Mortal Kombat

0
Mortal Kombat

Ikonická herní série se po letech konečně dočkala dlouho očekáváné nové adaptace. Dokázala tahle krvavá řež naplnit očekávání?

Filmový Mortal Kombat z roku 1995 je dodnes považovaný za první povedenou videoherní adaptaci, která dokázala k plátnu přitáhnout nejen samotné hráče, ale i běžného diváka. Pravda je, že i po letech film vlastně docela funguje – pokud si tedy odmyslíme šílené devadesátkové CGI a některé úsměvné režijní praktiky poplatné své době. Nostalgie nás prostě donutí odpustit mnohé.

Pak to šlo ale docela z kopce – na plátno se dostala velmi uspěchaná a docela odbytá dvojka, a na počítače a konzole se začaly valit díly pochybné kvality a zájem o značku tak nějak uvadal.

Pak ale přišel triumfální návrat v roce 2011, který opět nastartoval o celou herní sérii zájem. Jednak přišel výborný reboot následovaný ještě lepší pokračování, a na televizní obrazovky se pak dostal fanoušky oceňovaný miniseriál Mortal Kombat: Legacy – původně mělo jít o celovečerní film, ale Warner Bros tehdy nechtěli do projektu investovat.

O celovečerním filmu se ale spekulovalo již delší dobu a nyní jsme se konečně dočkali – a k velkému překvapení všech se Rkový Mortal Kombat i přes citelně nižší rozpočet stal krátce po svém uvedení na streamovací služby nejúspěšnějším filmem na platformách VOD – překonal jak Ligu Spravedlnosti Zacka Snydera, tak kralující Godzilla vs. Kong.

Mládeži nepřístupno

Ostatně už od prvních trailerů to vypadalo velice nadějně – pořádná krvavá řež plná praskajících kostí a vyvržených vnitřností prostě k Mortal Kombatu patří a předčasně vydaná úvodní scéna vykreslující důvod nenávisti mezi Sub-Zerem a Scorpionem byla trefou jednoznačně do černého.

Bohužel film nezvládá udržet po celou dobu laťku nastavenou právě zmíněným úvodem a přiznejme si to – pokud zrovna netrpíte nějakou úchylkou, tak krvavá lázeň je spíše takovým příjemným pálivým kořením než nosným elementem filmu.

Docela citelně je na filmu poznat menší rozpočet, než jaký by si zasloužil – což o to, efekty jsou rozhodně dobré, ale trochu pokulhává výprava. Film se tak nějak dlouho rozehřívá, aby pak docela rychle skončil – (pozor spoiler) aniž by vůbec došlo k samotnému turnaji.

Trochu nevýrazné je v některých chvílích i samotné obsazení – obzvláště Raiden a úhlavní záporák Shang Tsung působí trochu nevýrazně, podobně je na tom i nový hlavní hrdina Cole Young, který naprosto postrádá videoherní předlohu.

Něco tomu chybí a krev to není

Přiznám se, že těsně po zhlédnutí jsem z filmu příliš odvázaný nebyl – nedá se ale říct, že by bylo všechno špatně. Naopak, mnohé věci fungují na výbornou a skvěle do univerza Mortal Kombatu zapadají.

Není to jen brutalita popuštěná ze řetězu, ale i neustálé pomrkávání směrem k hernímu fanouškovi. Ikonické hlášky herních postav, typické pohyby a komba i některé drobné vtípky – třeba move spamming při souboji Liu Kanga s Kanem vykouzlí nejednomu hráči na tváři úsměv (nebudeme si nic nalhávat, dělali jsme to všichni).

Ve výsledku se tak nedá říct, že by byl nový Mortal Kombat vyloženě zklamáním, to ani zdaleka ne. Očekávání ale byla možná až příliš vysoká a snímek je prostě nedokázal úplně naplnit. Zahrál však na tu správnou notu a rozjel věci správným směrem. Popravdě se docela těším, co si na nás nově nastartovaná série chystá do budoucna. O tom, že se dočkáme pokračování není třeba po úspěchu na VOD pochybovat.

Komentáře