Občanská válka (Legendy Marvel)

0

Captain America versus Iron Man, superhrdinové versus stát. Opláštění hrdinové tentokrát něco skutečně zvorali a lidé volají po přísnější kontrole. Jaký je jeden z nejzásadnějších Marvelovských komiksů?

Malá partička druhořadých superhrdinů se chystá jít do akce proti nepříteli, jenž je naprosto nad jejich síly. Zavolat posily je ale nepřichází v úvahu, je totiž potřeba se blýsknout před kamerou. Jenže situace se velice rychle zvrtne a nevyhnutelná destrukce si vyžádá několik stovek lidských životů.

Naprostá neuváženost zásahu, a hlavně jeho motivace čísly sledovanosti, samozřejmě nenechá veřejnost chladnou a brzy se začnou ozývat hlasy pro omezení eskapád superhrdinů. Toho se samozřejmě s radostí chytne vláda.

Rozkol v týmu Avengers

Idea je jednoduchá. Všichni superhrdinové se budou muset povinně registrovat. Bez výjimek. Má to ale jeden háček, registrace nedává jen vyšší moc nad superhrdiny samotné vládě. S registrací reálných identit se totiž váže i nebezpečí jejich prozrazení a následné ohrožení nejen samotných hrdinů, ale také jejich blízkých.

Idea samotná způsobí rozkol v samotném jádru týmu Avengers. Tony Stark je obhájcem registrace, Captain America se tvrdě staví proti a odmítá se podvolit. Stark spolu se S.H.I.E.L.D.em se velice rychle zavazuje zatýkat všechny odmítače registrace, zatímco z kapitána se stává psanec rozhodnutý za ostatní superhrdiny bojovat.

A tak se rozpoutává velkolepá občanská válka mezi těmi, kteří by měli bojovat bok po boku proti hrozbám ohrožujícím civilní obyvatelstvo. Ironií je, že se sami do velké míry hrozbou naopak stávají.

Příběh z pera Marka Millara

Komiksová občanská válka zatřásla světem Marvelu na pořádně dlouhou dobu, její dozvuky se v univerzu přestaly ozývat vlastně až docela nedávno. O kvalitách tohohle příběhového oblouku svědčí i to, že se ve zjednodušené a trochu poupravené podobě stal významným stavebním kamenem třetí fáze MCU.

Asi Vás tedy nepřekvapí, že za jejím scénářem stojí Mark Millar, jeden ze skutečných komiksových velikánů současnosti. Autor libovek jakými jsou Wanted, Kick-Ass či Kingsman měl již v době psaní Občanské války s Marvelovskými superhrdiny své zkušenosti. Jeho podpis můžeme najít mimo jiné pod naprosto skvělými Ultimates, kteří představili tým Avengers v brutálnějším a nezvykle syrovějším podání.

K příběhu tohoto kalibru patří samozřejmě i kvalitní kresba a je potřeba říct, že Steve McNiven spolu s inkerem Dexterem Vinesem odvedli solidní práci zdatně sekundující scénáři. Zároveň se však kresba knihy nevymyká vyššímu standardu soudobých Marvelovek. Vypadá to hezky a celkem realisticky, zároveň ale kresbě trochu chybí výraznější charakter.

Zásadní čtení

Proč byste neměli Občanskou válku minout? Jednak proto, že jde o skutečně výborně napsanou záležitost z pera opravdu špičkového autora. Zároveň jde o komiks, který pořádně zamíchal děním a otevřel cestu dalším příběhům. Pokud jste fanoušky Marvelu, je pro Vás Občanská válka skoro povinností.


Občanská válka (Legendy Marvel)
Mark Millar, Steve McNiven
překlad: Martin D, Antonín
Vyšla květen 2021
Vydavatel: CREW s.r.o.
stran: 200
vazba: vázaná 168 x 258
ISBN: 9788074498947
cena: 599Kč

 

Komentáře