Zapojte svůj počítač do boje s Coronavirem

0
Zapojte svůj počítač do boje s Coronavirem

K rychlému nalezení vakcíny proti Coronaviru můžete i Vy – a stačí pro to udělat docela málo.

Počítač máme všichni doma a s dnešními výkony se popravdě většinu času docela fláká. Pokud nemáte na stole ten nejlevnější krám, tak se Váš počítač pořádně nezapotí do doby, než na něm pustíte nějakou náročnější hru. Právě tohoto přebytku výkonu začaly již před nějakou dobou využívat služby pro distribuované výpočty. Jedním z takových projektů byl SETI@home s jehož pomocí se Space Sciences Laboratory v Berkley pokoušela hledat život ve vesmíru. Nyní můžete se obdobně můžete zapojit i do boje s Coronavirem.

Má to smysl

Možná si říkáte, že se zrovna Váš počítač přece nemůže rovnat s monstry ve velkých výpočetních střediscích, ale simulace obecně se většinou dají docela dobře distribuovat. Jedna a ta samá úloha běží neustále dokola, pokaždé s jinými vstupy. Každému zapojenému počítači tak dáte vypočítat různou sadu vstupů a můžou na ní pracovat souběžně. Představte si to jako stavění domů – máte skvělou mašinu co postaví jeden dům za den, a potom partu zedníků, kterým trvá podobná stavba týden. Když budete stavět těch domů deset, tak to jedné skvělé mašině bude trvat deset dní, zatímco deset part zedníků to zvládne všechno za týden. A pokud budete stavět baráků milióny… V množství je prostě síla.

Jak se zapojit?

Momentálně se projekty s distribuovanými výpočty spustili v rámci projektu Folding@home, první věc je tedy stáhnout a nainstalovat jejich klienta ze stránek https://foldingathome.org/start-folding/. Instalace je záležitostí pár kliknutí. Příjemné je, že se instaluje pouze samotná aplikace, bez jakéhokoliv dalšího balastu. Pokud si s PC rozumíte trochu více můžete si hned při instalaci navolit, kdy se má klient spouštět. Já osobně mám rád věci pod kontrolou, takže jsem navolil ruční spouštění, můžete ale zvolit i automatické spuštění na pozadí.

Instalace Folding@home
Instalace Folding@home

Pokud jste nastavili ruční spouštění, budete muset program prvně nastartovat – stačí v nabídce start vyhledat Folding@home a spustit jej. Následně by Vám měla vyskočit ikonka v oznamovací oblasti. Pokud na ní kliknete, vyskočí Vám nabídka, ve které si můžete vybrat Advanced Control, tímto se Vám zobrazí okno programu, kde můžete jednak kontrolovat stav, ale i ovlivňovat samotné nastavení programu.

Zajímat Vás bude nastavení Folding Power, kterým můžete nastavit, jak moc můžou výpočty vytěžovat Vaše PC. Při nastavení Medium se drží vytížení zhruba na 80%, při nastavení Full si může uzmout i trochu více, ale na dnešních počítačích s vícejádrovými procesory se nestane, že by Vás Folding@home blokoval.

Spuštění přehledu aplikace Folding@home
Spuštění přehledu aplikace Folding@home

Preference výpočtů pro Coronavirus?

Folding@home umožňuje preferovat k jaké kauze chcete svůj počítač využít – momentálně lze vybrat rakovina, Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba a Parkinsonova choroba. Coronavirus zatím momentálně přímo v nabídce není, ale možnost zapojit se do výpočtů můžete, pokud ponecháte volbu na softwaru samotném.

K nastavení se dostanete přes tlačítko Configure, záložku Advanced a volbu Cause preference, kde byste měli z nabídek vybrat Any. Klient v tento moment vybírá projekt dle svého uvážení z jakékoliv skupiny, číslo projektu vidíte na hlavní obrazovce v detailu spuštěného výpočtu. Momentálně se Coronavirem zabývají projekty 14530, 14531, 14328, 11741, 11746, 11742,11743,11744 a 11745.

Nastavení preference skupiny projektů
Nastavení preference skupiny projektů

Pokud vidíte jiné číslo, tak s největší pravděpodobností nebojujete s Coronavirem, ale třeba s rakovinou – ani to ale není špatné. Vy osobně sice v ten moment protilátku nehledáte, ale na druhou stranu jste dost možná uvolnili slot pro výpočet pro někoho jiného. Navíc je docela možné, že v následujících dnech vydá Folding@home aktualizaci a v nastaveních Cause preference budete moci Coronavirus vybrat. Ještě zbývá dodat, že jedna série výpočtů trvá asi dvě hodiny.

Více informací

Pokud se budete chtít o Folding@home dozvědět něco více, navštivte jejich stránky na https://foldingathome.org/, více informací o projektech týkajících se Coronaviru pak najdete na Redditu ve vlákně jednoho týmu PCMR (PC Master Race) https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/fhb5e4/coronavirus_specific_gpu_projects_are_now/

Komentáře