Sweet tooth – Mlsoun 3

0

České vydání proslulé série Jeffa Lemireho se dostává do svého finále. Nabídne tohle netradiční postapo nějaké zásadní překvapení?

Svět zasáhla nevysvětlitelná pandemie, která má za následek postupné vymírání lidstva. Od jejího nástupu jsou všechny nově narozené děti lidmi pouze částečně – jedná se totiž o hybridy lidí a zvířat. A právě v těchto postapokalyptických kulisách se odehrává příběh chlapce s parožím a jeho obránce.

Komplikovaný vztah

Jeff Lemire se dá označit za velmi nekonvenčního autora. Nehledě na to, jestli zrovna píše komorní drama zasazené do reality, superhrdinskou týmovku nebo barbarský epos, jsou středobodem jeho příběhu vždy emoce a mezilidské vztahy.

Nejinak je tomu i v případě Mlsouna. V centru vyprávění je komplikovaný vztah mezi Gusem, titulním chlapcem s parožím, a Jeppardem, starým a životem zlomeným drsňákem. A je to vztah skutečně náročný.

Jeppard se hned v první knize stává z přítele zaprodancem, jen proto, aby si následně uvědomil své prohřešení a stal se opětovně Gusovým ochráncem. Ten Jeppardovy pokusy o opětovné sblížení přijímá jen velice těžce.

Poté, co přichází poznání, že je Gus vůbec prvním narozeným hybridním dítětem, započíná putování za pravdou na tajnou Aljašskou základnu, během nějž Gus ztrácí svou dětskou naivitu a vnitřně dospívá. Zároveň začíná opět vnímat Jepparda jako svého ochránce a přítele, byť smíření přichází jen opravdu pomalu a velmi bolestivě.

Překvapivé finále

První kniha děj skvěle rozehrála a druhá připravila půdu pro finále – ale zapomeňte na jakékoliv představy, které jste o finále knihy měli. Očekávali jste pořádnou vládní konspiraci a tvrdé sci-fi? Všechno tomu naznačovalo, ale nebude to tak přímočaré a jednoduché. Konec je podstatně spirituálnější a zabrušuje až do vod inuitské mytologie.

Závěrečný epilog už jen podtrhuje celou myšlenku dospívání nejen samotného Guse, ale i celého nově vznikajícího společenství hybridů, jehož se stal vůdcem. Tohle je příběh o dospívání, umírání i znovuzrození… a je úžasný.

Povedená tečka

Lemire dokázal tentokrát skutečně velice překvapit – a to i přesto, že jde o autora, od kterého hned od začátku čekáte něco skutečně neotřelého a svébytného. Jeho postapokalyptická roadshow nabídne směsici bezútěšnosti a brutálního násilí ve střetu s až pohádkovou naivitou, která se postupně vytrácí, aby si nakonec v příběhu opět našla své místo.

První dvě knihy byly okouzlující a zajímavé, ale finále opravdu přináší onu obraznou třešničku na dortu. Asi se nezalíbí každému, ale celé sérii dodává ještě více osobitosti. Tohle prostě zvládne asi jen Jeff Lemire.


Sweet Tooth – Mlsoun 3
Scénář: Jeff Lemire
Kresba: Jeff Lemire

Vyšla listopad 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 368
vazba: vázaná s přebalem 168 × 258 mm
ISBN: 9788076792814
cena: 999Kč

Komentáře