Recenze: Gerber StrongArm – Překonává předchůdce, co ale ta kvalita zpracování?

0

Prodigy byl a stále je populárním nožem značky Gerber, nicméně StrongArm jako jeho duchovní nástupce nejenomže navazuje, ale v mnoha ohledech svého předchůdce překonává. Už třeba jenom v praktičnosti pouzdra nebo v pevnosti záštity, který u Prodigy nevydržela hrubou práci. Srovnání těchto dvou nožů ovšem není na pořadu dne, tématem je jen a pouze StrongArm.

Ten je vyroben z oceli 420HC, takže není problém brousit StrongArm do vysoké ostrosti, nůž však vyžaduje svou péči. Abych ale vysvětlil narážku na kvalitu v nadpisu, tak už teď musím říct, bavíme-li se o ostří, že takhle neopracovaný nůž bych si jako výrobce neodvážil dát do prodeje. Nevím, jestli je to systémová věc anebo problém mého (jediného) kusu, ale grot na ostří tak masivní? Škoda, ale pro mne je to velký problém, nechci si koupit zbrusu nový nůž a první co, tak ho jít přetáhnout na řemen.

Čepel je potažena keramickým povlakem a vypadá dobře, přesto ale používáním povlak mizí. Což je ale logické a v pořádku.

Rukojeť je vyrobena z tvrzené gumy, pro lepší grip je upravena texturou s detaily ve tvaru kosočtverce, a je dobré, že se nůž dá držet i v pracovních rukavicích.

Na konci ručky je pak ostrý hrot, kterým jde třeba louskat ořechy, pokud byste na vandru nebo na expedici měly v báglu pár vlašáků, rozbijete s ním samozřejmě okno nebo prorazíte slabší plech. Zatlouct hřebík do dřeva či kolík do země s ním ale nelze, díky špičatému tvaru. V tlouku je otvor na lanko či paracord.

Plastové pouzdro je praktické, multifunkční, lze jej nosit na opasku nebo kdekoli na těle díky možností připnout jej na vazbu MOLLE. Tady mám další velkou, velikou výtku ke kvalitě zpracování. Jistící pásek, který by měl držet ručku ve stabilizované poloze má cvoček mimo ideální polohu a velmi špatně se zapíná. Vlastně musím pokaždé vynaložit značnou sílu, abych ho zacvaknul do protikusu a chtít zvládat proces jednou rukou by bylo bláhové. Pouzdro je samosvorné, takže nehrozí, že by nůž vypadl, v pouzdře dobře sedí, nerachtá, o tom žádná, ale ten cvoček, eh, to mne opravdu trápí a mít možnost vyzkoušet si nůž a nekupovat jej po internetu, byl by to pro mne důvod si nůž nekoupit.

Čímž vlastně mohu recenzi ukončit. Nůž se dobře drží, je dobře vyvážený, ostrý při správné péči, tak akorát velký, ale – přiznávám, že jej nenosím, nepoužívám, spíše mne štve díky svým kvalitativním nedostatkům. Grot už je samozřejmě dávno z nože pryč, ale nezmizel z mých vzpomínek, nekvalitní pouzdro mi ale vadí pokaždé, když bych chtěl s nožem vyrazit ven. Jsem zvyklý nosit nůž zavěšený na opasku a nemám rád kotvení přímo na plastovém pouzdře, což znamená, že se nevyhnu kontaktu se špatně zatlučeným cvočkem.

Detail? Možná, ale mne vadí a než vyrazit do akce s tímto Gerberem, raději sáhnu po alternativě, třeba po Sturmu od Kyzliaru. Cena lehce kolem dvouapůl tisíce Kč by mi asi v případě dobře vyrobeného kusu přišla adekvátní, u tak odbytého exempláře jako jsem dostal do ruky já mi ale přijde jako absolutně nepřiměřená.

Komentáře