Pro Zlatý volant si došel Kopecký. A Schumacher, osobně…

0

Zlatým volantem myslíme anketu, ne ovládací prvek jako takový, byť cena pro vítězě může být do stylu volantu stylizována. Mimochodem Zlatý volant je nejstarší česká anketa v oblasti motorsportu, která za dobu svého trvání nezměnila ani svůj název ani hlavní trofej. Uděluje se od roku 1976 nejlepším automobilovým závodníkům. Hlavní trofeje se předávají v pěti kategoriích: Závody na okruzích, rally a maratony, autocross a rallycross, závody do vrchu, motokáry, cena Elišky Junkové a osobnost světového motorsportu.

Absolutním vítězem ankety Zlatý volant 2018 se stal rally jezdec Jan Kopecký. Do čela celé ankety ho katapultoval loňský titul mistra světa WRC2, který mu od odborné poroty a veřejnosti zajistil nejvyšší počet 63 bodů. V pořadí je to již jeho 11. Zlatý volant. „V loňské sezóně se nám v naší kategorii povedlo snad úplně všechno. Neměnil bych vůbec nic,“ řekl při přebírání ceny Kopecký, který jako prvnímu poděkoval svému spolujezdci Pavlu Dreslerovi. Jan Kopecký ovládl už po jedenácté i kategorii Rally a maratony.

Vítězem kategorie Autokros a rallycross se stal Petr Nikodém, který v roce 2018 obhájil mistra Evropy v Buggy 1600. V kategorii Závody na okruzích uspěl Adam Lacko, který již potřetí vybojoval titul vicemistra Evropy v závodech tahačů. V kategorii Motokáry dominoval Patrik Hájek, který se stal jako první Čech mistrem světa, navíc v nejprestižnější kategorii KZ. Závody do vrchu ovládl Lukáš Vojáček, který loni vybojoval mistrem Evropy v závodech do vrchu. Kategorii Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklového jezdce roku získal Jakub Kornfeil, který skončil celkově na 8. místě mistrovství světa Moto3 a po 11 letech dokázal dostat Česko na stupně vítězů při Velké ceně České republiky v Brně. Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici dostala Olga Roučková, která jako historicky první Česka dokončila Rallye Dakar.

Historicky první vítězství v kategorii Talent roku si odnáší Petr Semerád, který teprve ve svých 17 letech loni zvítězil v seriálu A Sport Rallyesprint Serie. „Letošní rok byl mimořádně povedený. Titul vicemistrů Evropy v automobilové lize mistrů, tedy závodech mistrovství světa a Evropy pořádaných FIA, je neskutečný úspěch a naděje do budoucna na další skvělé výsledky. Česko získalo celkem 7 titulů, 5 druhých a 5 třetích míst, proto bylo pro komisi vybírání vítězů ankety velmi těžké,“ komentoval výsledky ve sportovních kategoriích vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička, který předával cenu za absolutní vítězství.

Zlatý volant za celoživotní přínos motorsportu si z pražské Pragovky osobně odnesl bývalý pilot F1 Ralf Schumacher. Za 10 let aktivního působení ve stájích Jordan, Williams a Toyota odjel přes 180 závodů Formule 1. Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu dostala také brazilská motocyklová legenda Alex Barros, který závodil v letech 1986 až 2007. Odjel celkem 276 podniků MS silničních motocyklů a v 7 z nich vyhrál. Čestné ocenění Osobnost světového motorsportu převzal i doposud aktivní závodník a úřadující vítěz Světového poháru WTCR Gabriele Tarquini. Italský jezdec závodí již od roku 1983. Po 8 letech v F1 dosáhl největších úspěchů právě v MS cestovních vozů.

V pořadí 42. ročník ankety Zlatý volant se nesl ve znamení opakovaných vítězství. Závodníci dokázali svá vítězství obhájit ve 4 z 8 sportovních kategorií Zlatého volantu. O nejlepších českých automobilových a motocyklových sportovcích rozhodlo 24 členů odborné poroty a historicky poprvé promluvila vahou 1/3 do výsledků i široká veřejnost. Celkem rozdali lidé ve sportovních kategoriích takřka 20.000 hlasů. Nejvíce jich dostal rally jezdec Martin Macík, který se právě díky 3068 hlasům veřejnosti posunul ve své kategorii na třetí místo. Veřejnost měla také možnost nově nominovat své favority. Díky tomu se mezi sportovci objevilo celkem 36 nových jmen. „Hlasování veřejnosti se osvědčilo. Nikdo se nesnažil podvádět a musím říci, že čeští fanoušci mají i vysokou míru odbornosti,“ řekla výkonná ředitelka pořádající Agentury POZITIF Jana Svobodová.

Velký souboj mezi sebou svedli sportovních fotografové. V anketě Zlaté oko porota vybírala z téměř 200 přihlášených snímků od 68 fotografů. Vítězem se nakonec stal jediný český fotograf s licencí pro závody F1 Jiří Křenek s fotkou nazvanou „Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna“, který zachycuje letovou fázi havárie Fernanda Alonsa v první zatáčce belgického Spa-Francorchamps v srpnu 2018.

Kompletní výsledky všech kategorií včetně počtu bodů (zaokrouhleno na setiny):
Vítězové sportovních kategorií:
Autokros a rallycross:
Petr Nikodém (36,67), Václav Fejfar (32,55), Jakub Kubíček (11,19)

Závody do vrchu:
Lukáš Vojáček (46,44), Vladimír Vitver (16,33), Václav Janík (14,65)

Motokáry:
Patrik Hájek (51,29), Adam Kout (39,00), Roman Staněk (14,42)

Závody na okruzích:
Adam Lacko (55,67), Josef Král (36,98), Filip Salaquarda (18,36)

Rally a maratony:
Jan Kopecký (66,36), Martin Prokop (38,71), Martin Macík (14,67)

Zlatá řídítka:
Jakub Kornfeil (57,33), Libor Podmol (22,70), Karel Abraham (18,66)

Cena Elišky Junkové:
Olga Roučková (32,65), Sandra Pokorná (24,39), Gabriela Novotná (23,37)

Talent roku:
Petr Semerád (46,00), Petr ptáček jr. (22,43), Filip Salač (20,47),

Vítězové ostatních kategorií:
Zlaté Oko: fotografie s názvem „Rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí jedna“, autor Jiří Křenek

Sportovní auto roku: Subaru BRZ

Motoristická událost roku: Barum Czech Rally Zlín

Motorka roku: BMW R1250 RT

ECOCAR: SUV Mitsubishi Outlander PHEV

Ostatní ocenění:
Osobnosti: Ralf Schumacher (Zlatý volant za celoživotní přínos motorsportu), Alex Barros (Zlatá řídítka za celoživotní přínos motorsportu), Gabriele Tarquini (čestné ocenění Osobnost světového motorsportu)

Zlatá linie: cena za design – Karl Clauss Dietel

Komentáře