Žufánek oslavuje 30 let svobody limitovanou edicí absintu Abstinenthe

0

Svobodu lze oslavit různě. A pokud je rok 2020 pro mnohé rokem velkých událostí – už od listopadu minulého roku nás provází výročí 30 let svobody, a také 30 let svobodného skautingu, tak tady máme více než jeden důvod k oslavám. Podobně to pochopil i Martin Žufánek. Ke zmiňovaným událostem se už 13. března uskuteční Velký ples v Obecním domě v Praze a slavit lze opravdu unikátně s limitovanou edicí absintu Abstinenthe, kterých nekorunovaný král českých lihovarníků vytvořil.

Lahve se budou prodávat od tohoto pátku skrze sociální sítě a pokud máme správné informace, tak půjde o pouhých třicet lahví. Limitované edice a unikátní receptury proslavili Martina Žufánka v mnoha koutech světa. Každý rok na ně čeká řada netrpělivců s napětím, co přinese známý moravský lihovarník tentokrát. Lahve, na které jsou dlouhé čekací listiny, se pak objevují s několikanásobnou cenou nejen v rukách milovníků unikátních chutí, ale také spekulantů a investorů. Pro tento rok si pro ně Martin Žufánek připravil však něco vskutku ojedinělého.

“Recepturu Abstinenthu jsem měl už delší dobu v hlavě, čekal jsem však na ten perfektní okamžik. Chtěl jsem opravdu něco, co by bylo nejen mojí srdcovou záležitostí, ale také přispělo na dobrou věc,” vysvětluje Martin Žufánek, proč si vybral právě Velký skautský ples, pro který je tato edice vytvořená. “Počet lahví jsem vytvořil právě k symbolické třicítce,“ dodává Žufánek, který do jedinečné receptury absintu zakomponoval nevšední chuť mandlí.

“S Martinem Žufánkem jsme spolupracovali už v rámci podzimní konference Budoucnost začíná nyní. Martin má ke skautingu i k dílu legendárního spisovatele Jaroslava Foglara silnou citovou vazbu, a tak bylo jasné, že je to právě on, s kým chceme vytvořit něco tak jedinečného,” vysvětluje Martin Štěrba, ředitel projektu Svojsíkův sen, který stojí také za nápadem organizace Velkého plesu. Na příznivce slavného francouzského nápoje navíc čeká i ojedinělá lahev. Tu navrhl renomovaný grafik Lumír Kajnar, který stojí i za vizuálním stylem a logem Junáka – českého skauta.

“Zadaným tématem byl sen, který si spojuji s iluzí, mýtickými představami, vizí, přesvědčením a nadějí. Každopádně vždy stojí v protikladu s momentálně prožívanou realitou. I když tuto výjimečnou lahev vlastníte, neznamená to, že ji máte vypít. Považujte ji za odloženou odměnu, která se zhodnotí až v budoucnu. Název Abstinenthe je výzvou nevzdávat se svého snu,“ komentuje svůj návrh Lumír Kajnar. Martin Žufánek i Lumír Kajnar vytvořili speciální Abstinenthe bez nároku na honorář.

Čeští skauti a skautky mají svoji historii propojenou s Obecním domem. Při založení Československé republiky v říjnu 1918 zde působilo jedno ze tří sběrných míst slavné Pošty českých skautů, v roce 1968 se zde také konal obnovující skautský sněm, počátkem tisíciletí pak galavečer k Evropské skautské konferenci. “Cílem je také vytvořit nový prostor a akci pro podporovatele Junáka, a také poděkovat těm, bez kterých by skautské aktivity nemohly existovat – tedy vedoucím oddílů. Celý výtěžek Velkého plesu navíc poputuje na výstavbu skautských kluboven,” dodává k plesu Eva Dreyfus. Junák – český skaut má momentálně více než 60 tisíc členů s patří mezi největší organizace pro děti a mládež v České republice.

fotokredit: Žufánek

Komentáře