník Saul z Breaking Bad / Better Call Saul. Hutch v jeho podání je na první pohled politováníhodný submisivní chcípák smířený se sestupnou tendencí svého života.

O to větším překvapením však je, jak perfektně Odenkirk funguje v „akčním módu“ – je sympatické, že občas dostane pořádně přes hubu a souboje s protivníky mu dávají trochu zabrat, byť přísně střežená tajná složka v tajné kartotéce Pentagonu naznačuje, jaká kvanta mrtvol má vlastně na svědomí.

Sympatické je i to, že se Odenkirk rozhodl obětovat roli dva roky fyzických příprav, aby kousky předváděné na plátně skutečně odehrál on sám. Za zmínku rovněž stojí rolička stařičkého Christophera Lloyda s brokovnicí v ruce.

Pokud někde Nobody pokulhává, je to trochu nevýrazný antagonista – majitel nočního klubu milující karaoke a vedoucí obrovskou finanční operaci ruské mafie je charakterově trochu plošší a nevýrazný.

Nobody je ve výsledku docela příjemně odlehčená záležitost ne nepodobná prvnímu Johnu Wickovi. Na toho trochu ztrácí – přece jen Keanu Reeves předváděl na plátně naprosto dokonalou bojovou choreografii navíc podpořenou brilantní kamerou. Nobody za to nabídne trochu více humoru a nadhledu.

Samozřejmě – Nobody není geniální dílo, které se nezvratně zapíše do historie, ale už dlouho jsem neměl chuť se na film podívat znovu jen dva dny po prvotním zhlédnutí.

Komentáře