Recenze: MTech USA Dual Blade Linerlock Org – Zajímavý přístup, do ruky ale nesedne

Dvě čepele, každá s jiným typem ostří, navíc dalšími pracovními prvky, se zdají být jako dobrý nápad. A funkční, bohužel ale jejich tvar není ideální.

0

Hledání ideálního, nebo řekněme alespoň dobrého, vhodného „záchranářského“ nože pokračuje, v rámci snahy najít co nejlepší nástroj pro každodenní nošení, který by měl klasickou čepel, řezač pásů, pilku samostatnou či v kombinaci s hladkým ostřím, je tady Dual Blage od americké značky MTech USA. Je tak moc americká, že si USA dala přímo do názvu, jakkoli nezávislé zdroje upozorňují na fakt, že výroba probíhá v Číně.
Jak už je patrné z názvu, a pak i z fotek, nůž nabízí klasické ostří a pilku samostětně ve dvou čepelích. Délka čepele s hladkým ostřím je 8 cm, čepel s pilkou má stejnou délku, celkově pak v otevřeném stavu naměříme asi 20 cm na celém noži.

Čepele jsou vyrobeny z oceli 8Cr13, to jen potvrzuje ideu silného, robustního nože, od kterého očekáváte jednoduchou, hrubou práci. Ostří relativně drží, nůž řeže a krájí, dívám-li se na něj jako opravdu na záchranářský, pak je vše v pořáku, do kuchyně na tenké plátkování rajčat půjdu samozřejmě s jinou výbavou.

Čepel s pilkou je opatřena řezačem pásů, a to je docela dobrý nápad, v případě akutní potřeby nemanipulujete v blízkosti jiné osoby s ostrou čepelí. V těle čepele jsou pak otvory imitující klíče v různých roztečích a ano, pro nutný záskok klasického nářadí lze použít, opravit s ním auto nedokážete. Jinak střenky jsou z bůhvíjaké slitiny, nedopátral jsem se a rýpat se v barvě, ve snaze zjistit z vrypu co by to mohlo být, se mi nechtělo. Celkově je ale nůž dost těžký, v kapse u kalhot je cítit, člověk vnímá jeho hmotnost. Hodilo by se nějaké pouzdro na opasek.

Masivnost není ale jeho největším problémem, tím je pokus o aplikaci dvou čepelí. Kdyby tam byla jedna, nepoznáte to, problém nevznikne, ale dvě čepele, ehm, no uvidíte, hned vysvětlím. Nůž zjevně vychází z konceptu jedné čepele a tam je to v pořádku. Nůž otevřete, a velmi dobře sedne do ruky, střenky jsou příjemně tvarované, pasují mi) do dlaně. Tedy pasovaly by, kdyby mi v dlani vyloženě nevadil hřbet zavřené, druhé čepele. Pokud otevřete čepel s hladkým ostřím, zavřená čepel s pilkou kazí profil střenek, v podstatě se vám prsty ruky láme přes neostrou část čepele. A to samé platí pro případ opačný, kdy je zavřena hladká čepel a pilka je venku. Když (nelogicky) otevřu obě čepele vedle sebe, nůž do ruky vklouzne jako had do vysoké trávy, neumím si představit jedinou příležitost, kdy by měl být nůž takto použit. Ve všech dalších případech, s jednou čepelí složenou, se drží špatně a stav může zmírnit jen použití pracovních rukavic.

Špatně se používá i otvírák korunkových závěrů na konci střenek, tvarově je v pořádku, ale tak, jak je čepel, potažme celý kus kovu silný, je silný i otvírák, silnější a větší než je rozměr jednoho zoubku v korunkovém závěru. Pivo si otevřete, ale ne snadno a rychle, ne na první dobrou. Stejná část nože může být použita i jako rozbíječ skla, i když nemá tradiční tvar s ostrým hrotem, do auta se pro zachraňovanou osobu probijete.

Závěreční shrnutí pak může znít tak, že jde o docela dobrý nápad, rozdělit hladké ostří, zubaté ostří a řezač pásů do dvou samostatných čepelí, nicméně tvar čepelí, jejich výška mezi ostřím a hřbetem je přílišná na to, aby se nůž dobře držel. Zdá se, že se vycházelo původně z tvaru a koncepce nože s jednou čepelí, tam samozřejmě druhá (chybějící) čepel nemůže vadit, zde u nože Dual Blade je toto, společně s vyšší hmotností, tou největší slabinou. Jinak nůž pracuje a funguje dobře a poctivě, za cenu kolem sedmi set korun nabízí slušnou užitnou hodnotu. Dlouhodobě ho v ruce neudržíte, krátkodobě, na „emergency“ situace ho využijete. Za mne je to ideální nůž ne do kapsy na každý den, ale skvěle poslouží například v přihrádce osobního auta.

Komentáře