One-Punch Man 1: Jednou ranou

0
Titulka One-Punch Man 1

Hrdinou se stal pro zábavu, jenže eliminace monster jej nedokáže zabavit. Trochu totiž přehnal tréning a sebesilnějšího protivníka složí jedinou ranou.

Klasická hrdinská manga má jasný vzor. Na začátku je ten správný otloukánek, ve kterém se ve vypjaté chvíli něco pohne a přijde jeho heroický moment. A samozřejmě zpravidla dostane pořádně na prdel.

Začne trénovat, postupně se stává silnějším a silnějším a zároveň v něm roste pokora. Až se z něj nakonec stane dokonalý hrdina přesahující silovou úroveň 9000 a odvahou postavit se naprosto komukoliv,

Manga a anime je těchto příběhů plná a pouze pár z nich se dokáže i přes silnou šablonovitost prosadit. Obvykle tím, že si ze zaběhlé formule začnou vlastně tak trochu utahovat.

One-Punch Man

Jenže pak je tady One-Punch Man, který se rozhodl postavit celou genezi hrdiny pěkně na hlavu a celý žánr kompletně zparodovat. One-Punch Man původně vznikl jako webcomic a celkem rychle nabyl na popularitě.

Brzy tak začal vycházet remake původních příběhů v manga podobě a po milionech prodaných výtisků se začala v roce 2015 připravovat k vysílání i anime série. Ta nakonec zvládla proslavit One-Punch Mana celosvětově.

Saitama

V jednoduchosti je krása a premisa One-Punch Mana vlastně docela jednoduchá je. Saitama je životem otrávený mladík, který si po nepříliš úspěšných studiích nedokáže najít práci. A pak přijde ona heroická chvilka, kdy se Saitama rozhodne postavit krabímu monstru, které chce zabít malého chlapce.

Ne že by byl chlapec Saitamovi nějak sympatický, vlastně ho docela otravuje a chvíli uvažuje, že by se celé situaci vlastně zcela vyhnul. Nakonec si ale vzpomene, že chtěl být vždycky hrdinou, a tak to pro zábavu zkusí a toho otravného spratka zachrání.

Následující tři roky Saitama usilovně trénuje. Tak usilovně, až mu z toho slezou všechny vlasy a jeho hlavu začne zdobit naprosto dokonale nablýskaná pleška. Je tu ale jeden problém, Saitama se dokázal přetrénovat až příliš a nyní dokáže každého protivníka zlikvidovat jedinou ranou.

A v momentě, kdy dokážete přeměnit Godzillu jediným úderem na hutnou krvavou mlhu, začíná se ze souboje vytrácet všechno to vzrušení a zábava.

Jednou ranou

Není tedy divu, že se Saitama docela nudí – ostatně byla by to asi docela nuda i pro čtenáře. A proto je dobře, že na to jde One-Punch Man trochu jinak a na Saitamovy příhody nahlíží dosti s nadhledem.

Saitama je sice naprosto nepřekonatelný v souboji s monstry, ale při neúspěšném pokusu o likvidaci komára dokáže zlikvidovat celý byt. Jeho oblíbenou činností je nakupování ve slevách a monstra, která mu zabrání dostat se do supermarketu včas pocítí jeho skutečný hněv.

Do toho jsou tady výborné vedlejší postavy hrdinů, kteří se Saitamovi silou nemohou vyrovnat, přesto ale stojí na základě pevných ideálů a mnohdy se nebojí postavit příšerám, na které ani zdaleka nemají (prostě typičtí představitelé superhrdinské mangy).

Zábavná jednohubka

Vtipné scénáře doplňuje i vcelku zajímavý mix kresby. Původní webcomic byl záměrně kreslen dosti jednoduše a humpolácky. Manga oproti tomu oplývá pro žánr typickou detailní kresbou. Tentokrát je zde ale malý twist – samotný Saitama je mimo vyhraněné chvíle kreslen až extrémně jednoduše.

Kulatá tvářička a prázdný až skoro nechápavý výraz podtrhují tak trochu charakter úplného trotla. Funguje to úplně nádherně v kontrastu s podstatně kresbou, kdy se Saitama rozzuří a skvěle to podtrhuje komické ladění celého komiksu.

Z českého vydání mangy jsem byl doslova nadšený – seriálový One-Punch Man je jedním z mála anime, které mě zaujalo a už delší dobu jsem uvažoval o pořízení anglické varianty mangy. Asi cítíte, že tentokrát budu doporučovat s naprostým nadšením. Obzvláště, pokud superhrdinskou mangu nemáte úplně v lásce, ale dokážete si vychutnat skvěle provedenou parodii.

 


One-Punch Man 1: Jednou ranou
ONE
kresba: Júsuke Murata
překlad: Marek Mikeš
Vyšla říjen 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 204
vazba: brožoaná s přebalem 128 × 182 mm
ISBN: 9788076790735
cena: 249Kč

 

Komentáře