Blog: Měnit typ volby nebo ústavu není potřeba, stačí vyměnit prezidenta

0
foto: hrad.cz

Politická situace u nás je aktuálně pestrá, velmi zdrženlivě řečeno. Neřešme teď stálé vyplácení dotací potravinářsko-zemědělskému molochu, který “nepatří” premiérovi ČR na straně jedné, a podezření ze střetu zájmu a problémy s dotacemi optikou EU. Jde mi teď o prezidenta. Mám stále v živé paměti argumenty jeho příznivců, které jsem slýchával před volbami – a to že “vypadá důstojně” a “svým vzhledem a chováním nás reprezentuje.”

Ehm, ne, nesouhlasím, jakkoli si snažím zachovat povinnou míru úcty ke stáří, tak nemohu souhlasit s tím, že by nás náš prezident reprezentoval (nikam nejezdí – jen do Číny, Ruska a po lokálních štacích, které jsou ochotné zaplatit), a pokud, tak stav, vzhled, chování, jakými se hlava státu prezentuje, nepovažuji za důstojné a reprezentativní.

Mohu jen spekulovat o výstelce spodního prádla, tak zjevně vyrýsované pod kalhotami (kdo jsem, aby se zaobíral myšlenkou na inkontinenci?), mohu přehlížet nepřítomný výraz ve tváři a registrovat jiskru v oku jen když se daří někoho urážet, mohu dělat, že nevidím ochranku, která vodí na střídačku s “rádci” ne nepodobnými těm z Pyšné princezny jako loutku.

Dokud je prezident sám na scéně, lze se soustrastně a mírně zahanbeně rdít a klopit zrak. Problémem je srovnání v kontextu jiných státníků. Putin před rokem, dvěma pokládal věnec válečným hrdinům sám, osobně, v prudkém větru a dešti. Náš prezident, pokud si dobře pamatuji, v tom samém roce na Vítkov na tuzemské slavnosti ani nedorazil, natož aby něco někam položil. Nedávná skupinová fotka, tuším právě z Číny? Stařec sedící opodál, mimo skupinu. A poslední, co mne napadá – návštěva prezidentky Slovenské republiky. Jakkoli mi tato dáma není právě sympatická, vedle našeho prezidenta vypadala jako státnost a důstojnost sama, jen když mlčela a stála.

A to neřeším, že se nepošklebovala, neurážela, nikoho neosahávala, nedělala hloupé narážky, které ani nelze nazvat bonmoty, šla sama a vzpřímeně rychlostí chůze a ne tempem hlemýždě a s pružností zlomené soušky.

Aktuálně, abych se dostal k myšlence v nadpisu, řeší česká opozice, zda nezrušit přímou volbu prezidenta, předseda senátu zase kontruje mírnou úpravou ústavy. Za mne je řešení jednodušší, uznat, že prezident republiky není schopen vykonávat svou funkci a nechat ho v klidu odejít do ústraní. Když to zvládl před pár lety papež, volený doživotně, zvládne to (kdysi) bodrý junák z Vysočiny jistě také.

Komentáře