Sklenění bratři vystavují s myšlenkou, že design a funkčnost se mají doplňovat. Je to Posedlost!

0

Víte, kdo jsou to Glassbrothers, co je HGA? Filip a Lukáš Houdkovi, bratrská dvojice původem z Nového Boru, která hledá nová uplatnění pro tradiční sklářské prvky nejen v podobě světelných objektů překračující hranice designu i volného umění. A také ti dva pánové na titulní fotce, je fajn, když se designéři nechají nafotit v netradičním prostředí mimo ateliér, neobklopeni svým dílem, za to palec nahoru.

Oba bratry spojuje jak sklářské vzdělání, tak především i snaha posouvat hranice oboru, který je považován za národní poklad. Sklářskou tradici nepovažují za nedotknutelnou modlu ani za přežitek, je pro ně velkou inspirací a východiskem, aniž by je omezovala. Jejich tvorba je příznačná výrobním, technickým, výtvarným a intelektuálním zázemím novoborské značky HG ATELIER DESIGN, kde se o chod studia a kooperaci stará od počátku i Kamil Braun. HG Atelier se zaměřuje především na design a výrobu svítidel, skleněných produktů i solitérních artefaktů. Své návrhy si zde také sami realizují.

Lukáš Houdek, mladší z dvojice bratrů je neotřele smýšlející sklář, který do svých produktů promítá typicky český humor, nadhled i kontextuální hříčky. Sklo využívá k zobrazování humoru a hledání nových souvislostí. Ke sklářské tvorbě ho dovedl starší bratr Filip, designér s širokou praxí, který se věnuje především návrhům svítidel. Ve své tvorbě se zaměřuje na spojení kovu a skla, zdůraznění hladkých linií ve spojení s nerezovou ocelí. Často s využitím volného zpracování skla s důrazem na detail.

Také musí zaznít, co je to Kvalitář, jde o je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. A Filip a Lukáš Houdkové vystavují v galerii Kvalitář svou nejnovější kolekci atypických svítidel, koncipovanou ze skla a “ready-made” komponentů. Výstava inspirovaná vášní k cyklistce ponese název Posedlost.

Autoři do výstavy vnáší moment překvapení a hry, podnícený jejich dlouholetou vášní k cyklistice a oprávněným obdivem k největším světovým ikonám tohoto populárního sportu – takže teď už je jasné, proč ta kola na titulce, že? „Práce, plné nasazení, dřina, schopnost se obětovat pro věc, ale i radost, nadšení, sebekázeň, uspokojení a dá se vlastně říct i láska…to vše se pro nás prolíná jak v cyklistice, tak v řemesle a umění. Jsou to světy bohaté na zajímavé osobnosti, vznikají tu pevná a nerozlučná přátelství. Je to námět, který prochází naší tvorbou již od školních let,“ vysvětluje Filip Houdek.

„Stejně jako ve sportu, tak i v umění opouštíme krajinu všední reality a noříme se do svého nitra. Okolní svět se propadá, soustředíme se jen na to nejdůležitější, na cíl. Každý projekt, každá cesta nám přináší nové výzvy. Poznáváme své limity, které se snažíme pokořit. Díky cyklistice, která patří mezi nejnáročnější sportovní disciplíny, posouváme hranici svého těla na maximální pro nás možnou mez. V umění se nám ve chvíli naprosté koncentrace odkrývá sféra komunikace mezi tvořeným objektem, plátnem či instalací a divákem.“

Na výstavě v pražském Kvalitáři vás čeká v první řadě impozantní závěsný pendant Armstrong, jehož váha se pohybuje kolem 100 kg. Dále budete moci vidět objekt Cipollini, stolní lampy Dear Marcel a světelný objekt Francesco Moser, jejichž tvarosloví vychází z různých fragmentů tradičních jízdních kol Favorit. Skalní fanoušky světové cyklisticky, ale i sklářského designu, bezpochyby zaujme i slavné jméno Merckx, jako soubor skleněných obrazů. „Názvy jednotlivých děl jsme věnovali těm osobnostem světové silniční cyklistiky, které obdivujeme nejvíc. Zároveň si mohou návštěvníci tak trochu zahrát hru na Kdo je kdo. Některá díla vznikla z našich původních myšlenek, některá navazují na tvorbu jiných umělců či nabízí odlišný úhel pohledu na dané téma,“ pokračuje s úsměvem Filip.
„Nejvíce nás baví si hrát s reálnými prvky silničních kol. Když se nad tím trochu

pozastavíme, jsou tyto komponenty ve většině případů geniální konstrukční řešení své doby. Tím, že se téměř každá věc na jízdním kole vyvíjí více jak sto let, zanechává za sebou stopu jedinečných mechanických specifik a z toho plynoucí krásný design. Například snaha minimalizovat váhu a maximalizovat pevnost je vidět z každého úhlu pohledu. Zakomponovat části kol do umělecký děl, dát jim druhý život a zcela odlišnou funkci, která pro nezasvěceného člověka může být i skryta, je pro nás krásnou výzvou a nádhernou zábavnou tvůrčí činností,“ zamýšlí se dále Filip.

„Nutno dodat, že tato výstava vznikla za podpory našich partnerů, kterými jsou nadnárodní korporace AGC Flat Glass a rodinná firma Kolokrám, které sdílejí naše nadšení pro věc, a jimiž bychom tímto rádi poděkovali,“ uzavírá Lukáš. Prodejní výstava Posedlost byla zahájena vernisáží 24. Května 2018 a poběží během následujících letních měsíců.

Zdroj: Kvalitář
Fotografie, kredit: Ondřej Pomykal a Anna Pleslová

Komentáře