LEGENDY 2019 proběhnou (nejenom) ve znamení Mercedesu

0
foto: LEGENDY

Čas letí a letos to bude už šestý ročník, je to tak, automobilová slavnost se svým letošním ročníkem přesunula do druhé pětiletky. Co musíte vědět? Že se koná v celém areálu Výstaviště Praha v Holešovicích, že termín konání je 17. – 19. května 2019 a že veškeré info najdete na webu pořadatele, legendy.cz.

Na slavnosti budou prezentovány stovky aut, nicméně teď nás zajímá expozice nejvýznamnějšího a tradičního partnera, značky Mercedes-Benz, víkendová akce nabídne pohled do slavné historie tohoto německého výrobce automobilů, ale návštěvníky osloví i aktuálními modely, a dokonce i jednou českou premiérou.

K vidění bude například historická ikona motorsportu Mercedes-AMG 300 SEL, který je spíše znám pod přezdívkou „Rudá svině“. Legendární závodní vůz pochází z dílen Hanse-Wernera Aufrechta a Erharda Melchera, zakladatelů sportovní divize Mercedes-AMG. Pod svojí kapotou ukrývá tento závodní speciál upravený motor o objemu 6,8 litrů s výkonem 428 koní a k jeho předostem patřilo nejen zrychlení na stokilometrovou rychlost za přibližně 4 vteřiny, ale i maximální rychlost 265 km/hod. Není tedy divu, že při svém prvním startu ve čtyřiadvacetihodinovém závodě na belgickém okruhu Spa-Francorchamps v roce 1971 skončil Mercedes-AMG 300 SEL na druhém místě celkově a díky posádce Heyer – Schickentanzve zvítězil ve své třídě.

Historický podtext bude mít i prezentace aktuálních modelů terénní řady G, která slaví letos 40 let od představení první generace. Na slavnosti LEGENDY představí Mercedes-Benz dvě špičkové verze. První z dvojice je Mercedes-Benz G500 s vidlicovým osmiválcem twin-turbo o objemu 3982 ccm s výkonem 422 koní v kombinaci s 9stupňovou automatickou převodovkou 9G-TRONIC. Model G500 nabízí nejnovější technologie pro jízdní komfort i schopnosti v terénu. Druhou vystavenou verzí bude Mercedes-AMG G63, která disponuje zvýšeným výkonem 585 koní u konstrukčně stejného motoru. V této ultimativní verzi však přidává oproti standardnímu modelu několik elektronických systémů a technologií posilující výkon vozu na silnici i v terénu, příkladně vysokovýkonný brzdový systém AMG. Samozřejmostí je také optické odlišení AMG verze v exteriéru i detailech interiéru.

V rámci slavnosti LEGENDY proběhne také výstavní premiéra vozu Mercedes-Benz Třídy CLA v České republice. Tento kompaktní sportovní sedan aktuálně vstupuje na automobilový trh a přináší především zvětšené rozměry ve většině parametrů v porovnání se svým předchůdcem. Velký důraz je kladen, díky množství elektronických systémů, na celkovou bezpečnost posádky. CLA přebírá vybrané asistenční systémy z vrcholné Třídy S a na trh vstupuje rovněž s možností polo-autonomního řízení při využití dat z navigace. Nový model CLA, vyráběný v maďarském závodě v Kecskemétu, bude vybaven nejprve benzínovým čtyřválcem o výkonu 225 koní s maximálním točivým momentem 350 Nm v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou 7G-DCT. V době uvedení na trh bude představena i další benzínová a dieselová motorizace tohoto modelu včetně manuální převodovky či možnosti pohonu všech kol se systémem 4MATIC.

V expozici německé automobilky nebude chybět na slavnosti LEGENDY ani prezentace modelů kategorie roadster. Prvním z nich bude dvoudvéřový Mercedes-AMG GT R Roadster, který byl prezentován na letošním jarním autosalonu v Ženevě. Tento model navazuje na čtyřdveřové kupé, se kterým sdílí většinu použité technologie. Zajímavostí je stahovací střecha při jejíž konstrukci bylo využito vedle oceli i lehkých kovů, konkrétně hliníku a hořčíku, s cílem redukovat hmotnost celého vyklápěcího mechanismu. Na voze jsou rovněž aktivní aerodynamické prvky pro maximální využití závodního jízdního módu. Vůz se při sportovní jízdě opírá o elektronicky řízený zadní diferenciál a řízení s variabilním poměrem. Pod kapotou má tento roadster čtyřlitrový zážehový osmiválec s dvojitým přeplňováním, který dává výkon 585 koní. Mimořádnost vozu podtrhuje i zrychlení z 0 na 100 km/hod. za 3,6 vteřiny a maximální rychlost 317 km/hod. Druhým exponátem z rodiny roadsterů Mercedes-Benz bude verze SLS AMG Roadster, která už nějakou dobu těší srdce milovníků stažených automobilových střech. Jedná se vlastně o nové pojetí legendárního modelu Gullwing z 50. let. Vůz je vybaven benzínovým osmiválcem o objemu 6,2 litrů disponujícím 571 koňskými silami a maximálním točivým momentem 650 Nm. V této konfiguraci dosahuje maximální rychlosti 317 km/hod.

„Řečeno s mírnou nadsázkou, značka Mercedes-Benz patří k inventáři automobilové slavnosti LEGENDY, protože s námi spolupracuje již od jejího nultého ročníku. Já jsem za to nesmírně rád, protože právě toto dlouholeté partnerství stojí na oboustranném zájmu ukázat každoročně návštěvníkům slavnosti vrchol automobilového průmyslu. Stejně tomu tak je i letos, kdy navíc, vedle prezentace špičkových automobilů, spolupracujeme se značkou Mercedes-Benz v oblasti zajištění účasti bratří Podmolů v naší FMX Aréně,“ hodnotí dlouhodobou spolupráci s německou automobilovou značkou Lubor Kos, ředitel slavnosti LEGENDY.

zdroj a foto: legendy.cz

Komentáře