Útoky nožem na denním pořádku? Pak je potřeba se bránit

0
kravmaga.cz

Na denním pořádku, ale v Londýně, paradoxně k situaci, že v Anglii jsou nože zakázané a vyrazit si tam s kudličkou třeba na houby, jako je to běžné u nás, nebo nedejbože s žabikuchem na opasku, jako chodí trampové či military nadšenci nebo vyzbavači outdooru, to už by bylo srovnatelné s rychlou cestou za mříže. Čili u nás jsou nože povolené (proč by také neměly být, že) a napadení nožem je ve srovnání s Evropou nižší, v Anglii jsou nože zakázané, ale útoky jsou tam bohužel velmi, velmi časté.

Své o tom ví David Stevens, univerzitní profesor se specializací na mezinárodní vztahy, islámský radikalismum a boj proti terorismu, ale také expert na sebeobranu a boj zblízka. Jeho fyzické dovednosti, vysoká inteligence, praktické zkušenosti a dlouholeté studium ho zformovaly v jednoho z nejlepších evropských instruktorů sebeobranného systému Krav Maga. David Stevens se mimo fyzické aspekty boje zaměřuje na psychologickou stránku věci – psychologii boje, prevenci, deeskalaci útoku, příčiny, spouštěče agrese a strategii vyjednávání a je skvělé, že tento odborník přijal pozvání do České republiky.

Zde vedl – kromě jiného a tím „kromě jiného“ myslíme třeba zkoušky cvičenců Krav Maga, kteří měli pod jeho dohledem možnost získat dané výkonnostní stupně, ale o tom v jiném článku –  seminář pod názvem SURVIVE LONDON KNIFE ATTACKS a už z toho, a samozřejmě z úvodu tohoto textu, je zřejmé, o co šlo.

David vysvětloval, kdo útoky páchá, proč se dějí, jak takové situace nastanou a jak probíhají. Jak se dají identifikovat, včas identifikovat, a také jak lze pojmout prevenci. Nicméně nešlo jen o teorii, trénink byl hlavní náplní a tak bylo Davidem prezentováno, jak se konkrétním útokům účinně bránit a zachránit si život. Nechyběly simulace reálných situací a jejich řešení a následné drilly a procvičování, aby techniky přešly „pod kůži.“

Faktem zůstává, že je lepší vědět aspoň něco, než nic, ovšem je pravdou, že jeden seminář z vás mistra neudělá a tak je optimální cvičit pravidelně. Pokud má být Krav Maga tím, co funguje, pak není nic jednoduššího než přijít zdarma na úvodní hodinu, vyzkoušet si co a jak, zacvičit si a rozhodnout se. Česká asociace IKMF nabízí řadu míst a termínů kde cvičit a kdyby nic jiného, tak za zkoušku člověk nic nedá. Je ale dobré být připraven.

zdroj a foto: KravMaga.cz

Komentáře