Mýty a spekulace o přechodu na nový vysílací standard DVB-T2, které nejsou pravdivé

Termín přechodu na nový vysílací formát se blíží a otázky na nutnost pořízení nových televizí a antén jsou více a více na pořadu dne. My zde máme několik zásadních rad, tipů a vysvětlení.

0

O tom, že se „něco chystá“ v oblasti přenosu televizního signálu ví asi většina z nás, už menší část veřejnosti je informována o podrobnostech, jen profesionálové a odborná veřejnost se pak pohybují v problematice se zcela komplexní znalostí. Z neinformovanosti pak vzniká řada nepřesností a dezinformací, které „tichopu poštou“ mezi lidmi a sdílením na sociálních sití přecházejí do obecně uznávaných faktů, jakkoli jde o mýty. Ani my v redakci si nejsme jisti v kramflecích a tak tady máme materiály společnosti Philips TV, ve které se rozhodli nejčastější z těchto kolujících mýtů vyvrátit.

Mýtus č. 1: Nové vysílání si vymysleli výrobci televizí, abychom si museli pořizovat zase nová zařízení
Výrobci televizorů nemají na přechodu na nový typ vysílání žádný podíl. Jde o změnu vynucenou mobilními operátory, kteří potřebují vysílací spektrum využít pro lepší mobilní připojení. Nový vysílací standard pak naopak umožní vysílat ve vyšší kvalitě a navíc nabídne více prostoru pro zvýšení počtu programů.

Mýtus č. 2: Změna se týká všech televizí
DVB-T2 se týká pouze pozemního vysílání. Jestliže přijímáte signál jakkoliv jinak, jako např. satelitem, kabelem nebo po internetu jako IPTV, změna se vás netýká.

Mýtus č. 3: Hned jak se současné televizní vysílání v mém okolí vypne, můžu televizi, která DVB-T2 nepodporuje, vyhodit
Stejně jako u předchozí vlny digitalizace není hned nutné odnášet televizor nepodporující DVB-T2 k popelnicím. Stačí jen přikoupit set-top box, který se dá sehnat již od 500 Kč.

Mýtus č. 4: Budu muset pořizovat novou anténu
Antény, které jsou schopné přijímat současné digitální vysílání DVB-T, budou zvládat i DVB-T2. Pokud tedy nemáte problém se současným vysíláním, nebudete mít ani s tím novým.

Mýtus č. 5: Výrobci televizorů zaspali a ještě dlouho nabízeli televizory bez podpory nového vysílání
Finální podoba vysílání byla známa až v červenci 2016. Do té doby se výrobci připravovali na všechny možné varianty, ale konečné úpravy mohli dělat až po zveřejnění nového standardu. Mohlo se tedy stát, že se ještě např. v polovině roku 2017 prodával nějaký starý kus, který nebyl na nové vysílání přizpůsobený. Drtivá většina všech nových televizorů však DVB-T2 HEVC 265 podporuje.

Zdroj a foto: Philips TV, TP Vision

Komentáře