Punisher: Svět Sovětů

0

Frank Castle se pod taktovkou Gartha Ennise opět vrací do boje s ruskou mafií. Tentokrát se k němu ale přidává záhadný spojenec.

Precizně provedené vraždy ruských mafiánu přímo v Punisherově stylu vzbuzují ve Franku Castleovi zvědavost. Tentokrát má totiž mrtvé na svědomí někdo jiný. Punisherovo pátrání jej brzy dovede ke konfrontaci s Valerijem Stěpanovičem.

Valerij byl elitním vojákem sovětské armády, jenž zakusil ty největší hrůzy ruské války v Afganistánu. Nyní se již několik let snaží pomstít zrádci z vlastních řad, který tam v kopcích jižně od Kábulu zaprodal jeho jednotku.

Punisher se tak připojuje k Rusově křižácké výpravě, jejímž cílem je zlikvidovat další ruskou mafiánskou organizaci operující na americkém území.

Garth Ennis opět u kormidla

Scénáře se tentokrát opět chopil Garth Ennis, který se postavy Franka Castlea poprvé ujal počínaje rokem 2000 v průběžné sérii The Punisher, jíž svými scénáři oplývajícími spoustami černého humoru vdech nový život.

Na tu později volně navázal podstatně drsnější sérií Punisher Max. Z té naprosto vymizeli superhrdinové a komické postavičky. Punisherovy příběhy začaly být více zakořeněné v reálném světě a prozkoumávaly ty nejtemnější elementy společnosti. Drogy, prostituci, pouliční násilí, terorismus i korporátní zločiny.

Stejně tak temnou se stala i postava Franka Castlea, jenž v Ennisových rukou spíše než coby kladný hrdina působí jako psychopat pouhou náhodou bojující za správnou věc. Ennisův Punisher se nebo se nebojí jít za hodně za hranu a na nepřátelích se neštítí páchat stejná zvěrstva, jako jsou ta, kvůli kterým je pronásleduje.

Nic pro mládež

Uzavřená minisérie Svět sovětů v tomhle směru na předchozí Ennisovu tvorbu navazuje dokonale. Některé výjevy v knize jsou vyloženě znepokojující – a to i přes vcelku strohou kresbu Jacena Burrowse nepříliš vzdálenou tomu, čeho jsme byli zvyklí z dřívějších sérií kreslených Stevem Dillonem.

Tenhle komiks prostě není pro slabé povahy. Je syrový a zlý a nenabízí ani trochu odlehčení. Je to Punisher v dokonalé formě.

 


Punisher: Svět Sovětů
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Jacen Burrows
překlad: Richard Podaný
Vyšla říjen 2021
Vydavatel: BB/Art s.r.o.
stran: 136
vazba: brožovaná 168 × 258 mm
ISBN: 978-80-7595-505-0
cena: 399Kč

 

Komentáře