Krav Maga: Drill a drill, jinak není skill…

0

Rýmička je zlá, tak jako už v minulých letech, došlo-li k „výpadku“ mého cvičení Krav Maga, ze zdravotních důvodů, i když teď na vině nebylo zranění z boje, ale, ehm, řekněme stárnoucí organismus. Dobř, nastydl jsem se, ale to není důležité. Důležité je, že jsem zpět, ovšem ve stavu, který není pro cvičení právě vhodný, poměrně slušná porce stehů a srůstající jizvy v oblasti břicha nejsou znakem dobré kondice. S cvičením ovšem znovu začínám a to velmi, velmi zvolna.

Problémem může být to, že pauza mne staví do role cvičence s hendikepem, ostatní kolegové nejenom že procvičovali látku, kterou znám, ale také pokročili v dalších technikách. Ty jsou pro mně velkou neznámou, zatímco oni už je mají „v krvi.“ Uvidíme, co se dá dělat a jestli se zvládnu vše doučit.

Co jsem zameškal? Zatím jsem přišel na to, že se pokračovalo v pádech, jako příklad bych uvedl pád vpřed do kotoulu. I ten už jsme dělali v minulých letech, základem je padat mírně bokem, ruce před hlavou, tedy dlaně mít do pravého úhlů a nedotknout se hlavou země včasným sbalením horní části těla za rukama. Kolegové, zatímco jsme stonal, udělali další krok a naučili se padat vpřed do kotoulu přes překážku. Do výšky (představte si třeba diskotéku či hospodu a někdo vás strčí přes židli) a do dálky. Tady mne příklad na první dobrou nenapadá, co já vím, stejné místo tanečního parketu, ale rozbité lahve na zemi před vámi.

Dále se procvičovaly obrany z uchopení kolem těla a tam přiznávám tápu, samozřejmě údery, kopy. A obrany proti kopům. Už jsme se dříve učili blokovat kopy nohama, jít proti útoku, zastavit ho a pak dokončit obranu některou známou technikou. Teď ale mluvím o obraně proti kopu rukama. Jak to chápu, je třeba vést kryt silnou, „masitou“ stranou předloktí, vytvořit jakýsi pomyslný stěrač jako u auta, ale ve svislém směru, a kop odrazit. Ano, je to rána, ano, dost do bolí, ano, je lepší v rámci prevence vyřešit útok jinak a méně drsně. Proběhly i bloky a kryty proti úderům, přišel jsem o kryt proti kruhovému údery, tedy háku a tady mám zatím mezery, podrobnosti přinesu později.

Abych dokončil přehled o aktuální situaci, tak se přiznám, že fyzička je na bodu nula, měsíce ležení v posteli a opatrného posedávání se projevily na svalstvu, které je vše jen ne pevné, pružné, připravené k zátěži, a podle očekávání dost nepříjemně obalené tukem. Tohle bude boj, ale hlavně boj sama se sebou, zatímco ostatní cvičenci už jedou „na pohodu“ v drilech, tedy připravují se na zkoušky, opakují, opakují a opakují. Tohle bude vážně boj.

Více info na KravMaga.cz

Komentáře