Krav Maga: S ozdobou kolem krku

0

Hned v úvodu je třeba říct, že to s tou ozdobou na krku je myšleno jako sarkasmus, jde o narážku na kravatu. A rozhodně se nebudeme bavit o kravatě z nějakého ušlechtilého materiálu a pečlivě uvázaným windsorským uzlem. Dojde-li ovšem na kravatu v prostředí barových či pouličních bitek, není řeč o módě. Ale o chvatu, kterým útočník chytá soupeře zezadu či zboku kolem krku a škrtí. Jde o velmi, velmi nebezpečnou záležitost, protože ve chvíli, kdy vám protivník takto sevře hrdlo a zmáčkne krční tepny, máte pár vteřin, a to doslova, na to, abyste zareagovali.

Jednadvacet, jednadvacet, jednadvacet… a jste v bezvědomí a soupeř si s vámi může, bez přehánění, dělat, co se mu zlíbí. Pokud jste právě podlehli sexuální dračici, to že se za chvíli proberete připoutání hedvábnými šňůrami na postel nemusí vypadat ještě tak špatně, ovšem situace, že jste přišli o vědomí na ulici, pozbyli jste obsah kapes plus vám na rozloučenou někdo šlápl do obličeje, je bez legrace fatální. Jak se tedy bránit?

Hrajeme o čas. Pokud vidíte, či „cítíte,“ že se k vám někdo blíží, je zapotřebí reagovat. Rychle, bleskurychle, bez otálení. Otočit se a zjistit, co se děje. Reagovat. Rána pěstí je asi pořád lepší než kravata a ztráta vědomí, takže ve chvíli, kdy na diskotéce, ulici, v tramvaji či kdekoli jinde tušíte, že se na vás někdo lepí a jeho ruka se začíná omotávat kolem vaše krku, je třeba se jí zbavit. Odrazit blokem, jako kdyby to byl úder, pokud je na to ještě čas a protivník vám ještě nevisí kolem hlavy. Anebo udělat rychle krok dozadu, sehnout se a hlavu z utahující se pasti vytáhnout. Pořád ještě je čas, pořád ještě vám neubíhají drahocenné vteřiny ve smrtícím sevření.

Co ale dělat, když už vás protivník chytil? Pak je zapotřebí velmi rychle rukou, kterou máte jako nižší, bližší k zemi (předpokládáme, že jak vás z jedné nebo druhé strany někdo chytí, tak se k němu natočíte intuitivně lehce čelem), zaútočit. Takže ruka, která je blíže u země musí rychle udeřit protivníka do rozkroku. Tak silně, jak to jen jde. A zároveň druhá ruka chytá útočníka palce pod nosem, rychlým pohybem zlomíte, respektive prudce ohnete útočníka v krku.

Ten je po ráně do rozkroku dezorientovaný, a jeho sevření volnější, a tím pádem máte prostor druhou rukou (tou co udeřila do rozkroku) začít bít neřáda do krku. Ten padá dozadu, vy pomalu s ním postupujete v linii jeho pádu, aby vás netrhl na zem. Ve chvíli, kdy se zbavíte sevření, rychle se rozhlédnete, jestli jeden útočník nejsou ve skutečnosti útočníci dva (a snažíte se předejít dalšímu napadení) a pak, jako vždy… Pokud situace dovoluje a vy nejste v uzavřeném prostoru (tak do balonového koše se svým nepřítelem asi nepolezete, ale v tramvaji nebo metru by se taková situace stát mohla), vezmete nohy na ramena, protože kdo uteče, ten vyhraje.

Tolik tedy do jedné části našich posledních technik z tréninků Krav Maga. A druhým „tématem,“ které jsme v posledních dnech řešili, byly kopy. Front kick, tedy kop dopředu. Ten můžeme praktikovat jako spíše „odkopávající,“ to znamená, že na delší vzdálenost napálíte útočníka „čelně“ tak, abyste ho nejen zpacifikovali, ale také odrazili (třeba když má v ruce podezřelý předmět a vy jej chcete dostat co nejdále od sebe). Anebo „dloubák“ do rozkroku, pokud už bojujete na bližší vzdálenost. A pak tady máme side kick, tedy boční kop.

Frontkick jako řešení při škrcení – strhnete ruce útočníka a zároveň ho kopnete „do koulí“
Ten lze jednoduše popsat tak, že jde o techniku, kdy zvedneme jednu nohu, její koleno přitáhneme do výšky k druhé polovině těla a tak si „nabijeme,“ a pak kopneme do boku. Na pravou či na levou stranu, trénovat se musí na oba směry, ať už jste pravák či levák.
A podobný systém platí i pro kop dozadu. S tou úpravou, že je nutné se podívat, na koho a kam kopete (máte za sebou útočníka, anebo vás na ulici doběhl kamarád a chce vás pozvat na kafe?!), s lehkým podhledem pod rukou „míříte“ a kopete nazad. Že je toho málo?
Ehm, ne… Dostat tyto techniky do krve, to znamená dny a týdny tréninku a navíc tady ještě máme zapojení stresu – tedy čekání se zavřenýma očima na útočníka, který se někde v tělocvičně rozhodne kravatu vyzkoušet.

foto a info: kravmaga.cz

Komentáře