Daniel Gris: Lars pod palbou

0
Lars pod palbou

Drsný pražský detektiv se připlétá k zakázce, jež jej pošle prozkoumat prostory věznice pěkně zevnitř. Jak se do takové situace dostal a co je ještě podstatnější – jak se proboha dostane ven?

Detektiv, kterému říkají Lars, se prvně českým čtenářům představil v roce 2018 v knize Daniela Grise Říkají mi Lars, jíž se dočkalo ocenění Nejlepší česká detektivka. Lars pod palbou je čtvrtým dílem slibně rozjeté série.

Nepovedená zakázka

Lars se tentokrát dostává do skutečně nepříjemné situace. Na jejímž začátku stojí záhadná zakázka velmi skoupá na indicie. Larsovo ego však nedovoluje soukromému očku zakázku nechat jen tak ležet ladem. Prostě si potřebuje dokázat, že právě on je ten nejlepší detektiv, kterého kdy pražské ulice potkaly.

Netuší však, že se namočí do pořádné šlamastiky, jež ho nakonec uvrhne do vězení s obviněním z vraždy na krku. A netřeba připomínat, že krom vidiny mnoha dlouhých a nudných let, na něj za mřížemi čekají i lidé s chutí vyřídit si účty. Přece jen jich Lars během své kariéry neposlal za katr zrovna málo.

Fakt drsnej detektiv

Je celkem jedno, jestli se Grisovou knižní sérií už máte nějakou zkušenost, nebo je Lars pod palbou Vaším prvním setkáním. To podstatné pochopíte záhy. Lars je drsňák. Fakt drsnej drsňák. Je drsnej jak nejlevnější toaleťák ve velkých rolích, který najdete na záchodcích ve fabrikách a na úřadech.

Pro sarkastickou poznámku a cynickou hlášku nejde Lars daleko, stejně jako pro ránu pěstí. A když už se musí chovat slušně, tak alespoň sarkasticky myslí. Jo a taky má rád tvrdý chlast a Metallicu. A hodinky.

Lehce stravitelná kriminální zábava

Už jste asi pochopili, že Lars pod palbou nebude zrovna tím nejnáročnějším čtivem a intelektuální manou. Ne vždycky je ale potřeba příliš uvažovat, že jo. Někdy se prostě jen chcete nechat bavit. A Lars zrovna v tomhle ohledu docela exceluje.

Larsova až komiksová drsnost dodává celé knize odlehčenější charakter a občasné držkování titulního plěšouna s dlouhým vousem nepostrádá vtip. Vcelku přímočarý děj přitom docela udržuje tempo a dokáže udržet čtenářovu pozornost.

Lars pod palbou je ve finále celkem dobře namixovaný koktejl odlehčenější kriminálky nabízející příběh sice trochu jednoduchý a krátký, zato však docela čtivě napsaný. Další pokračování si asi nenechám ujít.


Lars pod palbou
Daniel Gris
Vyšla 8.3.2021
Vydavatel: Mystery Press
stran: 240
vazba: vázaná s přebalem, 145 x 205mm
ISBN: 978-80-7588-251-6
cena: 299 Kč

Komentáře