Nejlepší odstřelovači a legendární snipeři všech dob

Elita armády, ale také oblíbený cíl protivníka, pokud na jedné straně fungovali a fungují odstřelovači jako tiší zabijáci demoralizující vojáky, tak na straně druhé byli právě pro toto odstřelovači cíleně vyhledáváni a zabíjeni.

0

Elita armády, ale také oblíbený cíl protivníka, pokud na jedné straně fungovali a fungují odstřelovači jako tiší zabijáci demoralizující vojáky, tak na straně druhé byli právě pro toto odstřelovači cíleně vyhledáváni a zabíjeni. Pokud viděl nepřítel skupinku vojáků a jeden z nich měl na rameni dlouhou pušku, byl to právě on, kde se stal prvním cílem. Tady máme ty, kteří se během moderní historie válečnictví proslavili nejlepšími výsledky.

Simo Häyhä, 505 potvrzených zabití

foto: wikipedia

Paradoxně k tomu, kolika lidem život zkrátil, tak sám byl obdařen životem velmi dlouhým, Simo Häyhä, odstřelovač známý jako „Bílá smrt“, se narodil v roce 1906 a zemřel o téměř celé století později, v roce 2002.

Během války Finska a Ruska, od listopadu 1939 do března roku 1940, byl doslova noční můrou rudoarmějců. Střílel je s děsivou přesností, až do osudného dne 6. března 1940, kdy byl těžce zraněn tříštivou střelou.

Po zásahu Simo Häyhä upadl do kómatu a probudil se až po vyhlášení příměří. I když už bylo po válce a zabíjení na dálku bylo minulostí, stačil dosavadní výsledek sniperovi k tomu, aby byl povýšen z desátníka na nadporučíka, a stal se tehdy nejlepším odstřelovačem všech dob.

Francis Pegahmagabow, 378 potvrzených zabití

Narodil se v roce 1891, ještě do doby, byť končícího, divokého západu, a byl – jak napovídá nevšední jméno, příslušníkem indiánského kmene. Tento Ojibwa sloužil v řadách kanadské armády a stal se legendou první světové války. Indián se v něm prý nikdy nezapřel, třeba skvělým pohybem v terénu, anebo pověrčivostí – bez svého talismanu, váčku s tajemným obsahem od starého šamana, prý nedal ani ránu. Když o něj přiše, byl zraněn. Získal třikrát Válečnou medaily jako vyznamenání za své nasazení a zemřel v roce 1952.

foto: wikipedia

Vasilij Zajcev, 242 potvrzených zabití

Typická ukázka sovětské propagandy. A minupulace hollywoodských rozměrů. Vasilij Zajcev nebyl absolutně nejlepším, ani jedním z nejlepších sovětských odstřelovačů Sovětského svazu za druhé světové války, a přesto se stal fenoménem, vzorem, symbolem. Až takovým, že o něm natočili hollywoodský velkofilm Nepřítel před branami, což je další blamáž, nebo chcete-li, tak umělecká licence, protože vůbec není historicky potvrzeno, že by Zajcev soupeřil (hlavní zápletka filmu) s majorem Königem, nebo že major König vůbec žil. Či že byl dokonce stejně šarmantní jako herec Jude Law.

foto: wikipedia

Podobně jako finský „kolega“ Bílá smrt, i Vasilij Zajcev byl obdarován dlouhým životem, od narození v roce 1915 uplynulo do jeho smrti v roce 1991 v řekách spousta vody. Hrdina bitvy u Stalingradu se učil střílet pod dohledem svého dedečka v lesích na Uralu, mistrovství přesné střelby, kamufláže a umění přiblížit se nepozorovaně k nepříteli se tento pasáček domácího zvířectva naučil na lovu vysoké zvěře na Urale. Do bojů druhé světové války se zapojil v září 1942.

Adelbert F. Waldron,109 potvrzených zabití

Narodil se v roce 1933 a zemřel v roce 1995 a ne, nebyl tak slavný jako jiní američtí snipeři. Ale byl prý nejpřesnější, říká se, že nepřátelského odstřelovače dokázal jednou ranou sestřelit z palmy vzdálené 900 metrů. Během jedné noci odpravil devět členů Vietcongu, aniž by někdo zjistil, odkud střílí – pokud se nepleteme, bylo to tím, že střílel „odzadu“ od posledního muže v řadě, takže ti před ním netušili, že ten za nimi odpadává. Jeho mistrovství přesné likvidační střelby mu přineslo přezdívku „Tichá noční smrt“.

Ljudmila Pavličenková, 309 potvrzených zabití

Nebýt to tak smrtonosné povolání, milovníci vyrovnanosti, korektnosti a vyváženosti, politické, ale zejména té genderové, by jásali, že mezi odstřelovači byli jak muži, tak ženy. Například jakási slečna původem z Ukrajiny, která střílela ve sporotvním klubu do té doby, než její hobby narušila druhá světová válka. Sovětský svaz potřeboval pomoc a Pavličenková se chopila zbraně. Vstoupila do Rudé armády a v rámci 25. pěší divize kosila Němce jak kombajn obilí. Byla sice pro zranění po explozi minometného granát odvolána z výkonu služby, předtím ale ještě stihla zlikvidovat na šestatřicet německých sniperů, a pak se stala instruktorkou ve škole pro odstřelovače. Žila v letech 1916 až 1974.

Carlos Norman Hathcock, 93 potvrzených zabití

Bílá smrt, Tichá smrt… To jsou hrozivé přezdívky, při kterých se ježí chlupy na rukou a po zádech stéká ledový pot. Ale bílé pírko? Ano, Carlos Norman Hathcock měl přezdívku Bílé pírko, protože prý jedno takové nosil za svým kamuflážním kloboukem. Má sice „jenom“ 93 potvrzených zabití, těch nepotvrzených by mělo být ale na tři sta.

foto: wikipedia

Budoucí seržant C. N. Hatchcock se narodil 20. května 1942 v Little Rock v Arkansasu a své střelecké ostruhy si vysloužil na lovu, od deseti let prý pravidelně střílel a zásoboval babiččinu kuchyni úlovky. Byl prý tak dobrý, že strefil malorážkou běžící veverku do hlavy, zda i ta skončila na talíři, se ovšem neví.

V pouhých sedmnáti letech se stal členem námořní pěchoty, vyhrál pacifický šampionát ve střelbě, ustanovil rekord 248 bodů z 250 a – pak odjel do Vietnamu.

Vietnam mu přinesl možnost účasti ve škole pro odstřelovače a také velmi široké pole působnosti v praktické náplni toho, co se naučil v učebně a na střelnici. Jako odstřelovač prošel dvěma turnusi, v okolí Danangu rozséval svou puškou Winchester 70 ráže .30-06 Springfield smrt tak vehementně, že na něj byla vypsaná odměna.

Vietnamská mise Carlose N. Hathcock skončila po nehodě vozidla Amtrac MLVTP-5, které najelo na minu. Carlos nebyl zraněn, ale z hořícího auta postupně vytáhl sedm vojáků a utrpěl při tom rozsáhlé popáleniny na devadesáti procentech těla. Byl transportován do USA, kde se podrobil více než desítce transplantací kůže. Zemřel v roce 1999.

Marie Ljalková-Lastovecká, roz. Petrušáková, 30+ potvrzených zabití

V žebříčku nejlepších odstřelovačů všech dob máme i my svého zástupce. Zástupkyni, je jí Marie Ljalková-Lastovecká. Narodila se 3. prosince 1920 ve vsi Horoděnka ve Stanislavském okrese v Polsku v rodině volyňských Čechů Petrušákových a začátek jejího života nenaznačoval, že se zapíše nějak do válečné historie a obdrží nejvyšší státní vojenské vyznamenání. Marie studovala na průmyslové škole ve Stanislavově a pak pracovala jako traktoristka v kolchoze. Zásadní milníky jejího života?

Marie se vdala za Michajla Ljalka. A nastoupila – přesuňme se do doby druhé světové války – v Buzuluku v roce 1942 u náhradní roty 1. čs. samostatného polního praporu v SSSR.

Zvládla zdravotnický kurz, základní vojenský výcvik a kurz pro odstřelovače. Byla první československou ženou, která se jako odstřelovačka zúčastnila bitvy u Sokolova, pak následovaly boje na Ukrajině od podzimu 1943 do jara 1944. S více než třemi desítkami zásahů se vrátila do role zdravotnice, prošla Duklou a dalšími boji a vrátila se s celou válečnou mašinerií z východu až zpět do republiky. Po válce se znovu vdala, pracovala ve vojenských nemocnicích. Byla povýšena do hodnosti plukovníka ve výslužbě a rok před svou smrtí v roce 2011 obdržela od prezidenta Václava Klause naše nejvyšší vojenské vyznamenání, Řád Bílého lva.

Michail Surkov, 702 potvrzených zabití

Překoná tohle někdy někdo? Michail Surkov se nedožil ani Kristových let, narodil se v roce 1921 a zemřel v roce 1953 a přesto dokázal během druhé světové války téměř nemožné, překonat s číslem 702 neuvěřitelných sedm set potvrzených zabití.

Matthäus Hetzenauer, 345 potvrzených zabití

I na straně nacistů byla odstřelovačská esa, jakkoli Matthäus Hetzenauer byl z Rakouska. Sloužil za druhé světové války u 3. horské divize, dosáhl na 345 potvrzených zabití a zvládl rekordní zásah na 1100 metrů. Přežil úraz hlavy i pět let v sovětském zajateckém lágru a zemřel v nedožitých osmdesáti letech v roce 2004.

Chris Kyle, 160 potvrzených zabití

Říkali mu Legenda, celým jménem se jmenoval Christopher Scott Kyle, narodil se 8. dubna 1974 v americké Odesse a stal se zřejmě nejznámějším americkým sniperem moderních dějin. Ano, znáte ho, i když se o armádu vůbec nezajímáte, podle jeho životního příběhu natočil Clint Eastwood hollywoodský trhák.

V americkém námořnictvu odsloužil deset let, mezi roky 1999 a 2009 odkroutil čtyři mise v Iráku. Pokud ho kolegové a kamarádi nazývali Legendou, tak během působení v Ramádí byl protivníky přezdíván Szajtan ar-Ramadi, Ďábel z Ramádí a byla na něho vypsána odměna.

foto: wikipedia

Za druhé bitvy o Fallúdži zabil čtyřicet nepřátel. Byl dvakrát zraněn, přežil šest výbuchů a osudným se mu stal výstřel z americké zbraně, z ruky člověka, kterému nabídl pomoc, ale o tom až později…  Jeden z jeho největších úspěchů? Zneškodnění nepřátelského snipera na vzdálenost 1920 metrů.

Chris Kyle během mise v Iráku zastřelil 260 lidí, 160 zásahů Pentagon potvrdil.

Byl několikrát honorován medailí za statečnost, dvakrát mu byla udělena Stříbrná hvězda a pětkrát Bronzová hvězda a když v roce 2009 opustil americké námořnictvo a spolu s manželkou a dvěma dětmi se usadili v Texasu, začal pracovat ve sféře bezpečnostních agentur. Chris Kyle byl zastřelen 2. února 2013 na ranči Rough Creek v texaském Glen Rose bývalým vojákem Eddiem Ray Routhem.

Komentáře