Rozhovor: O vyhoření českého manažera a o nábytku z vraků lodí, které nebyly pirátské

Petr Vojtěchovský si prošel něčím, co už potkalo nejednoho člověka v jeho pozici, on ale novou životní sílu odjel načerpat na druhý konec světa. Vrátil se, aby z exotických dálek začal vozit velmi unikátní nábytek.

0

Sám o sobě Petr Vojtěchovský říká, že asi není prvním, ani posledním vyhořelým manažerem v Česku. Ne každý ale asi řešil životní situaci tak, že by si k nabrání druhého dechu vybral populární ostrov Bali v Indonésii. Právě tam Petr s rodinou odjel na půl roku, vytáhl z telefonu českou SIM kartu a otevřel se inspiraci ohledně dalšího životného směřování…

Tak tedy nábytek z vraků?
Ano, jde o nábytek, vyrobený ze dřeva vysloužilých rybářských lodí, které lze určitě nazvat i “vraky”. A protože barevné dřevo těchto vraků nábytku vizuálně dominuje, rozhodl jsem se pojmenovat brand právě po něm.

Opravu to jsou vraky?
Určitě nejde o vraky lodí, potopených na dně oceánu, natož o pomníky jakýchkoli neštěstí. Jedná se o lodě, jejichž technický stav již z důvodu stáří nedovoluje dále bezpečně provozovat. Není se čemu divit, po mnoha desítkách let služby se údržba přestává vyplácet a majitelé přistupují raději k nákupu nové lodi.

Vraky jakých lodí – nějakých pirátských?
Jsou to lodě rybářů ze severního pobřeží ostrova Jáva. To je dlouhé cca. tisíc kilometrů a je doslova poseté vesnicemi i městy, kde je rybaření hlavním zdrojem obživy. KLEO zde vykupuje dřevěné lodě malé ale i střední velikosti a ty pak používá k výrobě nábytku.

Co to je za dřevo?
Jedná se o směsici čtyř druhů exotických dřevin, které se v Indonésii k výrobě lodí tradičně používají. Patří mezi ně u nás dobře známý teak a meranti, ale také exotičtější bengkirai a ulin. Jde o dřeva s vysokou hustotou a pevností, která se vyznačují mimořádnou trvanlivostí – a přesně ta nám u nábytku vyhovuje.

Každý kus je tedy originál a neexistují dva stejná kusy?
Přesně tak. Skladba jednotlivých druhů dřeva, stejně jako barevnost použitých latí je u každého kusu jiná. Výběr vhodné kombinace je přitom svěřen truhláři, odpovědnému za jeho výrobu. Každý exemplář nábytku je tedy zcela jedinečný a nese otisk osobnosti a vkusu svého tvůrce.

Kdo navrhuje vzhled nábytku?
Nábytek navrhuje sám zakladatel a majitel značky KLEO Olivier Lalmand, který je autorem absolutní většiny z vyráběných dvaceti kolekcí. Pokud vím, tak pouze několik málo kolekcí vzniklo za součinnosti přizvaných evropských designérů. Ačkoli mají všechny kolekce společný základní koncept – kombinují kovový rám se dřevem z lodí, každá z nich má svůj osobitý styl, který se propisuje do všech jejích modelů.

Kdo nábytek vyrábí?
Nábytek vyrábějí vlastní zkušení řemeslníci výhradně ručně. Kovové díly se formátují, ohýbají a svařují pomocí ručních nástrojů bez použití automatizace, stejně jako dřevěné části nábytku. Jediným moderním prvkem výroby se v loňském roce stala linka na práškové lakování železných rámů, která zajišťuje vysokou kvalitu a trvanlivost povrchové úpravy.

Vyžaduje nábytek nějakou speciální udržovací péči?
Nevyžaduje, výrobce doporučuje nábytek otírat vlhkým hadříkem.

Je dřeva na nábytek dostatek? Je dostatek vraků?
Výrobce aktuálně získává staré lodě na severním pobřeží Jávy, dlouhém cca tisíc kilometrů a zdaleka se prý neblíží vyčerpání jejich zásob. I tak má nicméně Jáva ještě stejně dlouhé pobřeží jižní. A kdyby i zde vraků ubylo, Indonésie sestává z více, než 17 tisíc ostrovů. Obava z brzkého vyčerpání zdrojů tedy není na místě.

Jak tě napadlo nábytek dovážet?
Na pár fotografií tohoto mimořádně zajímavého nábytku jsem tam narazil náhodou při hledání na internetu a na první pohled jsem se zamiloval. Detektivní prací jsem se časem dopracoval až k jeho výrobci a domluvil si schůzku. Rozloučil jsem se s rodinou a odletěl na sousední Jávu, kde jsem absolvoval doslova nejfantastičtější jednání mého života. Majitel Olivier je vřelý a sympatický chlapík, který je pracovitý a nepostrádá vizi. Navíc žije hodnotami, o kterých spousta jiných jenom mluví a tyto zavádí do všech činností, které s výrobou jeho nábytku souvisejí. Mám na mysli ohleduplnost k přírodě a odpovědnost k životním podmínkám komunity zaměstnanců, místních obyvatel i rybářů. A nábytek? Když jsem ho viděl naživo a důkladně si ho osahal, bylo rozhodnuto – předčil má očekávání. Plácli jsme si a já se stal výhradním dovozcem značky KLEO do ČR a na další trhy střední Evropy.

Kde se lze na nábytek podívat?
V tuto chvíli právě buduji menší showroom s Nábytkem z vraků v Radlické ulici v Praze 5. Předpokládám jeho otevření již v průběhu září. Bude v něm možné vidět cca 12 kusů nábytku, vybraných napříč kolekcemi a typy tak, aby si každý návštěvník mohl udělat představu o jeho provedení a funkci. Model, který mu pak nejvíce vyhovuje, může objednat v e-shopu www.nabytekzvraku.cz i podle reálné fotografie toho konkrétního kusu, o který má zájem. Před pečlivým zabalením nábytku do krabic totiž vyfotí ještě na Jávě každý kus fotograf. Díky tomu je možné v e-shopu inzerovat u jednotlivých modelů reálné fotografie jednotlivých kusů, což je vzhledem k originalitě každého z nich nesporná výhoda.

Kolik cca nábytek stojí?
Ceny nábytku se pohybují od necelých čtyř tisíc Kč za židle po 37 tis. Kč za nejdražší kus – masivní 120 kg vážící skříň. Vždy se odvíjejí od velikosti a složitosti daného kusu a dala by se vysledovat i jistá závislost na vzrůstající hmotnosti.

tit. foto: Petr Vojtěchovský (vlevo) a Olivier Lalmand, zakladatel značky
foto: nabytekzvraku.cz

Komentáře