Batman Mikea Mignoly

0
Batman Mikea Mignoly

Mike Mignola je jedním z nejvýznamnějších jmen komiksové scény, když se však autor Hellboye chopí postavy Batmana, vznikne něco skutečně neotřelého.

Fanouškům komiksů není potřeba Mikea Mignolu představovat – jeho Hellboy se v rámci komiksové tvorby vymyká snad všem zvyklostem. Pekelníkovy příběhy se mnohdy inspirují v lokálních mýtech a legendách a oplývají pro komiksový svět neobvyklou poetikou. A tomu všemu sekunduje Mignolova jednoduchá ale úžasně poutavá kresba.

Tentokrát se však nebudeme bavit o Hellboyovi, nýbrž o Batmanovi. Mignola má totiž na kontě také několik zářezů právě s proslulým netopýřím mužem v titulní roli – někdy se Mignola chopil scénáře, jindy pak zase kresby a námětu.

Čtyři neotřelé příběhy

V knize Batman Mikea Mignoly najdete čtyři uzavřené příběhy s nezaměnitelným Mignolovým rukopisem. A rozhodně nečekejte tradiční Batmanovský příběh, Mignola má talent vytvářet skutečně bizardní světy a nečekané zápletky.

V prvním příběhu Zkáza, jež postihla Gotham se přesuneme do roku 1928. Bruce Wayne se po návratu domů musí vyrovnat nejen s temnou magií a prastarým monstrem chystajícím se pohltit svět, ale také s rodinnou kletbou. Nutno poznamenat, že jde o skutečně temnou a bizardní záležitost. Takto jste Batmana skutečně ještě neviděli.

Ani příběh Gotham ve světle plynových lamp se neodehrává v současnosti. V lehce steampunkovém příběhu, odehrávajícím se jak jinak než ve viktoriánské éře, se Batman zúčastní pátrání po legendárním Jacku Rozparovači. Ten se do Gothamu přestěhoval právě ve chvíli, kdy se mladý Bruce Wayne vrací z cest po Evropě.

Krátký příběh Plynárna staví Batmana před nebezpečnou halucinogenní drogu vyvolávající v obětech hrůzné představy. Strašáka se tentokrát nedočkáme, jeho místo ale zabere skutečně ironický twist.

Knihu zakončuje příběh Svatyně, v němž se Temný rytíř při pronásledování vraha navštíví Gothamský hřbitov a jeho temné podsvětí. Batmana tentokrát nečeká souboj se smrtelným nepřítelem, ale boj proti věčnému zatracení.

Nejdivnější Batman, kterého jste kdy četli

Ne, tentokrát skutečně nejde o příběhy, na něž jsme u Netopýřího muže zvyklí. Vlastně je s běžnou batmanovskou tvorbou spojuje snad jen dokonalé detektivní myšlení a kápě hlavního hrdiny.  Zapřísáhlým tradicionalistům možná nebude kniha proti srsti, ale dovolím si tvrdit, že příznivci Mikea Mignoly zklamáni nebudou, stejně jako milovníci komiksových experimentů.

Mě osobně Batman Mikea Mignoly nadchl.


Batman Mikea Mignoly
Brian Augustyn, Richard Pace, Troy Nixey, Dan Raspler, Mike Mignola
překlad: Petr Zenkl, Richard Klíčník
Vyšla květen 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 240
vazba: vázaná 168 x 258
ISBN: 9788074499371
cena: 749 Kč

 

Komentáře