Blog: James Bond v podání černošské herečky? Může být i hůř…

0

Ještě před nedávnem kolovaly zprávy, že by novým představitelem Jamese Bonda mohl být britský herec Idris Elba. Pro roli by měl jistě předpoklady, je to Brit, je svalnatý a charismatický, má zkušenosti s akčními filmy, líbí se ženám podle našich informací (pro Jamese Bonda zásadní předpoklad), a přesto veřejnost v debatách dávala najevo nevoli. Je to totiž černoch. A podle značné části populace agentem 007 černoch být nemůže.

Svou logiku to má, Ian Fleming stvořil Jamese Bonda v padesátých letech dvacátého století a v té době prostě a jednoduše černoch jen těžko mohl být agentem britské tajné služby, ať chceme nebo ne, tak tomu prostě bylo, asi tak jako že černoch jen těžko mohl působit v reáliích husitských válek, vzpomeneme-li na nedávnou kauzu spojenou s českou historickou počítačovou hrou a výhradami rádoby korektních kritiků.

Pokud si odmyslíme souvislosti dobové, a přeneseme Bonda do jednadvacátého století, klidně by ho mohl hrát černoch, proč ne, jakkoli osobně neznáme žádného tajného britského agenda, jistě tam bude řada specialistů tmavé pleti, proč ne. A právě Elba by mohl být tím, kdo by se role 007 ujal s grácií a ženy by mu padaly k nohám.

Pokud budou ženy padat hlavnímu představiteli k nohám v novém dílu série, budou to pravděpodobně lesby nebo bisexuálky, hlavním představitelem totiž bude žena. Černošská herečka, Lashana Lynchová, o které jsem my, filmoví fandové, dodnes nic moc neslyšeli.

Proč ona? Protože je černá? Protože je žena? Vrátíme-li se k idee agenta tak, jak ji prezentoval Fleming, i s modifikací do dnešního kontextu agentem 007 musí být muž, protože v opačném případě už to nemá s původním příběhem nic moc společného. Vezměte si třeba ty věčné narážky mezi 007 a Moneypenny, bude teď Lashana se sekretářkou flirtovat? Ehm, nebude, to by bylo sexuální harašení na pracovišti a to je nepřípustné. Mohla by Moneypenny odmítnou návrhy 007? Nemohla, snadno by se tím vystavila podezření, že to je z rasových důvodů. Ale může být i hůř – my vlastně nevíme, jestli bude mít 007 jasno co do pohlaví, zda to bude (bez ohledu na pohlaví herečky) žena, mužo, genderfluid nebo éterická bytost ryze bezpohlavního charakteru.

Pokud bych měl přidat svůj ryze osobní názor, je mi to vlastně dost jedno v rovině filmu, pokud bude dobrý, třeba se na něj někdy podívám, ale do kina na něj nepůjdu, to jsem dělal u Bonda v době P. Brosnana. Už Daniel Craig mi přišel takový příliš toporný (jakkoli ho mám rád v jiných rolích, taku 007 bych volil raději Clivea Owena).

V rovině řekněme filozofické mi to, že by novým agentem 007 měla být žena, navíc černoška, vadí. A to ne z důvodu genderového či rasového. Mám rád řadu akčních filmů s ženami v hlavních rolích, mám řadu filmů s černoškami v hlavních rolích, ale co nesnáším, je přetvářka, pseudokorekntost za každou cenu, snaha zavděčit se všem, popřít historické základy, logiku. Vadí mi o trochu víc, než snaha vymačkat z uměleckého fenoménu (zde tedy 007) co se dá a za každou cenu podojit krávu, dokud dává, bez ohledu na to, že s původním dílem nemá už skoro nic společného. Producenti odnože pětadvacátého dílů Rychle a zběsile by mohli vyprávět.

foto: digitalspy.com

Komentáře