Akira 2

0
titulka Akira 2

České vydání legendární mangy Akira pokračuje druhým dílem. Ten potvrzuje kvalitu samotné předlohy i českého vydání.

Děj přímo navazuje na konec první knihy. Tetsuo, Kaneda a Kei se po zadržení armádou dostávají do tajného armádního komplexu. Zatímco je Tetsuo podrobován testům svých nadpřirozených schopností, Kei se daří strážcům utéct a osvobodit Kanedu. Společně se pak vydají konfrontovat Tetsua, který si začíná uvědomovat plný rozsah svých nově nabytých sil.

Snaha Kanedy Tetsua zastavit se setkává s neúspěchem a Tetsuo se zdánlivě nezastavitelně vydává vstříc setkání s mýtickým Akirou.

Anime nenabízí to samé co manga

Zatímco první díl Akiry se obrovským tempem doslova prořezával dějem, druhý tak trochu zvolnil. Tedy – ono zvolnění tempa asi není úplně nejvýstižnější pojem, je to spíše tak, že první díl vystavil čtenáře obrovskému množství událostí a scén, zatímco druhá kniha toho nevypráví tolik. To ale rozhodně není na škodu, příběh je i tentokrát dávkován výborně a svižně, jen si dává trochu více prostoru pro vykreslení jednotlivých událostí.

V druhém díle se zároveň začínají objevovat zásadnější odchylky od děje prezentovaného pozdějším anime. Tedy spíš už se obě díla začínají dějově docela rozcházet – a nutno podotknout, že zcela ve prospěch mangy nabízející zásadně komplexnější děj.

To, že si anime vyzoblo jen pár nejzásadnějších událostí, kterými se ve finále jen inspirovalo, je vlastně pro originální mangu jen dobře. O to větší je totiž motivace se jí věnovat.

Katsuhiro Otomo se i tentokrát krom scénáře ujal i kresby a stejně jako v případě první knihy se dá jeho práce označit jako o naprosto brilantní. Černobílá kresba nepostrádá detail, přesto si však zachovává přehlednost a stylovost.

Akční scény působí i dnes velkolepě a o to impozantněji působí v rámci dobového kontextu. Přece jen se bavíme o komiksu, který začal vycházet před téměř čtyřiceti lety.

Ódu na autentičnost českého vydání jsem pěl již v recenzi prvního dílu, a přestože si za svým názorem stojím, těch pár kolorovaných panelů na vnitřní straně vazby ve mně vyvolávají touhu si pořídit Akiru i v některé ze zahraničních barevných reedic – ty barvy jsou totiž docela úžasné.

Stále velkolepé

Potřebujete přesvědčit, že si máte druhý díl Akiry koupit? Myslím, že valná většina těch, co si pořídili první knihu, nebude s rozšířením knihovničky o další díly váhat. Pokud jste se však zatím Akirovi vyhnuli, měli byste svou nerozvážnost urychleně napravit – Crew nám totiž tentokrát servíruje něco skutečně výjimečného a pokud máte jen trochu rádi komiks, tak by Vám Akira neměl utéci. Dost možná jde o tu nejzásadnější mangu vůbec.

 


Akira 2
Katsuhiro Otomo
překlad: Anna Křivánková
Vyšla únor 2022
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 304
vazba: brožoaná s přebalem 179 × 257 mm
ISBN: 9788074499470
cena: 549Kč

 

Komentáře