Krav Maga: Když bojovat, tak (jako) o život

0
foto: kravmaga.cz

Krav Maga vznikla jako obrana pro každého, pro lidi s minimální fyzickou kondicí, s nicotnou zkušeností s bojem, pro napadené bez ohledu na věk nebo tělesnou konstituci. Nahradit roky tréninku a přípravy (částečně určitě) lze, nasazením, agresivitou, přístupem. Takže dnes trochu jinak, z jiného úhlu pohledu – často řeším v reportech ze cvičení záležitosti jako kopání do rozkroku, bodání do očí, údery loktem do krku. A říkám si, že je třeba asi „udělat pauzu,“ zastavit se a vnést do záležitosti, která může být pro čtenáře trochu nejasná, více světla. Aby bylo jasno, tak na cvičení nechodí parta idiotů, militantních agresivních jedinců, které zajímá jen násilí a boj. Ne, je to přesně naopak.

„Vstupenkou“ na trénink je čistý výpis z trestního rejstříku (ohledně násilné trestné činnosti, to, že vám soud „omylem a nepodloženě“ nadělil pár let za daňové uniky není pohledem Krav Maga až tak důležité). Nicméně lidi, kteří cvičí, jsou normální v tom nezákladnějším smyslu slova. Chodí do práce, mají své rodiny, své lidské problémy. Neradi se bijí, nechtějí se bít.

Chtějí se ale umět bránit. A pokud je třeba se bránit, na ulici, v metru, v klubu, tak jde o boj o vlastní zdraví, vlastní život a ne o korektní zápas v ringu s pravidly a rozhodčím, který po vymezeném časovém úseku boj ukončí. Na ulici, pokud vás někdo začne obtěžovat, nebo vás dokonce přepadne, se žádný rozhodčí neozve, bojuje se dokud jeden či druhý nezvítězí (v případě napadeného ideálně bezpečně neuteče). A porazit agresora, který na vás v šeru parku vytáhne nůž, to si žádá minimálně stejně důraznou reakci. Kopanec do rozkroku, a tak dále… Chce to trénink, aby člověk, který je zvyklý sedět osm hodin denně u počítače a největší násilí, kterého se během dne dopustí, je rozčtvrcení melounu k svačině, dokázal ustát stres, který napadení provází.

Je třeba zvyknout si na takovou situaci. Naučit se ovládat stres, nebo na něj být aspoň připraven, a umět v sobě vyvolat zvířecí instinkty. Bojovat o život za každou cenu, rychle, tvrdě, nekompromisně odpovědět na útok tak masivně, že je útočník razancí překvapen. Proto průběžně trénujeme nejen jednotlivé techniky, obrany, údery a tak, ale také velmi často hrajeme různé taktické hry. Taktice se vůbec věnujeme poměrně dost. Včetně orientace v prostoru a čase.

Časová orientace spočívá v tom, že je třeba odhadnout, jak moc je útok akutní a podle toho zvolit optimální styl obrany. Vidím podezřelou trojici mávající nad hlavou železnými tyčemi na konci ulice? Pak mám dost času otočit se na místě a utéct. Dojde-li k těsnějšímu kontaktu, ale protivník je pořád ještě relativně daleko, je asi kop tou technikou, kterou je zapotřebí zareagovat. Blíž pak dojde na direkty či háky, při bližším kontaktu na údery loktem a pokud se máte bít o svůj život v namačkané tramvaji, styl reakce bude opět trochu jiný.

Ano, je to nepříjemné pokud na vás někdo útočí, je nepříjemné pokud útočí ze zálohy, nečekaně, a je ztraceně nepříjemné pokud útočník není sám, a je navíc ozbrojen. To všechny se snažíme na tréninku poznat. Obrana hned dostane jiný rozměr, když stojíte se zavřenými očima a víte, že na vás může zaútočit kdokoli z ostatních, z jakéhokoli směru.
Zásada číslo jedna je – co nejrychleji se zorientovat, otočit se proti protivníkovi, zvednout ruce před sebe a … podle toho, co je před vámi, začít jednat. Kouzlo Krav Maga je v tom, že vše se učí tak, jak je třeba použít v reálné situaci. Takže na příštím tréninku bude zase o něco zábavněji, premiérově budeme používat suspenzory.

foto: KravMaga.cz

Komentáře