Recenze: UZI UZK-FDR-028 – Více než záchrana na izraelský způsob?

Kombinovaná čepel, řezač pásů a otvírák, hrot na rozbíjení skla a asistované otvírání, navíc s příslibem izraelské tradice. Tento nůž slibuje opravdu hodně. Jde o to, jestli slib splní...

0

Fungují kombinace a křížení druhů? Někdy ano, i když si právě teď nemohu vzpomenout na příklad, a někdy ne – tady bych těch příkladů měl hned z patra víc než dost, mohu začít třeba automobily, které mají být sportovní a úsporné zároveň, a skončit oblečením, elegantním a praktickým zároveň. UZI UZK-FDR-028 je nůž, který se snaží o spojení záchranářského, a do určité míry „taktického“ nože a ne, abych mírně napověděl, tento nůž se mi nelíbí, i když kombinace dvou světů není tím důvodem, jak se za chvíli ukáže. Mrzí mě to ale, protože bych vážně chtěl, aby se mi líbil. Má potenciál…

Nejprve základní data. Celková délka nože je 20 centimetrů, čepel měří 8 centimetrů a je vyrobena z blíže neurčené nerezové oceli. Střenky jsou z G10, a kromě základní čepele s kombinovaným ostřím ukrývají otvírák a řezač pásů. Oba tyto prvky jsou zavírací, a právě možnost ukrytí řezače pásů bylo důvodem, proč mě tento nůž zaujal – chtěl jsem předejít tomu, abych nosil záchranářský nůž s řezačem pásů v kapse a nechtěně se pořezal. Což se může stát u nožů, které mají řezač pásů integrovaný do střenek samostatnou čepelí, namátkou mne napadají nože značky RUI. A alternativu, kdy je řezač vyřešen průřezem do střenek, kdy pás řeže čepel nože, na kterou se přes vybrání dostanete (například nůž SOG), nemám rád po zkušenosti, kdy se nůž namáhaný řezáním pásů otvírá.

UZI jako jeden z mála nabízel sklápění řezače do střenek a funguje to, pomocí čepu lze palcem snadno otevírat. Méně snadno se pak otevírá palcem zboku otvírák, nůž je potřeba v dlani přetočit a tlačit na čep v opačném směru. K otvíráku ještě zmínka taková, že je hodně ostrý, takže pokud si chcete otevřít láhev uzavřenou korunkovým závěrem, snadno ho proříznete. Je tedy zapotřebí to vědět a zátku odstranit s menší razancí a namísto jednoho trhnutí více pohyby. Řezač pásů funguje tak, jak má, je dostatečně ostrý, i když menší a nelze řezat hrubým pohybem, ale na práci se soustředit a pás si podržet.

Čepel je, ostatně jako celý nůž, v úpravě stone-washed, což já osobně nepreferuji, ocel bez úprav je pro mne jaksi „čistější,“ ale proč ne. I tak, po nějaké době nošení a bez ošetření, se objevily první známky koroze.

Hlavní čepel má z jedné strany snad odtokový žlábek, já bych ho vnímal spíše jako parádičku, anebo jako místo, kde se zbytečně usazuje materiál při řezání a nečistoty než jako funkční prvek – nepředpokládám, že bych bodal někdy „do živého,“ na to zaprvé nůž nenosím, zadruhé i kdybych chtěl nůž na sebeobranu, tak bych volil delší čepel a s tím souvisí zatřetí, při osmicentimetrové délce čepele si nemyslím, že by hrozil takový podtlak, že by byl žlábek zapotřebí.

Ostří drží, jak v hladké části, tak také v oblasti, kde přechází v pilku, řeže materiály tak, jak má. A opět, při dané dílce a kombinovanému stylu se hodí na řezání „záchranářské,“ než že by s ním chtěl člověk najemno krájet cibulku na buřtguláš někde v přírodě.

Otevírání lze řešit dvěma způsoby, zatlačením zboku palcem na kolík v čepeli anebo ukazovákem na čep vyčnívající nad střenky. Otevírání je asistované, pružina pomůže otevření, což může být dobrá zpráva, kdyby ovšem nenásledovala další, méně pozitivní – při otvírání palcem téměř nikdy, a při otevírání přes čep tak z poloviny případů, nedojde k dokonalému otevření čepele a k uzamčení pojistkou.

Liner-lock pojistka funguje, ale pouze pokud do ní doputuje čepel, a to asistentované otevírání bohužel nezvládá. Za mne zásadní důvod, proč noži UZI nevěřím. Škoda, protože mix kombinovaného ostří, zavíracího řezače pásů, rozbíječe skla (který jsem zatím nezmínil), vhodně umístěné spony na nošení, se mi líbí. Líbila se mi i cena, nůž se dal koupit na eshopech bratru za dvanáct set korun a líbil se mi i odkaz na izraelskou zbraňovou tradici, jakkoli nápis Made in China jasně odkazuje na zemi původu.

 

Komentáře