Zima ještě nekončí, kontrola a péče o auto před cestou na hory se vyplatí

0

Letos byla zima, optikou vyznavače zimních sněhových radovánek, štědrá. A i když v nižších polohách už po sněhu není moc památky, tak turnusy jarních prázdnin jsou plném proudu a pro mnoho řidičů nastává období cestování na hory. Zvláště ti, kteří jsou zvyklí jezdit celou zimu spíše v městském provozu, by měli před cestou za zimními sporty zkontrolovat svůj automobil. Jízda na úzkých zledovatělých cestách nebo ve vysoké vrstvě rozbředlého sněhu se pro nepřipravené totiž může stát zbytečnou komplikací.

Od podzimní prohlídky už navíc uplynuly minimálně čtyři měsíce, takže alespoň základní prohlídka je určitě na místě. „Pozornost je nutné věnovat pneumatikám a provozním kapalinám. Ohledně vybavení je dobře pamatovat na sněhové řetězy, pokud se vydáváme do míst, kde hrozí trvalejší sněžení,“ říká Petr Vaněček z AAA AUTO, a nejde jen o to.

U pneumatik kontrolujeme nejen správný tlak, ale i hloubku dezénu. To, že v říjnu hloubka dezénu splňovala předepsané minimum, rozhodně neznamená, že odpovídá zákonným požadavkům ještě i na konci února. Po každé výměně nebo minimálně jednou za rok je dobré zajet na kontrolu geometrie, což zajistí, že se pneumatiky nebudou nadměrně opotřebovávat a budou perfektně plnit svou funkci.

V případě provozních kapalin je třeba zaměřit se na dostatek koncentrované nemrznoucí směsi v ostřikovačích. Zkontrolovat bychom měli i těsnění ve dveřích. S prodlužujícími se dny a větší porcí slunečního svitu totiž přicházejí větší rozdíly teplot v noci a přes den. Hrozí tak zatečení tajícího sněhu a jeho následné zmrznutí, což může dveře poškodit. Samozřejmostí je pak kontrola stavu akumulátoru, jelikož nízké teploty se negativně projevují na jeho životnosti.

Překontrolujte všechna světla včetně mlhových. V hustém sněžení či mlze jsou důležitá pro viditelnost vozu. Před cestou do hor nezapomeňte i na další zimní vybavení, jehož součástí by měla být lopatka, škrabka a smetáček na sníh. „Pokud vůz před cestou důkladně umyjete a navoskujete, případně přidáte i ochranný nástřik podvozku, nejenže ochráníte karoserii před povětrnostními vlivy, ale snáze z povrchu auta odstraníte sníh a námrazu.“

zdroj a foto: AAA AUTO

Komentáře