Bludiště

0

Bludiště

Nový autorský komiks Jeffa Lemireho opět přináší něco neotřelého. Spolu s jeho hrdinou zažijeme putování na hraně bdění a snění při hledání dávno zesnulé dcery.

Stavební dozorce Will žije poklidným samotářským životem. Jeho život je však již deset let plný zármutku a truchlení poté, co zemřela jeho milovaná dcera Wendy. Osobní tragédie, ze které se Will nedokáže vzpamatovat, plně zahlcuje jeho život.

Všechno se ale otočí naruby, když Willovi jednou hluboko v noci zazvoní telefon a ozve se Wendyin hlas. Will se chopí slabého stébélka naděje a vydá se svou dceru hledat, jakkoliv se tomu jeho zdravý rozum zdráhá.

Jeho pouť jej provází spletitým bludištěm nejen velkoměsta, ale také vlastního nitra. Willova pouť se nenechá omezovat hranicemi reality, vede přímo do nejtemnějších koutů jeho mysli, kde se musí vypořádat se svými vlastními děsy. A najít cestu dál…

Hluboce lidský příběh

Jeff Lemire je ve své autorské tvorbě velmi nekonvenční a Bludiště není v tomto ohledu výjimkou. Tak jako ve svých předchozích knihách (např. Rváč, Essex County či Potápěč) se i tentokrát zabývá křehkou lidskou psychikou i snahou dosáhnout nedostižného cíle.

Lemireho lidští hrdinové nejsou nadlidsky nadaní či výjimeční, jsou to naprosto obyčejní lidé, kteří prožívají obyčejné, byť však mnohdy velmi bolestné příběhy. A právě smutek a žal je mnohdy dohání až k hranici blouznění, kdy se realita začne míchat s halucinací.

Stalo se to doopravdy, nebo se Will zbláznil? A není to vlastně jedno – pro něj je jeho prožitek naprosto skutečný a pravý! A zásadní, bez něj by se totiž nedokázal posunout dále.

Vizuální labyrint

Lemire ale nevyniká pouze příběhy – u svých autorských knih se obvykle nevzdává ani kresby a coloringu. A i v tomhle směru je jeho styl je skutečně výrazný a unikátní. Na realistickou kresbu se tady nehraje, vítězí stylizace.

Jeho postavy mají výrazné a zvláštní rysy. Nejsou krásné, ani krásně nakreslené, zato však již od pohledu srší charakterem, který přesně vystihuje jejich povahu i aktuální duševní rozpoložení. Kapitolou samou o sobě jsou pak barvy. Lemire kombinuje klasickou kresbu tuší s vodovými barvami a výsledek je skutečně neotřelý a dokonale podtrhuje náladu.

Bludiště si navíc ještě pohrává s myšlenkou labyrintu i vizuální formou. Will doslova prochází labyrintem táhnoucím se po stránkách knihy. Někdy se táhne klasicky zleva doprava, jindy zase kličkuje nahoru a dolů. Toto uspořádání panelů podtrhuje myšlenku celé knihy a je takovým příjemný detailem, který ještě posouvá celkový dojem.

Jednohubka pro náročnějšího čtenáře

Lemireho tvorba je skutečně svébytná a naprosto se vymyká zaběhlému mainstreamu. Ruku v ruce s tím se nese ovšem i to, že rozhodně nesedne každému. O to více však potěší ty, kteří s komixem rádi experimentují a nevyhýbají se komplikovanějším tématům.

Bludiště je přesně ten typ komixu, který budete chtít ukázat těm, co považují komiksy za primitivní zábavu.


Bludiště
Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Jeff Lemire,
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vyšla září 2021
Vydavatel: Comics Centrum
stran: 256
vazba: vázaná s přebalem 168 × 239 mm
ISBN: 9788076520912
cena: 799Kč

Komentáře