Outer Wilds

0
Outer Wilds

Originální vesmírná explorativní pecka nabídne nejen roztomilé podání, ale také propracované herní mechanismy a chytré puzzly.

Nebudu nic zastírat – Outer Wilds už dávno není čerstvá novinka. Hra vyšla před rokem exklusivně na platformě Epic Store a ke mně se dostala až nyní čistě proto, že tato roční exklusivita skončila (ano, chápete správně, nejsem zrovna fanoušek Epic Store).

Nyní, když už se ale hra dostala i na mnou preferovanou platformu, jsem si nemohl možnost ponořit se do jejího úžasného „mikrokosmu“ – herním světem Outer Wilds je totiž celá jedna sluneční soustava, byť opravdu minimalistických rozměrů.

Ve Vašem malém soukromém vesmírku najdete krom slunce také pár planet, měsíců a taky jednu kometu. Všechno je ale tak trochu menší, než je zvykem. Planetky mají pouze pár set metrů v průměru a vzdálenosti mezi nimi jsou pouhých pár kilometrů.

A to je docela dobře, protože maličká raketka, kterou pro Vás vědci z Vaší vesničky na lesnaté planetce postavili z dřeva a pár plechových barelů by totiž příliš velké cesty vesmírem nemusela přežít.

Dvaadvacet minut

Ve hře se vtělíte do čtyřoké mimozemské bytosti, která se po vzoru prvních pár astronautů vydává na pouť známým i neznámým vesmírem. Na rozdíl od nich jste ale vybaveni jednou technologickou novinkou.

Překladačem textů vymřelé mimozemské rasy Nomai, jejíž pozůstatky jsou po Vašem vesmírku rozprostřeny. A právě díky překladači můžete postupně zjišťovat, co stojí za zvláštním fenoménem, který Vás vždy po smrti vrací na stejné místo pouze, aniž byste přišli o jedinou vzpomínku.

A že umírat budete hodně! Krom všech nebezpečí, jimiž samotný herní svět oplývá je zde totiž ještě samotný střed Vašeho vesmírku. Slunce, které se vždy po 22 minutách přemění v supernovu, jejíž výbuch Vaši malou sluneční soustavu vymaže z existence.

Stále dokola tak prožíváte smyčku událostí vedoucích ke konci Vaší existence. To je ale ve výsledku dobře, protože ve Vašem malém vesmírku se toho odehrává tolik, že byste jej během pouhých 22 minut nestihli prozkoumat.

Hodinový strojek

Herní svět je totiž takovým malým vesmírným hodinovým strojkem, ve kterém se události dějí na určitém místě v určitý čas. Svět se netočí kolem Vás, nečeká až přijdete něco objevovat. Svět se prostě děje a čas ubíhá, aniž by Vaši přítomnost bral v potaz.

Svět se Vám přitom doslova mění pod nohami – je zde třeba dvojice planetek chovajících se jako jedné těleso. Společně obíhají kolem slunce, ale zároveň obě obíhají kolem jednoho společného bodu mezi nimi samými.

Mezi touto dvojičkou planetek se během 22 minut před koncem existence Vašeho vesmírku přesypává písek z jedné planetky na druhou. Zatímco na první planetce Vám úbytek písku odkrývá dříve pohřbené budovy, na druhém Vám přibývající písek zasypává podzemní chodbičky a mnohdy Vám odřízne únikovou cestu.

Kousek dále najdete planetku, která je větší zevnitř a mimo to popírá zákony prostoru. Předměty v ní se prostě tak nějak nachází na více místech zároveň. A jinde zase objevíte planetku, kterou zevnitř rozežírá černá díra.

Pětice planetek a hromádka dalších vesmírných těles nabízí neskutečnou variabilitu. Vždy však platí, že nezáleží jen na tom, kde se nacházíte, ale také kdy se tam nacházíte.

Roztomilé podání astrofyzikálních jevů

Je třeba říct, že tahle hra je roztomilá snad ve všech směrech. Její už jednoduchý a líbivý artstyle a pohodová hudba Vám dá jasně najevo, jaký typ hry vlastně hrajete. Tím to ale ani zdaleka nekončí. Roztomilý je příběh, vyvrcholení hry, lokace, ale dokonce i samotné herní mechanismy.

Přesto však Outer Wilds nejsou primitivní explorativní hříčkou pro malé dětičky. Pod roztomilou slupkou se totiž ukrývá hromada komplikovaných mechanismů zajišťujících chod Vašeho vesmírného dobrodružství.

Hra totiž hodně mate tělem a při pohledu na ni by Vás asi jen stěží napadlo, že právě v ní naleznete jednu z těch nejpropracovanějších (byť stále značně zjednodušených) fyzikálních simulací, které se dosud ve hrách vyskytly. Každý objekt ve vesmíru má své fyzikální vlastnosti, a neustále probíhají výpočty vzájemné závislosti objektů ve vesmíru.

A vzhledem k povaze samotné hry se výpočty nezastaví v momentě, kdy opustíte lokaci, ale probíhají neustále i bez Vaší přítomnosti. Newtonovská mechanika a Keplerovy gravitační zákony bez přestání řídí svět kolem Vás.

V potaz je přitom vzít i Vaši přítomnost i přítomnost Vaší vesmírné kocábky. Dokonce i taková drobnost jakou je skok je ve hře počítána přísně podle fyzikálních zákonů – nejen, že gravitace tělesa působí na Vás, ale stejně tak i Vy působíte na těleso samotné. Interní výpočet tak bere v potaz i naprosto zanedbatelné síly, kterými Vy při výskoku odrážíte těleso od sebe.

Simulace gravitační sil nejvíce sami pocítíte v momentě, kdy se v průběhu času mění hmota planety, na níž právě stojíte. Pokud planeta ubývá, tak postupem času vyskočíte Výše a dále. Pokud nad Vámi zrovna letí měsíc, ještě Vám svou vlastní přitažlivostí ve výskoku pomůže. A pokud to přeženete, tak Vás může skok v nízké gravitaci dokonce vyhodit až mimo oběžnou dráhu.

Trocha kvantové fyziky

Okolo astro-fyzikálních zákonitostí platných ve Vašem vesmírku se točí i většina hádanek, na které ve hře narazíte. Ty sice nejsou triviální a hra samotná Vás nevede úplně za ručičku, přesto při průzkumu narazíte spousty indicií, které Vám pomohou zákonitosti světa objasnit.

Úžasné na Outer Wilds je, jak nenásilně je schopná Vám vštípit některé poznatky a teorie. Krásným příkladem jsou puzzly týkající se kvantové fyziky. Nebudu příliš vyzrazovat, neboť Outer Wilds je vyloženě hrou, která je tím lepší, čím méně o ní předem víte.

Hned v tutoriálu ale narazíte na zvláštní kámen, který zmizí v momentě, kdy jej spustíte z očí. To demonstruje jednu z myšlenek kvantové teorie – tedy že pozorování samotné ovlivňuje chování pozorované soustavy.

Takovýchto jevů je ve hře hned několik, všechny jsou ale jednoduše vysvětleny a skvěle demonstrovány. A tak při řešení jedné z největších hádanek celé hry brzy pochopíte jak, a hlavně proč jej řešíte zrovna takto.

Výjimečný zážitek

Outer Wilds je neskutečně originální a svěží hrou. Přináší mix vesmírného objevování v kombinaci s neotřelými herními mechanismy, a to všechno přitom balí do krásného audiovizuálního kabátku korunovaného milým příběhem, který Vás pohladí na duši.

Svět Outer Wilds je na první pohled možná velký pouze jako louže, je však hluboký jako oceán. Je to hra, kterou by skutečně byla škoda nehrát.

 

Komentáře