Freddie Mercury: Kdybych zemřel už zítra, nebudu si stěžovat, už jsem udělal opravdu vše

Showman, bonviván, homosexuál, idol, fenomenální zpěvák... Tím vším Freddie Mercury byl, a nejen tím. Nově uvedený film popisuje život tohoto dekadentního umělce, otázkou je, zda pravdivě. Ehm, ne zcela...

0

Ikona, bohém a showman se zlatem v hrdle? Freddie Mercury, legenda rockové a popové scény se do dějin nezapsal jen jako frontman skupiny Queen, která dodnes patří mezi legendární hudební kapely, ale také svou velmi rozporuplnou osobností a neotřelým stylem. Na jeho počest nyní vznikl životopisný film, kde autoři ale nepřesně vykreslují některá fakta z jeho reálného života. Ve filmu vidíme postavy, které reálně neexistovaly a zápletky, co se nestaly nebo vztahy vykreslené tak, jak neproběhli. Jaký tedy byl Freddie Mercury ve skutečnosti?

Freddie se do hudební a světové historie zapsal jako Brit s anglickým jménem, ovšem ve skutečnosti pocházel s Tanzanie a jmenoval se Farrokh Bulsara. Jméno, se kterým se pak zapsal posluchačům do paměti, si změnil až teprve v roce 1970. Mladý Freddie vystudoval grafický design na škole Ealling Art College a díky svému studiu i on sám vytvořil symbol kapely Queen. Hudba byla jeho hlavní doménou. Učil se hrát na klavír a kytaru.

Ze stydlivého kluka se stal světový showman
Proslýchá se, že se původně vůbec neměl stát zpěvákem i pro jeho stydlivou povahu. Ve filmu však vidíme, že Freddie stydlivostí vůbec neoplývá a nebojí se si svůj pěvecký post vybojovat. Je pravda, že v hudebním životě byl rebel, co si liboval ve výstředním oblékání, ale v osobním byl velmi komplikovaný člověk. K jeho zajímavostem např. patří, že sbíral známky a miloval kočky. A jak se ukázalo později, byl Freddie homosexuál i přesto, že předtím žil několik let s přítelkyní, Mary Austinovou, se kterou i po rozchodu a přiznání své orientace, udržovali přátelský vztah až do jeho smrti.

Nicméně vraťme se k tomu, jak se stal součástí kapely Queen. Původně pracoval Freddie na letišti a vydělával si odbavováním zavazadel. V té době nevypadalo, že ho čeká sláva. Při studiu na škole se seznámil s Timem Staffelem, který ho propojil s kapelou Smile. Po jejím rozpadu se právě Freddie stal jejich frontmanem. Prosadil nový název – Queen, protože nikdo přece není v Anglii důležitější, než královna a to muselo zůstat i v rockové branži. Freddieho ambice dosáhli výsledku a důležitosti. Vznikla světoznámá kapela.
I přes všechnu skutečnost, nakolik byl vnitřně stydlivý, měl v sobě bláznivého a nápaditého ducha. Se svou kapelou Queen dokázal odehrát zhruba 700 koncertů. Vytvořil a zazpíval minimálně 10 slavných písní, které milujeme a dodnes slýcháme v rádiích. Jedna z nejslavnějších písní, podle níž mimo jiné byl vytvořen název nejnovějšího filmu, byla právě Bohemian Rhapsody.

Nesmrtelný král rocku a jeho nesmrtelné písně
Dokázal rozplakat davy a vyvolat emoce. I přes divoký a bujarý život, ho jeho skladatelská genialita nikdy neopouštěla. Nápady k nám mohou přicházet buď tiše, nenápadně, nebo vás udeřit jako blesk z čistého nebe. Tento popis sedí na Freddiho jako vyšitý. Slavnou píseň, Bohemian Rhapsody, napsal jako kdyby do něj právě udeřil blesk. Spojil v ní zdánlivě neslučitelné žánry a nebál se experimentovat. Alespoň filmový Mercury to tak dokazuje. Když se později ptali, co vlastně píseň vyjadřuje a znamená, zpěvák odpověděl, že vlastně neví, že je to holý nesmysl. Ale právě tato píseň se jako jedna z nejvíce zapsala do historie a tím i samotnou kapelu Queen. V průběhu své kariéry vydala kapela celkem 15 studiových alb a 10 oficiálních koncertních záznamů. Freddie Mercury natočil i dvě sólové alba.

Nebyli to jen písně, jimiž se proslavil ale i exhibicionismus a výstřední oblékání. Během prvních let s kapelou Queen nosil dlouhé vlasy a na pódiu se ukazoval v elastických oblečcích. Později se ostříhal na krátko a začal nosit knír. Nejčastěji se pak na koncerty oblékal do bílých kalhot, nosil tenisky a žlutou bundu armádního střihu. Vytvořil si typickou image a u ní už zůstal.

Tohle jste o hudebním hrdinovi možná ani nevěděli
To, že byl Freddie homosexuál a umřel na nemoc AIDS, víme téměř všichni, ale jsou zde i zajímavosti, o nichž nevíme, nebo jsme jim nepřikládali tolik pozornost. Pojďme si na některé poukázat. Zajímavá je Freddieho národnost, kdy někteří tápou, kam by ji mohli zařadit dle jména. Freddieho rodiče byli Pársové, tedy členové indické (perské) komunity a vyznávali zoroastriánské náboženství, jedná se o vyznávače proroka Zarathuštra a jedno z nejstarších náboženství.

Měl dokonce svou první kapelu s názvem The Hectics. Kapelu založil ještě jako mladý žák školy St. Peter’s tehdy v západní Indii, kam začal chodit od roku 1955 a zde přišel ke své přezdívce Freddie. Otázka je, zda by zůstal hvězdou po tom, co se po letech vrátil do svého rodného Zanzibaru a kde v roce 1963 vypukla krvavá revoluce? Právě díky ní rodina utekla do Londýna, kde se zrodila hvězda. Tragédie Freddiemu napomohla změnit život a odstartovat kariéru.

Další zajímavostí je, že absolvoval studia na polytechnice a i když by se mohlo zdát, že se danému oboru nikdy nevěnoval, opak je pravdou. Také se říká, že se Freddie bál, že přijde o inspirace, která obvykle přicházela na zvláštních místech, třeba v posteli. A tak měl místo pelestí nainstalovaná piána.

Freddie (ne)měl hlasový rozsah čtyř oktáv. Co je tím myšleno? Všichni měli za to, že takovým rozsahem oplývá, protože se zvukoví specialisté věnovali studiu nahrávek Freddieho hlasu a potvrdili rozsah přes tři oktávy, ovšem né plné čtyři, což neznamená, že je Freddie reálně neměl.

Fascinoval svým hlasem
Pokud se ale podíváme na jeho rozhovory tak uslyšíme, že díky výraznému předkusu mu bylo špatně rozumět. Plastickou operaci podstoupit nechtěl, bál se o svůj zpěv. Mimochodem Freddieho chrup měl význam a jistou výhru i pro jiné hudební skupiny. Údajně v roce 1976 měla skupinu Queen nahradit na jednom veřejném vystoupení jiná kapela, a to protože Freddie musel k zubaři – po patnácti letech absence dentálního ošetření už to bylo nezbytné. Tou „náhradní“ kapelou na pódiu byla skupina Sex Pistols, která svou obscénností doslova šokovala a dosáhla tak potřebného zlomu v kariéře. Mohli tedy poděkovat Freddieho zubům. Jeden by si myslel, že Sex Pistols budou za tuto šanci vděční, ale ne, když zhruba rok poté došlo k setkání obou skupin v nahrávacím studiu, Sid Vicious chtěl prý vyvolat s Freddiem rvačku. Ten prý nazval Sida Viciouse hanlivě Simonem Ferociousem a namísto bitky ukončil potenciální spor zesměšněním oponenta.

Poslední perlička, co není téměř jistá. Podle všeho byl zpěvákův popel rozptýlen v místech Montreux ve Švácarsku na břehu Ženevského jezera. Pohřební obřad probíhal v duchu zoroastriánského náboženství, a tím zůstala zachována tradice jeho národnostního původu, za účasti Rogera Taylora a Briana Maye. Právě na tomto místě byla vytvořena na zpěvákovu počest socha, měřící tři metry, a její autorkou byla Češka, Irena Sedlecká.

Z nehody se stala značka
Jedna z typických póz Freddie Mercuryho byla s mikrofonem na stojanu bez spodní části. Pokud by vás zajímal původ, jak k tomu došlo, tak takto –  kdysi Freddie zpíval na mikrofon klasicky upevněný do stojanu, ten se rozbil a Freddimu zůstala v ruce jen horní část s mikrofonem. Zpěvák v tu chvíli dělal jako že nic a dále zpíval. Celé se mu to zalíbilo natolik, že prvek přijal za vlastní a až do konce života ho na koncertech využíval.

Freddie Mercury byl bezesporu fenomenální osobnost, kterou si budeme dlouho pamatovat. Dokázal vnést do hudby neobvyklá spojení a originalitu. Nebál se zkoušet a to byla nesporná výhoda, díky které Queen prosadil. Osudným se mu stali jeho úlety a bujný život, při kterém se nakazil nemocí AIDS. Otevřel však větší pole diskuze a uvědomění nad tématy homosexualita a AIDS. Freddie Mercury zemřel 24. listopadu 1991 ve svých 45 letech, které dožil po boku přítele Jimma Huttona. Jak sám Freddie kdysi řekl: „Kdybych zemřel už zítra, nebudu si stěžovat, už jsem udělal opravdu vše“.

Komentáře