Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita – milostný dopis knihám

0
Ray Bradbury: 451 stupňů Fahrenheita

V blíže nespecifikované budoucnosti požárníci požáry nehasí, namísto toho ohněm očisťují nechtěné myšlenky a jejich nositele – knihy. Při teplotě 451°F začíná hořet papír.

Svět je téměř neustále na pokraji hrozící války, společnost je otupělá a její ideální člen žije odtažitě ve svém domě téměř neustále v obklopení telestěn ze všech stran přinášejících tu správnou nezávadnou zábavu. Hlavně zbytečně neuvažovat.

Guy Montag je již dlouhé roky požárníkem. Jenže požárníci již dlouhá léta nic nehasí. Vlastně jsou řeči o požárnících hasících ohně jen pouhou smyšlenkou, dávnou lží. Domy přece byly vždy nehořlavé a požárníci zde byly vždy pouze od toho, aby ohněm očistili rouhání.

Montag má svou práci rád. S hrdostí nosí svou uniformu s číslem 451 ve znaku a bez pobízení pumpuje petrolej na domy těch, kteří se prohřešili proti zákonům utopicky se tvářící společnosti a přechovávali u sebe knihy, nebezpečné přežitky staré společnosti podněcující nebezpečné přemýšlení.

Jeho myšlenkovou pohodu jednoho dne naruší dívka Clarisa ze sousedství, kterou Montag jednoho dne potká cestou ze své práce po uspokojivém dni plném vypalování. Zvídavost děvčete a její neustály zájem o svět Montaga zprvu otravují, její slova ale Montaga nakonec nahlodají.

Co se vlastně skrývá na stránkách knih končících v plamenech tryskajících z jeho plamenometu? A proč je vlastně tak důležité zbavit všeho písemných svědků minulosti? Při vypalování dalšího nahlášeného domu i s jeho zarputilou obyvatelkou nenadálá pohnutka mysli donutí Montaga jednu z knih schovat ve svém kabátu.

Tím začíná Montagova proměna z ničitele v knih v jednoho z těch, kteří touží po jejich zachování. Náhlá změna v Montagově chování ale neunikne jeho veliteli Beattymu. V následném sledu událostí se z Montaga stává štvanec bojící o holý život.

Bradburyho román z počátku padesátých let patří oprávněně mezi jedny z těch nejvíce oceňovaných děl klasické sci-fi literatury. V přeneseném smyslu slova jde milostný dopis knihám, ve kterém autor přemýšlí o tom, jakých kvalit by vůbec mohla dosahovat společnost knihami pohrdající.

Od 451 stupňů Fahrenheita nemůžete očekávat úplně jednoduchou a zábavnou četbu. Nedá se říci, že by kniha byla napsaná komplikovaně a krypticky, avšak jako většina sci-fi literatury padesátých a šedesátých let jde spíše o četbu hloubavou než ryze zábavnou. Za přečtení však rozhodně stojí.

A taková perlička na závěr – název díla posloužil jako inspirace pro chybový stavový kód HTTP 451, který značí požadavek o zobrazení nezákonné stránky. Například takové stránky, která je cenzurovaná vládou.

Komentáře