Akira 3

0

Série Akira se vrací se třetím dílem – zapomeňte na film, v původní manze příběh prozkoumává úplně jiné cestičky a nabírá ještě vyšší obrátky.

Zatímco příběh prvních dvou knih se od pozdější filmové adaptace lišil spíše mírně a výraznější odklon se dostavil až ke konci druhé knihy, třetí kniha se pohybuje na poli kultovním filmem naprosto opomenutém. To nejzásadnější je samozřejmě probuzení samotného Akiry. Na rozdíl od filmu je v knihách docela zásadním hybatelem děje, a nikoliv jen zmrazeným mozkem nakrájeným na plátky.

Všichni chtějí Akiru

Kniha dějově navazuje přímo na předchozí díl. Kaneda s Kei utíkají spolu s Akirou, kterého se pokouší pro své účely ukořistit hned několik znesvářených stran. Armáda by jej chtěla dostat znovu pod kontrolu, opětovně jej zmrazit a zabránit dalšímu případnému nebezpečí.

O Akiru má však zájem i tajemná paní Mijako, vůdkyně nové náboženské sekty, která sama patří mezi dřívější zvláštními schopnostmi obdařené děti. Své vlastní zájmy ale sleduje také její podřízený, pan Nezu, který chce Akiru představit světu a zdiskreditovat tak tajnůstkářskou vládu.

Kniha tentokrát trochu bojuje s tempem. Vše co se ve třetím díle děje má svůj účel, ale zároveň jde cítit, že jde vesměs pouze o předehru k velkolepému finále, v němž se Akirovy schopnosti vymknou kontrole stejně jako před mnoha lety.

V knize se tak tentokrát dočkáme skutečně masivní destrukce. Ta minimálně ve své době neměla na stránkách komiksu a mangy obdoby – ostatně dodnes se jen málokdo odhodlá zpustošit město tak brutálním způsobem.

Podstatně košatější příběh

Stejně jako předchozí díly vyniká Akira naprosto úžasnou a detailní kresbou, za níž stojí samotný autor Kathushiro Otomo. Ze stránek doslova dýchá cyberpunk a i po všech těch letech od originálního vydání působí naprosto futuristicky a svěže.

I přes trochu rozvláčnější tempo knihy je příjemné vidět, že se původní příběh vydal trochu jinými cestičkami a příběh je trochu košatější než dnes již naprosto kultovní snímek. Bude ještě zajímavé sledovat, jakým směrem se příběh Katsuhira Otoma vydá dále.

 


Akira 3
Katsuhiro Otomo
překlad: Anna Křivánková
Vyšla září 2022
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 288
vazba: brožoaná s přebalem 179 × 257 mm
ISBN: 9788076790575
cena: 599Kč

 

Komentáře