Krize Identity (Legendy DC)

0

Události krize identity měly v době svého původního vydání v roce 2004 zásadní vliv a v následujících letech zásadně formovaly směřování superhrdinského univerza DC.

Všechno to začíná smrtí Sue Dibnyové – manželky bývalého člena JLA Elongated Mana. Záhadná vražda ve vlastním domě vybaveném tím naprosto nejlepším zabezpečením technologicky zásadně přesahujícím lidské možnosti.

Záhadná vražda

Pravá identita Elongated Mana i jeho manželky byla již delší dobu veřejně známá, takže není bez překvapení, že se první snahy snad všech superhrdinů zaměřují na superpadouchy s možnými motivy pomsty.

Avšak zatímco se různé týmy hrdinů vydávají po stopách možných pachatelů, béčkové osazenstvo JLA se tajně vydává za vlastním cílem. Green Arrow, Atom, Black Canary, Hawkman, Zatana a Elongated Man nějakou dobu tvořili v JLA tak trochu křoví těm velkým – a přitom si museli vyžrat pár těžkých osobních útoků a učinit pár nelehkých rozhodnutí.

Jejich vlastní pátrání po vrahu Sue Dibneyové se odráží od jejich po léta skrývaného vlastního temného tajemství. Aktu porušujícího všechny superhrdinské kodexy.

Zase další krize?

Krize identity měla na svět DC zásadní vliv. Její události rezonovaly snad všemi komiksovými sériemi superhrdinského univerza DC a s jejich následky se promítly i do samostatných sérii jako byl Batman či Teen Titans a zároveň odstartovaly události, které vyvrcholily v rozpad samotné ligy spravedlnosti.

Univerzum DC prožívá nějakou krizi v podstatě pořád, Krize identity je však podstatně osobnější záležitostí a do velké míry staví hrdiny do morálně šedé zóny. A rozhodně nejde jen o drobné prohřešky, ale o skutečně zásadní provinění proti superhrdinským zásadám.

V hlavní roli vedlejší postavy

Obsazení je skutečně široké – v knize se s trochou nadsázky mihne snad každá postava, která se kdy na stránkách komiksů DC představila. Brad Meltzer si jako protagonisty Krize Identity zvolil postavy, které byly vždycky tak nějak ve stínu velkých jmen.

Meltzer vytahuje takřka neznámé charaktery, docela dobře pracuje s jejich historií a dřívějšími událostmi univerza.

Záležitost pro fanoušky

To, co je silnou stránkou knihy, je ale zároveň i její slabinou. Pro protřelé fanoušky univerza bude Krize identity naprostou lahůdkou, která dodá kontext i spoustě událostí z pozdějších knih. Fanoušci si zároveň užijí i přítomnost trochu obskurních postav.

No, ale pak jsme tady my, co jsme do studia univerza DC neinvestovali tolik času, jsme rádi, že víme kdo je Flash, vlastně jen tak trochu tušíme kdo je ten chlápek v zeleném s lukem a jen stěží se orientujeme se v tom, která iterace Robina nebo Green Lanterna je zrovna na scéně.

I pro ty méně znalé nabízí Krize identity zajímavý příběh. V ní prezentované události jsou však pouze otevírákem pro něco většího – ostatně závěr samotné knihy vyznívá tak trochu do ztracena, přestože znatelně pokládá základy pro další příběhy.

Tuhle knihu si prostě užijí hlavně opravdoví fandové DC.


Krize Identity
Brad Meltzer
kreba: Ralph Morales
překlad: Anna Křivánková
Vyšla březen 2022
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 288
vazba: vázaná s přebalem 168 × 258 mm
ISBN: 9788076791411
cena: 899Kč

Komentáře